Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • del0
    "V čem je Torment RPG a ne adventura? A zamyslel ses, proč tvrdím, dosti provokativně, že je to adventura? Možná tím mám něco na mysli."

    Njn, opět ty tvoje bláboly, že JÁ se mám zamýšlet na tvými perlami moudrosti, místo toho, aby si TY sám uvedl KONKRÉTNÍ argumenty (doufám, že víš, co to je argument), proč PT není RPG. Typická taktika papouškování trola, co plave v tématu. Pojď, dobij mě a celý CRPG a PnP svět svými mistrnými argumenty, že se všichni mýlí a král RPG vlastně ani není RPG.

    Mimochodem, JRPG (Xenogears, FF7 plus vlastně většina) nejsou manga hry. Radši si doplň informace nebo to zabal. Není většího ztrapňování, než psát nesmysly a tvářit se u toho sebejistě. *15*
  • del0
    Drizzt: Srovnáváš nesrovnatelné. Za prvé jsou to příběhově úplně jiné žánry a za druhé, Xenogears je dokonalým příkladem toho, když se snaha o maximální komplexnost příběhu zvrhne až v chaos a přeplácanost (tím netvrdím, že to nemá kvality). Nicméně tvrdit, že je proti němu PT pohádka pro děti (což působí spíš obráceně - vzhledem k tomu, že svět Planescapu je dark fantasy vrcholem bizarnosti a originality) je hodně velký přestřel. Planescape je hlavně mnohem lepší RPG, jelikož možnosti roleplayingu (spolu s Ultimou 7) jsou v týhle hře etalonem.
  • del0: Zkusíš příště argumentovat, nebo jen hloupě pokřikovat? Všiml sis, že několikrát zdůrazňuju, že se jedná o můj názor? Chceš snad postulovat, že každý musí mít na zmíněné hry názor stejný jako ty?
    V čem je Torment RPG a ne adventura? A zamyslel ses, proč tvrdím, dosti provokativně, že je to adventura? Možná tím mám něco na mysli.

    O áčkových hrách má imo smysl uvažovat až později, z devadesátkových RPG si myslím významem a komerčním úspěchem tohle označení zaslouží leda BG a F, ale je to samozřejmě otázka definice toho, co považujeme za "áčko".
    Představa že jsem nějakou hru nutně nehrál protože na ní mám jiný názor myslím vypovídá spíš o duševním rozpoložení mluvčího než o označovaném. *3*

    Drizzt: jRPG jsou pro mne obecně nehratelná, právě proto, že se jedná o manga hry (přinejmenším vizuálně). Mangu nesnáším. Je to zajímavé, protože dospělejší japonskou kinematografii nebo literaturu (Akutagawa) mám rád. Podobně ale téměř paušálně nerozumím západním komixům. Ale to je prostě osobní preference.

    Proč je Albion zajímavější než F? V čem se Wizardry a Ultima vymyká hodnocení "standardní high fantasy béčko"? (Nebo případně laciná únikovka pro ztracenou postpunkovou generaci...?)
    Nahoře se snažím vysvětlit, proč si cením přístupu CDPR a proč si myslím, že je Zaklínač o úroveň výš, než mnohé výborně psané hry.
  • Není to tuňák, ale tunak.

    Torment a filozofie? To je něco jako Matrix a filozofie, aneb Pejsek a Kočička vařili komerčně přitažlivý rádobysofistikovaný adolescentní dort. Torment je výborná hra, ale filozofická určitě není, rozhodně ne po Heideggerovi. (Čili v době, kdy filozofie sama přichází na to, že přestává být možná a samotný filozofický postoj je problematický.) Torment jsou přinejlepším filozofické omalovánky, které si třeba na rozdíl od Medvídka Pú naivně hrají na něco víc. Je to funkční dosti lineární příběh, respektive fabule, a jediná věc na té hře zajímavá je syžet a způsob narace (a ve hrách neobyčejný vztah mezi způsobem narace a - nazvěme to třeba obsahem - výpovědi). Odhalování "pravdy". Ano, funguje. Ale na co vlastně (když chceš abych já byl konkrétnější) se Torment ptá a Witcher neptá? A na co se Torment vlastně ptá?

    Na Witcherovi se mi líbí způsobu vyprávění imanentní tragično, což je trochu pozapomenutý základní modus evropského myšlení a upřímně se domnívám i jediný možný a myslitelný způsob jak lze porozumět onomu chaosu do kterého je člověk vržený a kterému říkáme svět. Witcher je myslím ve skutečnosti mnohem filozofičtější hra než Torment, protože (mimo jiné) není prvoplánově filozofický a netouží být nutně filozofický. (On i Fallout postuluje mnohem problematičtější, komplikovanější a tudíž pravdivější svět, ukaž mi v Tormentu tak složitou, komplikovanou a pravdivou postavu, jako je Decker. Podobně se domnívám že například v Chandlerovi je víc moudrosti než v Poeovi nebo Melvillovi. Samozřejmě jde taky o osobní preference.) Rozuměj, nejde o to kdo je temnější nebo kdo polopaticky vybalí nějaký rádobydrsný příběh okořeněný opsanými a z kontextu vytrženými rádobymoudry ze Störiga. To zkoušeli Warhol a Dalí a je to narativ (nebo v jejich případě vizuální fikce) který, alespoň se domnívám, hloubku a mnohotvárnou komplikovanost pohledu nahrazuje jednoduchým konceptem citace. Torment byl v tomhle laciný. Samozřejmě to byla solidní detektivka, ale bohužel nic víc. Totéž platí o podobném a podobně strukturovaném příběhu Bioshock Infinite nebo o Lynchových filmech například.

    Torment bych přirovnal k Rashomon, Witchera k Rudovousovi.

    Nečekám samozřejmě že mi porozumíš. Bylo by ale zajímavé rozebrat, v čem konkrétně je scénář Witchera tak silný a jakými metodami a způsoby dosahuje dojmu živosti a komplikovanosti postav, jejich motivací a vzájemných vztahů, jejich osudů a role, které v nich hraješ ty. (Tím myslím rozebrat jak tyto metody různí recipienti vnímají.) Možná mne napadá v čem je Witcher mnohem dál než Torment. V Tormentu jsi vůči NPC v pasivní roli, jejich životy neovlivňuješ, s jejich existencí se ta tvá téměř nepropojí a nesměřují na konfliktní trajektorii. Jistě, objevuješ, po jakých konfliktních trajektoriích jsi se pohyboval v minulosti. Ale jsi pasivní konzument narativu - a zároveň se narativ točí kolem tebe, jsi hrdina a na světě nezáleží. Witcher je naopak silný v tom, že nejde o Geralta, ale o svět okolo něj. Hrdinou není Geralt (spíš antihrdinou v původním "musilovském" smyslu slova), ale svět a vzájemná interakce Geralta a světa. Witcher je v tomhle hluboce tragický a obecně divadelní. Je to hra, Hra s velkým H, hra o člověku, jeho životě a jeho osudu a Geralt hraje roli Oidipa Vladaře.
  • del0
    Napsat, že Planescape není áčková hra (ten nemysl, že to je adventura, když PT je asi 10x víc RPG než W3, už ani neřeším), že Wizardry a Ultima je fantasy béčko a Xenogears manga odpad - tomu řikám na*rat si kýbl diletantských blábolů na hlavu. Za jeden post celkem slušná práce. *15* Mimochodem, Arcanum příběhěm na PT nemá ani omylem, ale to ty nemůžeš vědět. Očividně si nehrál ani jedno.
  • S tým prvým bodom neviem no.. áno, v knižkách sa nepíše že by bol krásavec, ale škaredý taktiež nebol, napríklad, keď bol Geralt na bále či kde to bol s Yennefer, tak ostatné čarodejnice jej povedali, že prečo ho tak dlho skrývala, že sa nemá za čo hanbiť a niektoré čarodejnice ho považovali za príťažlivého

    Inak súbojový systém, je podľa mňa istotne o niečo lepší ako v dvojke.. áno, v dvojke sa mi tiež páčila tá príprava na súboj, ale ten systém by nemal použitie v otvorenom svete trojky.. proste aby každú chvíľu si meditoval, každú chvíľu aby si behal po bylinky, ktoré potrebuješ, spraviť elixíry, a tak stále dookola každých pár metrov.. a taktiež v trojke na najťažších úrovniach tiež musíš používať elixíry, bomby, riadne využívať znamenia, atď. a čo sa mi ale strašne páči na trojke je, že vďaka Zaklínačským zmyslom sa naučíš rozpoznávať už na diaľku potvory, každý jeden druh má svoj špecifický zvuk a tak preto mi to príde, ako keby sa sám hráč učil a nielen Geralt žiť v tom svete.. a ku tomu ak si človek vypne minimapu, tak to totálne zmení atmosféru hry - až fakt taký "dark souls" hororový nádych to dostane.. a súboje teraz fakticky vyzerajú tak ako sú popísané v knihách - ako tanec, tzv."death dance" :) kotúle už chvalabohu nie sú tak účinné ako v dvojke, ale teraz je na rade úskok a keď má človek odomknuté nové schopnosti s narábaním s mečom, tak to je úplne lahôdka ako aj taký celkom obyčajný súboj môže vyzerať :).. ja napríklad ten systém prípravy na súboje som v podstate nezmenil v trojke od dvojky - keď viem proti komu idem bojovať, použijem nejaký olej na meč, pripravím si elixíry, ktoré mi bude treba a ide sa na vec.. ešte si prečítam, čo platí pre ten konkrétny druh príšery alebo zvery a človek má v tomto diely asi najsilnejší pocit, že je skutočným zaklínačom.. sa mi páčia zmeny v systémoch, menej zbytočných vecí na starosti, hlavne, že súboje sú teraz vďaka týmto novinkám rozmanitejšie, zábavnejšie, viac zaklínačske :) hra má stále na dnešné pomery veľmi veľa systémov, ktoré sú pre obyčajného hráča príliš mätúce a komplikované, čiže pre RPG harcovníkov je to stále viac hardcore RPG ako iné (napríklad Skyrim, Fallout 3, Mass Effect, DAI, atď.)..
  • Tak si dejte pusinku *14*
  • pana ul nadevse miluju, u me splnuje naprosto vsechny rysy typickyho konzolisty *5*
  • Jinak docela dobry hlasky,grafika supr,zajmavi pribeh.(bez odbocek)
  • Nedohrano prodano!Cim dyl jsem to hral tim vic me to zaclo srrr!Konecna nastala,ve chvili kdyz jsem se musel vracet 4x!Ve vezi s morovou pannou,privest milence,trizny,a zabit carodejku Kejru,nene ne,uz takove hry nikdy,svate the last of us,nemam rad umele prodluzovani pribehu.Nejvice casu,zabira,prejizdeni z mista na misto,pokud nemam rozcestnik,sbirani bylinek,michani hloupich lektvaru,vynechani urcitych ukolu,kdyz nemam level,mam lepsi zbrane,ale kvuli levlu si je nemuzu vzit,a pak musim jezdit sem tam sem tam jak deb.Nemuzu prodat to co chci.A opakujci se nestvury (blatnaci,vlci),kdyby to bylo na 10 az 15h,tak si to uziju vic,nez ted,kdyz jsem furt nasrr,ze se furt xkrat nekam vracim,neco nemuzu,neco musim,sami odbocky od hl.ukolu,atd.Jinak bych si to uzil,byla by to pekna hra,hold asi,nejsem na zdlouhavi RPG.Asi nejsem dost trpelivej,na zbyrani bylinecek,chuze okolo,kecani onicem.Od hry ocekavam akci,smysl,a cil.(A ne tolik,vedlejsi,hlavni,zakazky).Rpg neni pro me,pro me je to voho.
  • Jj, proto Triss vyuziva kouzlo, aby zakrylo, co se da a pripadne se zahaluje, co se da..
  • Magister_Peditum
    Tak když si vezmeš Hru o trůny, tak to je taky v podstatě obšlehnutá válka růží z Anglie 15. století. A přesto to spousta lidí žere. Jde o celkový dojem z toho světa. Oproti takovému DA nebo TES mi prostě svět Witchera přijde uvěřitelnější.
  • Magister_Peditum
    O oči přišla pokud vím Yennefer, Triss byla každopádně řádně pomordovaná, že ani magie všechny rány nevyléčila.
  • Witcher 1 taky neměl nějaký super úžasný příběh, přesto to byla skvělá hra. Ten svět, atmosféra, pararádně zpracovaný svět Sapkowského (přesně tak jsem si ho představoval). Witcher 3 asi taky nebude mít žádný super hlubokomyslný příběh, přesto ten svět může být kouzelný.
    Nehrál jsem to, ale považuju za velmi pravděpodobné, že Planescape, Xenogears nebo BG2 se nejspíš nevyrovná co do příběhu.
  • pane tuňák. mohl byste přesně mi postat, co je tak skvělého na příběhu Witchera, co je tak skvělé napsaného. Končím celý Novigrad + Velen a pořád tam nevidím vůbec nic zajímavého v příběhu. Jsou typické intriky, upalovaní čarodejnic, milenci, vrazi, to jsme měli možnost vidět už několikrát. Nic nového pod sluncem. Zrovna psát že Torment je pohádka pro děti proti tomu. To už je docela na medika. Dyť Torment obsahuje i daleko více filozofie, je daleko temnější, depresivnější. Podlě mě jste neskonalý hlupák a zaslepený fanboy...
  • tam přišla o oči, pokud se pamatuju a mám pocit, že za to mohla Fringilla Vigo a nebo Assire van Anahid (jedna z těch dvou, teď nevím která)
  • @tunak,
    Xenogears rozhodně není nějaká manga pro děti. Příběh xenogears je nejvíc hardcore sci-fi příběh v jakékoliv hře, kterou jsem doposud hrál (a hraju už 20 let). Oproti tomu je Planescape pohádka pro děti.

    S tvým hodnocením Albionu taky nesouhlasím. Fallout dle mého Albionu (nebo Ambermoonu) nesahá ani po kotníky. Zvlášť Fallout 1 nemá žádný příběh, který by stál za řeč. Zato Albion je dodnes v mé TOP10

    S Wizardry jsi uplně mimo. Kdo nehrál Wizardry, tak se dle mého nemůže považovat za hardcore RPG hráče. Nejlíp celou Dark Savant trilogii Wiz6, wiz7, wiz8. Wiz7 byla svého času obrovská megahra, podobně jako dnes Witcher, naprostá senzace, jejím hraním jsem strávil snad 2 měsíce.

    Ultimu 7 jsem taky nehrál, ale Ultima Underworld 2 je taky v mé TOP10

    Witchera 3 jsem ještě nehrál, teď na to nemám čas, takže nemůžu srovnat.
  • Magister_Peditum
    Bětka chvílema ty vulgarity používala opravdu zbytečně. *9*
  • Magister_Peditum
    PreidaQ: Opravdu? Pročpak?
  • Magister_Peditum
    Jizva z bitvy u Soddenu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit