Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Vrook
    Psal jsem to teď do bleskovek, tak to hodim ještě sem. S tou hrou zkušenosti nemám, ale vim zhruba jak by měla fungovat, takže mi to přijde jako docela husý.. co si o tom myslíte vy?
    http://forum.ea.com/eaforum/posts/list/9361396.page#27608142
    • walltar
      V tomhle zase takový problém nevidím ... Jediné co mě vadí, že simulace funguje tak, že ráno každého sima vykopne z baráku a ten si de hledat práci (každý den novou) i když toho si člověk většinou nevšimne. I když vyustuje to v situace, kdy jezdí simové každý den od továrny k továrně a hledají práci a tím způsobují dopravní kolaps při některých uspořádáních města, které by jinak fungovalo. Toho, že počty simů nesedí, si běžný hráč nijak nevšimne.
      • "Toho, že počty simů nesedí, si běžný hráč nijak nevšimne."
        Stejne tak si clovek nevsimne, ze ji konske maso, ale tak nejak podvedomne citime, ze to neni uplne spravne.
        • nj, jenze tim ze hra pocita neco a ukazuje neco jineho a neni tam doprogramovane aby dopocitavala ten rozdil, tak vznikaji nesrovnalosti, jako ze pak pracuje jen 15% populace
    • Keyz
      Pak ten argument,že SC 4 byla statistická hovadina neplatí. Tam to bylo jasné a fungovalo to.
      Tohle je fakt rozbité.Ten engine se jmenuje trefně Glass....Lehce se rozbije.

      Jak tohle opraví (jestli) to jsem zvědav. Možná to postupně opustí.
      • smejki
        Ale SC4 je založený jen a pouze na statistice (proč by to ale kvůli tomu měla bejt hovadina, to nevim. dokonce bych řekl, že to SC sedí mnohem líp než simulace kupy inteligentních entit). (ne)Sedící počty obyvatel v domech na tom nic nemění.
        • Keyz
          Pravda špatně jsem to napsal. Chtěl jsem říci něco podobného, tedy že model v SC 4 fungoval lépe a nebyla to simulace která je zde vychvalovaná do nebes.¨

          I když nevím jak se počítaly NPC v SC4 neřešil jsem to podrobně. Na problém jsem tam nenarazil.
          • K tomu asi toliko, ze existujou softy, kterejma se resi trebas dopravni obsluznost - simuluje se streba chovani lidi v okoli stadionu a zjistuje se, jak je treba nadimenzovat vchody, dopravu v okoli ... a v zadnym pripade se ten soft nezabejva "jednotlivejma pandulakama", protoze to je uplna hovadina. Spis to hodne pripomina simulaci vody - jednoduse stejne jako se vi, ze voda potece dolu a ne nahoru, tak se vi, jak se chova proud lidi.

            V pripade mesta jsou pak ty proudy dlouhodobe celkem stable - meni se jen minimalne, prave proto, ze lidi vetsinou do prace jezdi dlouhodobe, stejne jako jezdi dlouhodobe do kramu ... a nevymejslej si kazdej den jinou trasu.

            Tudiz v realu se pouziva prave to statisticky vyhodnoceni nejakyho proudu dopravy, ale rozhodne se neresi, se franta pojede do prace tudy a pepa onudy.
            • Black_Hand
              nic to nemeni na tom, ze nemusim simulovat ty detaily o kterych mluvis a staci mi statistika s odpovidajicim LOD a ta tovarna mi taky klekne.

              a proc myslis, ze se maxis ze SC4 a NAM nepoucil? argumentovat, ze "to taky trvalo", je nesmysl. protoze to nevyslo ve stejnou dobu a byl cas na to to analyzovat a pochopit proc to fungovalo lip.
            • Tabulková simulace je pro mě simulace ala SC4. Takže prostě jen si v tabulkách přečteš, že se asi někde něco děje, ale že by ti kvůli tomu klekla výroba nějaký továrny, která je třeba postavená na tý jediný ucpaný silnici to už neuvidíš. Tohle já považuji za důsledek a za něco co tě opravdu donutí ten problém řešit, krom tvého špatného svědomí.

              Ano NAM je dle mého OK, jenomže po jaké době od vydání SC4 přišel že? Myslím že ani jeden ze zastánců SC4 by ho tu nevychvaloval do nebes, kdyby to teď zrovna vyšlo. Moc dobře si pamatuju že v momentě releasu ta hra měla spoustu nedokonalostí a bugů. To že se vývojáři z nich moc nepoučili do nového Simcity je věc jiná. Já jen říkám dejme tomu ještě čas, jestli to dokážou vyladit a jestli to teda vůbec ladit budou.
            • Black_Hand
              ok, takze chces rict, ze NAM ma lepsi system nez aktualni sim city, protoze funguje? z tveho postu mam pocit, ze podle tebe je NAM ok. takze kdyby nove sim city zalozili na nem tak by to bylo ok? samozrejme, ze DOBRA agentni simulace je DALEKO lepsi z hlediska verohodnosti, ale zalezi na tom jaky model mas, jak je verohodny, jak je narocny atd. to je jako tvrdit, ze kdyby se tam simulovali i chemicke reakce v telech simiku nejakym hodne stupidnim modelem, tak by to bylo dobre, protoze uvidis dusledky.


              a pokud si myslis, ze simulace zalozena na statistice nema dusledky tak nevim z ktere planety si spadnul... cele je to o level-of-detail a o tom jakou uroven si zvolim. rozdelujes to moc cernobile, nikoli na nejake skale jak je to doopravdy. jde o uroven agregace a zjednoduseni. kazda simulace nejakou ma.
            • Funguje leda velké prd, protože si moc dobře pamatuju, že v době vydání Simcity4 taky byla simulace vadná a to kvůli tomu, že všichni hledali tu nejbližší cestu do práce a né tu nejrychlejší, to že po x letech přišel NAM je něco zcela jiného. To že borci v maxisu tu AI jednotlivců nedotáhli do zdárného konce je taky věc jiná. Ale v jádru věci ti je tabulková simulace k ničemu, když potřebuješ vidět důsledky něčeho. Tabulková simulace ti akorát ukáže, že tady a tady máš problém, ale co to bude mít za důsledky už ne.
            • Black_Hand
              anonymous: myslis dusledky, jako ze napr. lidi jsou neskutecne blby a jako idioti radsi jezdi skrz zasekanou prasnou cestu misto nekolikaproudove skoro dalnice, ktera je absolutne volna a je jenom o trochu delsi? nebo ze za sebou jezdi dva odpadni nakladaky a za celou jizdu se nalozi jen jeden, nez jedou domu a pak zustane pulka mesta zasvinena odpadkama? nebo ze 20 policejnich aut jede k jednomu trestnimu cinu, kdyz je ve meste pet dalsich? nebo ze mas prebytek elektriky a simulace se tak nejak rozhodla, ze nebude dodavat elektriku do jednoho domu v oblasti, kde kazdy dum ma elektriky plno? nebo ze hasici jsou zasekly v zacpe, zatimco protismer je volny? a takhle by se dalo pokracovat.

              maxis si timhle ukrojil vetsi krajic, nez je schopen zvladnout a pak jsou lidi, kteri obhajuji, ze je to takhle dobre.... nechapu. takze tabulkova simulace opravdu je lepsi, protoze narozdil od toho jak funguje tahle detailni proste FUNGUJE tak jak ma.
            • Jenomže tyhle softy ti sice jsou schopný ukázat, že tady a tady budou vznikat dopravní zácpy, ale už ti nenasimulujou to, jaký budou mít ty dopravní zácpy důsledek. To vám to furt nedochází? Tohle je hra, která by se měla snažit simulovat živé město. Ne jen nějaký kus softwaru simulující pouze část chování města.

              Takže tvrdit že nějaká tabulková simulace je lepší než simulace jednotlivce je v tomhle případě blbost, protože tady jde hlavně o důsledky.
  • S hodnocením souhlas, to samé bych přilepil nové Laře
  • Kdyz tak ctu recenzi, tak si rikam, ze autor ma hlavne problem s tim, jak tuto hru hrat. Nove Sim City je o specializaci a hodne o micromanagementu sluzeb.

    Moje zatim nejvetsi mesto ma neco kolem 800k obyvatel se specializaci na vyrobu elektroniky. Mesicne s nim vydelam kolem 1.2m. Velikost mesta je podle me dostatecna. Verim, ze s jinou specializaci (industrial treba) by sla populace vytahnout na 1.5m-2m obyvatel.

    Co se online tyce, nemuzu si stezovat. Hrajem s kamaradama na 4x4 mape a uzivame si to.

    Tzn. pro me 8/10
    • takze se ti zda, ze tvoje mesto, ktere je rozlohou mensi, nez prumerna vesnice, muze mit 800 ticis obyvatel? hmmmmmmmmmmmmmmm, solidni... ze by podzemni komplexy?
    • Velikost map je tristni a i kdybys ji zaplnil celou tak rozhodne neodpovida velikosti milionoveho mesta.

      Specializace a mikromenedzment se da delat i ve velkem meste.
    • Keyz
      Zase to je pak jak hry na Facebooku. Proč se to pak jmenuje město kde řešíš každý barák aby to fungovalo. Tohle je hloupost.
      Ve městě řešíš město jako celek a ne každou budovu.To je dost otravné.
      Kde bude přesně stát jak bude velká a pak celé znova. Ještě chybí řešit jak budou chodit NPC na hajzl
      • Jasne, kazdy nazor je subjektivni, co se tyce hodnoceni jakekoliv hry. Vam to nevyhovuje, me ano.
        • Black_Hand
          to chces rict, ze jde narvat 2 !miliony! lidi na 4km^2?! to jako ze muze byt hustota obyvatelstva 500000 lidi na kilometr ctverecni? jezis to je hororova predstava. manila (nejhusteji zalidnene mesto na svete) ma 42858 lidi na kilometr ctverecni.
          • v pohode by to šlo protože nejde o km ctverecni musís brat v potaz ze stavis do vysky takže to je asi tak 20 km kubickych odhadem (v matematice nejsem moc dobrej)
            • Black_Hand
              covece to si pletes s lidskyma farmama z matrixu :). lidi nemuzou zit takhle nalepeny na sebe. a manila je realny mesto, kde ten treti rozmer taky mas.
            • smejki
              -_-
          • tak management takoveho mesta by asi byl hodne hardcore, schvalne takove zkusim udelat a pripadne nasdilim video.
            • Black_Hand
              no ja jsem si to jen predstavil jako kralikarny nejhorsiho razu. sim city neni moc realisticka hra narozdil od predstav mnoha lidi co jej obhajuji.
      • priznej si to, nove simcity chces tak si ho kup
        • Keyz
          Chtěl jsem nové SimCity ale zajím ho nechci když vidím jak to vypadá.
          • vidíš porad si nejsi jistej kdyz rikas zatim. 80€ neni mnoho
            • walltar
              Já za 37$ tři dny před, ale od té doby to šlo nahoru tam kde sem to koupil ..
            • ja to kupoval za $35 v deni vydani :)
            • walltar
              Nebo 50$ když víš kde. *1*
            • 80€ je jen zakladni castka pak "musis" platit za kazdou eiffelovku a co pul roku dlc jen pockej uvidis
  • kdyby se to nejmenovalo simcity byla by znamka určite vyšší, mne prijde že propracovanost simulace je zde vyšší než v simcity 4 a prave to jdu koupit.
    akorát tam možná nejsou ty vetší mapy no a co , tohle je spíš duraz na detail. A možná v budoucnu vyjde dlc s názvem megapolis a s vetšími mapami.
    • smejki
      Simulace má úplně jinou povahu. Statistika (SC1-4) vs. agenti (SC5).
      • jaci agenti?
        • smejki
          tak tomu Maxis přezdívá. Simulace každého jednotlivého sima, každý sim je unikátní jednotka s vlastními potřebami a parametry - agent. Stejně se kvantuje i elektrika, voda, splašky a co já vim co ještě (ty barevný fleky, co člověk vidí lítat po mapě, když si zapne nějakou diagnostiku). Upřímně nevím, jestli pojem agenti používají i na ty simy, ale vzhledem k povaze si myslím, že to na ně lze bez ostychu vztáhnout.
          • Vrook
            Co se týče simulace každého jednoho Sima, tak jsem postnul vejš odkaz na ofic fóra, kde nějakej člověk naznačuje (v tomhle případě možná i dokazuje), že to ve skutečnosti tak nefunguje. Tzn. že byli hráči oklamáni.
            • 2smejki: Jenze oni tvrdej, ze kazdyho z tech simu simulujou, coz je kravina, kdyz pak zjistis, ze jich 90% vlastne neexistuje ... ;D
            • smejki
              fiktivní počty simů imho nejsou nic proti ničemu. Na povaze simulace to nic nemění. Nechávám stranou, že jsou v té simulaci zásadní chyby, to už je něco jiného a jistě nedobrého.
          • no a jak bys to hodnotil jako celek? funguje to? ptam se protože prave se rozhoduju jestli kliknout na buy :) predem dik za odpoved
            • smejki
              Měl jsem pazoury jen na betě a už ta mě zklamala (v plné nahotě tam šlo odhalit všechny nedostatky, které se plné verzi vytýkají, krom nefungujích serverů). Pokud máš rád SC4 a nemusíš Tropico, nekupuj. Pokud miluješ Tropico, a nemusíš SimCity, do SC5 jdi. Pokud máš rád oboje, jde už jen o to, co po SimCity chceš. Já jsem poslední případ a já chci od SimCity... no, SimCity - tzn. tycoon, ne sandbox, simulátor, ne hříčku.
        • Black_Hand
          agent-based simulation. ber to jako balik AIcek, ktery spolu musi koexistovat v jednom svete, kazdy si jde za svym cilem, kazdy se rozhoduje sam a komunikuje s ostatnimi.... hodne zhruba receno.
    • Jo to da smysl, games.cz na zaklade preview potisknou stojany sloganem "nej simcity ever" a nasledne proto ze se to menuje SimCity schvalne daji 5.
      To dá rozum.................
    • Ano, možná někdy ....
  • smajdal
    Na hrej.cz 6/10 ...trošku delší čtení, víc se o hře dozvíte + videa recenzentů. (neberte to jako reklamu na konkurenci, ale takhle obsahově strohá recenze si o to opravdu říká)
    • walltar
      A na PCT je zase spíš víc technická recenze, která ukazuje nároky na hru.
      • Keyz
        Tak se to očekává,že rozeberou nároky.

        Jinak musím souhlasit,že videorecenze na hrej je dobrá (rohodně po informační stránce). Dozvěděl jsem se toho více než zde.
  • Uboha recenzia.Hra si urcite zasluzi viac.Najma koli svojej prepracovanosti.! Ten kdo to recenzoval do toho podla mna absolutne nevidi !!!
    • Praveze hru degraduje velkost máp, a preto taka bodova strata. Uz som par "miest" postavil, a musim potvrdit ze je to k plaču. Postavis hranatu dedinu s mrakodrapmi. A zvladnes to za 5-6 hodin. Velka skoda
  • tak to co predvedlo Games.cz s tim popiskem na krabici je prusvih a ztrata znacny davky kreditu.
    evidentne to podelal Horcik, ktery se v preview verzi tradicne nechal opit rohlikem. uz se to parkrat resilo, ale je potreba neco udelat s tou nekriticnosti preview a dojmu, obzvlast kdyz z toho vznikaj takovyhle zvasty.
    • Souhlas. Buď preview nevytvářet, nebo je dělat, ale všímat si detailů a klidně za odstavce kritiky psát do závorek, co by podle názoru pisatele ještě šlo poladit ve zbývajícím čase, než hra půjde do lisu (popřípadě co je žhavý kandidát do potenciálního prvního patche, pokud je už hra ve fázi lisování).

      Sice by k tomu bylo potřeba určité obeznámení se procesem tvorby her (aby mohl pisatel takhle věštit), nicméně od toho by preview taky psali jenom zkušení žurnalisté, kteří už s tématem nějaký čas pracují. A na Games.cz takoví podle mého názoru jsou. Takže případ SimCity byl doufejme pro Games cennou lekcí.

      U mne osobně důvěru neztratili, ale poprosil bych redakci zamyslet se nad tvorbou útvaru "preview" (viz předchozí odstavce).
  • Co se divite je 21 stoleti, tak vitejte ve velko-kapitalistickem globalnim svete, kde je primarnimu zisku predurceno takrka vse, herniho prumyslu nevyjimaje, naopak zde je krasny model toho, jak to dnes ve svete funguje.

    Apropos opravdu si myslite, ze EA je firma, ktera zbohatla diky renomovane kvalite svych her ? Na pocatku pred xy lety mozna, ale dnes ? A cim vetsi hrac na trhu, tim vice si vuci zakaznikovi, tedy hraci dovoli a vysledek vidime dnes a denne.

    Ale to jsem kapanek odbocil od tematu - ShitCity za coz se omlouvam.
    • Presne o tom si myslim ze to dnes cele je.. skoda ze si to uvedomuje jen par jedincu a zbytek stale klika na bezrozmyslu na "preorder" na zaklade pre-release brainwashe ..
    • http://www.youtube.com/watch?v=e-LE0ycgkBQ
      Podle tohoto videa co?:)
    • Tobe uz jen chybi hodit do volebni urny hlas komunistum... *7*
      • Panacku az dorostes a budes se zivit sam a svou rodinum, tak mozna pochopis, jak to vse bylo mysleno.

        Mimochodem veskery ISMUS (nacismus,komunismus,kapitalismus atd) je pro lidstvo to nejvetsi zlo.
        • Panacku ja nemam kam dorust. Sam se zivim hned od maturity a to jsem k tomu chodil jeste na vysokou skolu, takze nic o "zivote" mi tu prosimte nevykladej.
          • Potom ses blbej jak trep a nepomue ti ani svecena voda panacku
            • Ja se mam dobre ja si nestezuju, takze ani pomoc svecene vody nepotrebuju, narozdil od jinych. *3*
        • Robotron3
          Ateismus je docela fajn *3*
      • netahej politiku to delaji pravici bacha komousi jdou a jen tupe ovci pak vriskaji pred magistratem a vlada krasne krade nech toho
        • Ja nerozumet reci tveho kmene? UGH *12*
    • Robotron3
      Právě že zbohatla díky renomované kvalitě her, co měli pod palcem. Wing Commandery, Little Big Adventure, System Shock 2, Command & Conquer... Tehdy to fakt bylo Elektronické umění :)
      • Vsak take pisi, ze kdys mozna ano, treba C&C serie byla opravdu paradni, ale valna vetsina dnesnich her z produkce EA je bohuzel uz jen tresh. Ale stejne megalomansky vydelavaji.
  • Keyz
    Překvapuje mně jak dobře to běží dle ohlasů.
    Přitom to je podobné SIMS 3 které se nahrávalo mnoho minut a vůbec to bylo celé na prd když tam byla všechna vylepšení atd.
    Komické jak hra jako SIMS která má být pohodová vytáčí tím hovadským načítáním.
    Tohle vypadá o mnoho lépe.
    • walltar
      Jo načítání sem se hodně bál ... protože zrovna v SC4 bylo přeskakování mezi městy fakt na na nervy. Tady když se přepínám do města co má kolem 100K je načítání pořád pod 10sec.
      • Keyz
        To je zásadní posun.
        Opravdu jsem zvědav zda vylepší a opraví věci které hráči chtějí. Pak by se to mohlo nějak posunout.
        Spolupráce mezi městy dle ohlasů pořád nefunguje a zrovna v recenzi na hrej říkají jak funguje když si chceš poslat hasiče z dalšího města :)
        - Škoda,že tam není armáda. Ovládat tank bylo skvěle.Prostě jel co je předním neřešil.
        • walltar
          Jo s těma hasičema je to nějaké divné ... mě do města jezdí hasiči z cizích měst i pokud sem je tam nepřidělil. Stejně tak policie, popeláři atp. Musím zkusit jak to vypadá, pokud je přidělím na mapě.
          • Taky mne to prekvapilo, ale pak jsem si vsiml hlasky nahore (jak ti pise treba o utoku UFO atd) - ve smyslu "Kilitarsti hasici dobrovolne vyjeli k pozaru do sousedniho Triogu." "Kilitarsti popelari dobrovolne vyjeli pomoci Triogu od jeho problemu s odpadky."
            Treba ti popelari mi vyjeli jen tehdy, pokud meli uklizeno sve mesto a jeste jim zbyval cas do konce pracovni smeny (se sberem konci v 19h pokud se nepletu pak uz se jen snazi dostat do depa).
            Jinak vadi mi, ze pripadne zacpy neuvolnuji pruh pro zachranny system s sirenama, kdyz mi stoji hasic pred horicim panelakem v kolone a hledi jak hori je fakt supr, jen proto, ze je chudak v protismeru a musi dojet na konec krizovatky aby se mohl "spravne natocit".
  • zdeeneek
    Stesti, ze to nevyslo i na konzole. To uz by tu vsichni breceli, ze je hra zmrsena kvuli konzolim, protoze ty by vetsi mesta neutahly. Konzole prece brzdi rozvoj PC, jak vsichni vime. *1*
    • Kdyby to vyslo na konzole, tak tam budes mit misto na mape presne na dva baraky, hra ti bude tvrdit, ze v nich mas 10M obyvatel, a okolo budou behat dva, ktery budou vytvaret zacpu na silnici.
    • Samozrejme, zrovna rano jsem si skopl palec a rikam, au kua beztak zase kvuli tem konzolim *1*
      • Keyz
        Tak konzole je na nadávaní ideální.
        Můžeš nadávat na HW, a navíc mají celkem dobrý tvar který lze dobře nakopnout.
        To u velkého PC moc nejde. Tedy jde ale neletí jen se převrátí.
        • walltar
          Navíc u PC je problém nadávat ... většinou pokud je nějaký problé, který nejde vyřešit tak to není chyba PC ale chyba v operátorovi. Kdežto konzole je hotová krabička z obchodu, kde jakýkoliv problém můžeš řešit max tak koupením nové.
          • Nebo např. reklamací, kdy u Xboxu konkrétně přijede pán (v horším případě pošleš poštou), konzoli si veme a v celkem rozumném čase máš plně fungující náhradu. Např. jeden můj známý reklamoval starou ver. xboxu (hazjdekl) a dostal za ni černý slim. Zdalka to není tak kritické.. :) Já mám svou krabičku především teď už jen na NHL13(pc-NE) a fight night round (pc-NE) a pár dalších funny věcí, které prostě na PC nejsou, takže stále, i když už né tolik má uplatnění :) Hráči hrajou, chudáci si drží svoje a zmůžou se jen na nadávky směrem ktomu co zrovna nemají.. To bude asi celá věda.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit