Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • BSG? Zrovna nedávno jsem dával s kamarádkou maraton, kdy sem to konečně dokoukal, včetně mini-serie Face of the enemy (New caprica a Pegasus sem neviděl). A nasralo mě to, opravdu fest. Tam se na to prakticky a doslova vysrali. Zaklínače znám komplet, Lost neřešim a nechci vidět jak sem napsal a ME se právě ptám, jestli to risknout.
  • To sice máš nejspíš pravdu, ale na EA jsem zanevřel co se odtrhli od Steamu a začali být obecně otravní. Jinak jsem fanda jedničky, dvojky už zas tak ne. Jednou, až to vše vyjde na GOGu nebo někde, tak si to možná koupím ^^
  • Dle The Final Hours se s Jaavikem počítalo, ale +- rok před novým datem vydání (původní bylo na konci roku 2011, nové 03/2012) BW zjistilo, že nestíhá. EA jim dalo o 3 měsíce navíc, Jaavik byl ze hry odstraněn s tím, že se tam přidá později (v době po odeslání hry k certifikaci).
  • Příběhově a atmosférou byla jednička úžasná, bohužel mi to trochu kazí herní principy, které v té době se ještě snažily být moc RPG, ale pro zbytek hry už to tak dobře nefungovalo. Herními mechanismy dospěla až dvojka. Jinak pro mě osobně asi nejvíc vede dvojka, která byla úžasná v každém směru. Skvělé postavy i atmosféra a hlavně si pamatuju, jak skvělý byl pocit udělat suicide mission tak, aby nikdo neumřel. Dvojka byla komplexní jak herně, tak příběhem asi nejkomplexnější zážitek. Dobře by fungovala i jen jako samostatná hra. Celkově mi to prostě připomíná paralelu se Star Wars - Famózní jednička ukázala nový směr, ale zpětně na ni lze pohlížet tak, že v lecčems ještě nebyla tak domyšlená, nebo vyhraněná. Temnější a drsnější dvojka zaměřená na rozvoj postav a eskalaci příběhu (stejně jako u Empire Strikes Back asi nejlepší díl, i díky právě možnosti všechno uzavřít) a nakonec trojka, která musí být dostatečně epická, zároveň uzavřít všechny linie, ale drobnost na konci je minimálně kontroverzní (první verze konce ME a Ewoci v ROTJ), pořád je to ale s odhlédnutím od tohoto excelentní dílo. Vzpomeňme v ME3 na skvostné momenty na Tuchance, Thanovu motlitbu, Ranoch atd., stejně tak třeba SW mají úžasnou vesmírnou bitvu a především Luka a Císaře a (vnitřní) souboj s temnou stranou.
  • Cosi
    Takže ty vlastně kritizuješ něco, co jsi vůbec neviděl?
  • Souhlasím, je třeba rozlišovat kdy zasahuje někdo z producentů a v podstatě jde proti záměru, nebo třeba něco vytrhne kvůli, ale zrovna tady článek ve spoustě věcí popisuje změny ve velmi raných fázích vývoje her a to je něco úplně jiného, tam je to prostě především o exploraci nápadů a zkoušení, co bude a nebude fungovat. Pochopitelně nevím nakolik byl Javik zamýšlený jako součást hry a pak vytržený z kontextu kvůli EA, nebo jestli to byl záměr BioWare, ale zase ono to není jen tak to úplně vytrhnout tak, že v případě, že si to někdo nepořídí, tak mu hra pořád musí dávat smysl. Klidně to mohlo být tak, že Javika potřebovali dopracovat a na to potřebovali extra čas (ony všechny ty certifikační procesy a lisování atd. prostě stojí řádově týdny času, které mohli věnovat dodělání DLC s Javikem, které má rychlejší certifikační proces, o distribuci nemluvě), ale klidně mohli chtít jenom vatu. Obojí je možné, to nepopírám. Každopádně co mi na tomto konkrétním článku vadilo, je především tahání věcí z kontextu a rozebírání detailů z tak raných fází vývoje, že to vlastně nedává smysl.
  • x_ander
    Přesně tak. Dvojka a trojka, ačkoliv to byly skvělé hry, zdaleka neměly tu atmosféru co jednička. Každý díl byl jiný a měl něco do sebe (dvojka naprosto úžasně promyšlené postavy a vztahy mezi nimi, trojka epickou osudovost a zkázu galaxie (a konec, který to všecko obrátil na ruby (sry, nemohl jsem si pomoct)), ale jednička, ta měla atmosféru, která se v dalších dílech nevím proč vytratila.
  • x_ander
    Je sice pravda, že během procesu se spousta nápadů z nějakých důvodů zavrhne. Ale jakmile se vystřihne poměrně promyšlená část a někdy se i mění děj, tak nastává problém a často je to na výsledném produktu vidět. Netvrdím, že to je i problém ME, do vývoje nevidím, ale jak říká kolega nade mnou - proto vznikají rozšířené či režisérské sestřihy filmů, které jsou prakticky vždy lepší (někdy výrazně) než kinoverze. O to smutnější je, když producenti film sesekají a naprosto změní, a to z důvodů, které nechápu a následně se ani žádný directors cut nekoná a film tak stojí za prd, ačkoliv potenciál měl (příklad za všechny - Souboj titánů 2010 nebo např. Babylon A.D). Znovu opakuju - netvrdím, že u ME to proběhlo stejně, jen poukazuju na to, že ono odmítání a vypouštění některých nápadů či rozpracovaných a snad i hotových věcí není vždy jen ku prospěchu. Pokud jde opravdu o vypouštění nápadů, protože nesedí k nastavené "tvůrčí vizi", tak fajn, ale pokud se začne sesekávat kvůli tlaku producenta, kvůli penězům, kvůli "ponechání si něčeho do DLC" nebo jen prostě proto, že hlavní slovo má blb, který tomu nerozumí, tak je to špatně.
  • Řekl bych, že částečně ano. Je pravda, že se nedozvíš přesně, co se s kým stalo po skončení ME3, ale zjistíš přesně, kdo přežil a kdo ne. Během hry se ukončí řekl bych všechny mini příběhy vedlejších postav z ME2 (Miranda, Jack, Samara, Zaed!!,Kasumi, i když ti zas tak moc ne...), Tali má celkem hodně prostoru.
  • To já taky, jde o to, že rozšířené verze jsou něco trochu jiného než změny ve scénáři, nebo vystřižené scény. Rozšířená edice není tupé poslepování vystřižených scén, ale komplexní proces, kdy je potřeba ten film jakoby sestavit znovu. Typickým příkladem je Pán Prstenů, kde jsou Director's cuty hodně odlišné, je totiž potřeba pak na ty scény dál navázat, dát jim kontext, který by jinak nemusely mít. To je prostě něco jiného. Když zůstaneme u Pána Prstenů - scénář se přepisoval v podstatě každý den natáčení - dělá to snad z toho filmu něco méně? Ukazuje to na bezradnost autorů? Ne, prostě to jen poukazuja na složitost tvůrčího procesu a kritické uvažování - kde něco fungovalo, kde ne. Samozřejmě uznávám i možnost výjimek - typicky Knights of the old Republic 2, který prostě autoři v podstatě nestihli dodělat včas.
  • Tu BSG mi radši ani nepřipomínejte *1* . Víte kdy sem byl spokojenej s koncem? v momentě kdy byla polovina poslední serie, našli zničenou zemi (tu první ne tu druhou s divochama) a byly odhalený 4 z posledních 5 Cylonů. Pak sem z nějakýho důvodu nikdy neviděl druhou polovinu poslední serie, takže sem tohle pokládal za konec *1* . A byl mnohem lepší než ten opravdovej.
    Ale k ME3 - pořád se mi to nechce hrát právě kvůli tomu příběhovému failu. Té klasické bezradnosti kterou sme kromě BSG a Lost (což taky nechci radši vidět) mohli vidět i v Zajlínačovi (knížky). Je ten příběhový fail opravdu tak fatální, nebo ne? Ať už s extended koncem nebo ne. Jsou tam nějak rozumně zakončené příběhy všech zúčastněných? Nepočítám že měli být támhle a byli tady, nebo že skončili na planetě kde neměli prostředky k přežití. Prostě aby jenom tak nezmizeli z děje, s nějakou debilní zen-budhistickou hláškou na rtech.
  • Magister_Peditum
    Hmm, a proto jsou rozšířené verze filmů lepší než kinoverze. *15*
  • Magister_Peditum
    Nejlepší děj měla ME1. I přes dětské nemoci to je pro mě nejlepší ME díl.
  • Cahir
    S většinou souhlasím.
  • Cahir
    Jestli jsi fanda RPG/původních dvou, byla by to chyba.
    Na té hře je totiž bez debat vidět, že ji dělali chytří a schopní lidé. Možná není koherentní (osobně si to nemyslím, ale to už vážně raději nechme být), rozhodně je nevyrovnaná (která hra je??), ale faktem je, že ji nelze šmahem smést ze stolu s tím, že je to povrchní generická srág*ra. I přes všechny vady to tak prostě není...
  • Podla mna je ME ako celok dost solidny. Najlepsia hra aku som kedy hral (trilogiu berem ako 1 celok). Za tie roky sme ocakavali ultra mega epicke rozuzlenie, stratili sa vo vlastnych ideach, ale dostali iba priemerny konec. Ocakavanie skresluje zazitok. Ale mne sa to lubi tak jak to je. Filozofia Reaperov vs AI je ok. Cakal som nieco ovela horsie, lebo zakoncit tak dokonaly pribeh ako ME je narocny ukon.
  • Minulý článek na toto téma mě hodně zaujal, nicméně možná to bylo předchozím nedostatkem informací. Tady je situace jiná a je to z velké míry škvár. Prostě nelze všechno chápat jako bernou minci. V brainstormingu jsou stovky nápadů, každý scénář má desítky věcí, které se ve finálním střihu nepoužijí, protože třeba nějak nefungovaly, je to úplně normální tvůrčí proces, ne žádná nerozhodnost autorů. Prostě vytvoří se nějaký koncept, částečně se rozpracuje, zjistí se, že z nějakých důvodů nefungoval, tak se třeba využije jen něco z něj - postava, motiv, nebo cokoli a naváže se na to jinak. Prostě ilusive man napul s reaperem - ano je to zajimavy koncept art, ale sakra nemění to na vyznění nic. Viděli jste předpokládám nějaké bonusy na DVD vašeho oblíbeného filmu a víte, že třeba v některé z prvních verzí scénáře Star Wars byl Luke 60 letý generál, jmenoval se Starkiller a měl hledat galaktický svatý grál. Jediné co na audiovizuálním/interaktivním uměleckém produktu záleží je finální dílo, všechno mezi tím je v podstatě irelevantní, podobně jako v konečném důsledku tento článek.
  • Zase hezký článek. Pořád lituji méně a méně že jsem tu trojku nehrál :) . Ale podle mě podobnými škrty trpí většina velkých her - stačí se podívat na vyškrtnuté záležitosti původních (pravých *1* ) Falloutů.
  • Nie dakujem, moj problem s endingom bol o tom ze v doslovnej verzii nedava zmysel a Catalysta sa da negovat mnohymi sposobmi, a v IT verzii zas to ze aj napriek tomu ze sme udajne dostali ending tak sme ten ending vlastne vobec nedostali.

    Videl som EC a co sa tyka logiky a pribehu nerobi nic len pridava viac chyb do celkoveho konceptu, tusim ze TUN to povedal dobre - chcel som aby ste to opravili a nie pridali viac stolyciek...
  • Extended cut to u mě zabil úplně. Imaginace v ř*i*t*i rozdíly nula a vysvětlení ve hvězdách.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit