Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • m.jungle
    jak to tak čtu, tak jsem asi jedinej člověk, kterému se zatím líbí uplně každičká informace a i podoba hry, velká města, kartičky jednotek, atd.. hrozně se tešim. :)
    • Jediný nejsi *3*
  • Pěkné. Ala trušku mi vadí jak vojáci přeskakují na nepřátelskou loď. Kdyby udělali na palubě lodí (aspoň těch římských) CORVUS (tzn.havran,můstek který se spustil na nepřátelskou palubu.Díky němu získali římané v 1. punské válce převahu na moři) vypadalo by to mnohem lépe něž když skáčou v brnění a se štítem 2 metry do výšky a 2 metry do dálky na nepřátelskou loď.
    • Magister_Peditum
      Havran by jistě byl fajn, ale ten se používal snad jen po dobu 1. punské války, potom se od něj rychle upustilo, protože dost zhoršoval ovladatelnost lodi.
    • Zase si vem, ze treba takovy hastati mely jen lehkou zbroj a i ta scuta jako nejtezsi soucast jejich vybaveni vazi kolem deseti kilo, cili nic zatezujiciho pro chlapa. Nicmene, argument s rampou chapu, urcite by to nebylo slozite udelat.
      • No jo ale skákat tak vysoko a daleko i bez zátěže je dosti pochybné. Jsem velký fanoušek total war serie ale příjde mi že v něčem si pěkně vyhrály ale třeba tyhle námořní bitvy se dají zmáknout i lépe
  • Ještě by tam mohli dat moznost, ze občas nejaky vojak při preskakovani z lodi na lod hodi drzku a spadne do vody.
    • To by šlo, stejné jako v Shogunu 2, když vojacíšplhají hradby a sem tam někdo spadne a zabije se.
  • Kallessin183
    Prvně, nechápu, proč tam chybí můstky. což byl jestli si dobře pamatuju základ římského obsazování cizí lodě. Mohli se tak uplatnit kvalitní římské pěší jednotky. Za další trochu mi vadí, že když jedna z lodí najela do druhé, často, byla její špička prostě v textuře té druhé lodi. A to, že by se lod doslova roztrhla a posádka létala vzduchem pryč, no cože? Vím, že velká loď je schopná menší nabrat tak, že kompletně rozdrtí trup, ale že by musela loď vybuchnout v záplavě třísek?
    Neříkám, že je to totální průser, ale prostě jsem čekal víc..
  • sv.Georgius
    Tak ono dříve bylo logické že než začali vojáci přecházet na druhou loď ta loď se musela pořádně zafixovat který sebevrah by skákal z přídě lodi na jinou loď.

    Měli by to udělat jako dříve mít možnost zahákovat loď "zahákování může selhat" taky když v Empire byl možné ničit plachty tady by se ničili vesla popřípadě taky plachty.

    Střelci na lodích by měli být lépe rozestaveni ono vypadá trochu blbě loď a na tom čtverec lučišníků spíše kdyby byli různě rozházeny a podobně. Nárazy a tím nemyslím útok beranem by poškozovali vesla a posádku a podobně.

    Trochu si s tím pohrát tohle třeba měli některé hry které jsou 8 let staré jako Rise of Fall nebo Ancient War Sparta.

    Mě ani tak nezáleží na grafice ja šíleně ujíždím na těchto detailech :) a propracovanosti člověk si potom může vychutnat na plno bitvu a být u toho úplně mimo *2*
    • sv.Georgius
      Gnaeius Scipio dal v jedné námořní bitvě vhodit na nepřátelské lodi amfory naplněné smolou a pryskyřicí, které působily škodu jednak už při házení sovu vahou, jednak tím že rozteklý obsah byl potravou pro oheň". Pokud se lodě přiblížily ještě více, došlo na střelbu z luků, praků a vrhání kopí. Velmi kuriózní střelivo zmiňuje již citovaný Frontinus ve spojení s králem Antiochem - jeho vojáci v námořní bitvě prý na nepřítele na radu Hannibala metali nádoby se zmijemi, aby polekali nepřátelské vojáky a rozptylovali je v boji.
      • Kallessin183
        Když se řekne, otrávená zbraň představoval jsem si meč potřený jedem a ono to bylo takhle...

        Já ososbně mám hady v lásce tak, že bych asi postavil z štítu malý člun a zdrhal na břeh..
      • Zmije zní dobře - takový snad první antický nasazení organických zbraní v akci, ne? :D
  • Magister_Peditum
    Koukám, že Vikingové vyrazili na Jih asi o 1000 let dříve, než se původně předpokládalo. *1*
    • Třeba jo, někdo přece psal, že první DLC bude Asterix a Obelix, možná se časem v nabídce objeví Normani s Drakkary a lebkami na jablečný džus :D
    • vsak ty uz v te dobe davno okupovali Indii, pak se jeste nevi, ze do toho se vratil v case kapitan Nemo a lochneska prisera ovladala Kaspicke more :D Tak lode co se tyce designu jsou trosku - z budoucnosti, ale jejich technika vzrobz lodi se vice mene nezmenila....jen Vikingove tomu nasadili korunu....ale v tehle oblasti se moc nevyznam, takze je to dosti laicke :-)
      • Magister_Peditum
        Na druhou stranu chápu vývojáře, protože prostě nějaké ty barbarské lodě vymyslet prostě museli. Pokud vím, tak prvními, kdo skutečně měl loďstvo srovnatelné s římským byli až Vandalové někdy v 5. století n. l. Představa, že by se germáni někdy předtím střetli s Římany na moři, je hodně nereálná, pro potřeby hry ale asi nezbytná. *3*
        • Kdežé. Feničania rsp kartáginci mali, ovela, ovela lepšie lodstvo ako nejaký rimania rimania, dokázai kartago na mori porazit až vtedy ked skopirovali kartaginske lode a postavili ich daleko viac. Kelti mali tiež svoje lode a neboli to zrovna pltky ktorými by sa čvachtali v bačorine. A grecke namornictvo bolo minimálne zrovnatelne s rimskym ak nebolo lepšie. Rím bol neprekonatelný na suši a to tiez len vdaka disciplíne.
          • Magister_Peditum
            O jiných středomořských národech se tu vůbec nebavíme. *15*
        • sv.Georgius
          Není pravda už za dob dobývání Galie se střetl Caesar s barbarským loďstvem lodě byli větší než římské a šel z nich strach. Popisuje to ve válce galské. Nějaký Keltsko Germánský kmen Valentové nebo tak něco hledám to v knize abych to mohl citovat ale v te knize něco najit je umění.
          • Magister_Peditum
            Jo, ale Venetové jsou keltové, já psal o germánech, kteří jsou na videu. *3*
          • Ano máš pravdu myslím že jje to druhá nebo třetí kapitola už si nejsem jistý. je to dávno co jsem to četl
            • máš pravdu byli to Venetové a je to kapitola třetí Události roku 57 př.n.l.
        • Kallessin183
          To je fakt, a když to tak vezmu, radši se budu plavit s drakarem, než s nějakým člunem pobitým kůží. A což asi nejdůležitější. Dává to i barbarským národům šanci, chytat se v námořních bitvách...
    • Kallessin183
      taky mi přijde, že lodě se ponorem, tvarem, jedním stěžněm atd až příliš podobají drakamarům a dalším lodím z dob vikingské éry..
      • Kallessin183
        Ovšem nejsem si jistý, jak barbarské lodě té doby vypadali. Přesto mám pocit, že (schválně jsem to na videu zkoumal) systém překrývaných prken jakožto trupu lodi, opravdu používali až vikingové, což zároveň umožnilo lodí odolávat i rozbouřenému moři...
  • Můžem si o realitě vs zpracování myslet co chcem, ale nejtěžším faktem je, že je to prostě hra. Námořní bitvy - bitvy vůbec - obecně zuřily třeba celý den a ne deset minut. Koordinace jednotek v bitvě probíhala většinou dle předem vypracovaného bitevního plánu, případná improvizace byla velmi obtížná a s velkým časovým zpožděním. Tehdy to prostě byly poziční šachy říznuté chaosem, zoufalým riskováním a odezvou jednotek v řádech hodin. Já si myslím, že hra se reálnému pojetí nemůže ani zdaleka přiblížit, tak by měla být hlavně zábavná.

    Lámání vesel by ve hře ochromilo jakékoliv loďstvo, přineslo by exploit na AI a do mulťáku další micro (však ho tam bude i tak...). Nejsem zase takový expert na antiku, ale neskládaly se v jednom období nebo u určitých frakcí stěžně před bitvou aby se při útoku klounem předešlo jejich zlomení? Takových věcí lze přeci najít tuny a když se impementují do hry, tak jednoduše nemusí dobře fungovat...
    • Keyz
      Jde o to aby u historické hry tam dali věci který, tam mají být a nebudou mít takový dopad jak píšeš. Vše tam dát nelze, pak by to bylo přesně jak píšeš ale něco, tam dát lze.
      Například létající panáci po zásahu katapultem. To tam být klidně nemusí a ničemu to nevadí.
      • 100% by se našlo hrozně moc neškodných věcí k přidání. Otázka je, jak dlouho by na tom CA museli makat. SEGA echt silné portfolio nemá a umím si představit, že tam tlak na vydání bude.
        • dvě slova: Total Realism *4*
    • Aj ty pozemni bitvy zurily cely den od kuropeni do kuropeni, a mas pravdu hra se nemuze priblizit dobove strategii. Spis to vidim tak, ze hrajes hru ze stare doby s komunikacnimi moznostmi dnesni doby. Coz je docela vtipne kdyz vemes, ze bitva se z 18hodin zkrati na hodinu, je ale potreba rict, ze tvuj protivnik pouziva stejne radiove spojeni jako ty.
      • Bitvy rozhodne nezuřili celý den, lidé nejsou schopni do sebe řezat meči v těžké zbroji a se s štítem v ruce celý den i když se střídají. Pokud tedy nepovažujeme za bitvu i přestávky vyplněné urážením, provokováním nepřítele či v případě Rímanů výhružným tichem. Opravdový boj trval maximálně hodiny, bitva u Adrianople trvala dvě a pul hodiny...
        • Bitva trvá dokud jedna strana neuzná porážku a nepřenechá vítězi bitevní pole - aspoň tak to chápu já *3* Bitva u Adrianople trvala dvě a půl hodiny, bitva u Stalingradu 6 měsíců.
        • nezuřily u Jupitera!
          • Beru bitvu jako utok x obranu. Zautocim pred usvitem, odrazi me, dam si oraz, znovu zautocim vecer az budou mit obranci slunce v ocich, porad to beru jako jednu bitvu.
            • No hele, 18hodin jedine kdyby ty bitvy sly savenout :D Dneska se spis klonej lidi k ty variante nesaveovat a to je peklo.
            • Se vsadím že hnusní arkádisti by nechtěli vést osmnáctihodinové bitvy!

              *1*
            • jj to v total warech chybi to mas pravdu, porad je to ale nejlepsi co mame dostupny :D Mozna ze ve vycvikovych centrech ruznych velmoci existuji lepsi, ale my musime vzit povdek aspon tim tw.
            • to byla narážka na tvou češtinu ;)
            • Tak včetně manevrování to ano... to i citelně chybi v TW.
      • Přesně tak, ale je to jen jedna z mnoha věcí, která významně mění celý koncept bitvy. Já si nejvíc přeji, aby hra byla zábavná, pestrá a v rámci možností vyvážená (balancování určitě nějakou dobu potrvá) i trochu na úkor "reality". Nechme nějakou práci modderům *3*
  • sv.Georgius
    Magister_Peditum: teď to čtu galský lodstvo které plulo do Británie ovládali tenhle prostor. Caesar psal že lodě Venetu byli větší než Římské proto je lépe zasypávali šípy. Byli pevné že ani beranidla Římských lodí jim neublížili lodě Venetu byli vysoké vyrobeny z dubu plachty měli z kuže odolávali krutým podnebí a bouřím na moři. Kotvy a řetězy byli z oceli loď byla pobitá železem.

    Popisoval hruzu když bojovali proti těmhle Galským lodím že nevěděli si rady jak je porazit protože byli vysoké nemohli se ani na ně nalodit byli pevné že ani beranidlo je nemohlo prorazit a dokazali se přizpůsobit nízkému dnu co římské lodě nedokázali.

    Nakonec je porazili tak že jim háky ořezávali plachty a oni měli veslice a tím je vyřadili z boje.

    Takže já bych nepodcenval barbary to že jsou barbaři je jenom kvůli tomu že jim tak říkali Římané jinak kde asi bral Řím jidlo pro svoje výpravy z počátku Galie, Egypt to byli obilnice. Galové byli velice vyspěli v řemeslech.

    Je to z knihy Zápicky o válce Gálské -- kapitola Válka s Venty str. 74
    • Magister_Peditum
      Jo, ale to jsou keltové, řeč byla hlavně o germánech. Ale i tak díky, tenhle incident z caesarových tažení jsem nevěděl. *3*
      • sv.Georgius
        Ono i v podstatě v té době bylo těžký poznat kde končí Keltové a začínají Germáni.

        Co jsem teď četl a poslouchal různé archeology tak co dříve byli považovány ze Germány se ukazuje že to mohli být spíše Keltové. Z dalších kmenů asimilování různých jiných kmenů.

        Hlavně oni sami historii zaznamenanou nemaji psali o nich Řekové a potom Římané takže těžko říci. . . . .

        Je ale pravda že po příchodu Germánů celkově klesla úroveň neuměli používat a obdělávat půdu jako Keltové. Ale zase jsem četl že nejlepší zbroje pochazeli z Galie a Germánie že to byli řemeslné dílny Říma.
    • Tacitus taky popisuje silné flotily Germánů...
    • sv.Georgius
      Jinak abych to upřesnil teď jsem to dočetl porazili je tak že měli Římané tyče a na nich nabroušené srpy a tím řezali lana plachet. Potom co byli lodě bezmocní tak obklíčily 3-4 lodě římské jednu venetskou a dostávali se pomocí háků a kotev na lodě.

      Caesar psal že jediná výhoda co měli Římané byla rychlost lodí a vesla. Stejně mě fascinuje jak ty lodě museli být pevné když ani beranidlo jim neublížilo od Římských rozjetých lodí.
      • Dub vyztuzeny zelezem, to je parada, z toho by se dali delat i dneska tanky. Navic dub ma vyhodu, ze se hodne spatne zapaluje, posadka by mela mrak casu uhasit zapalne projektyly.
    • Tunis to byla obilnice Rima :D Jinak z toho co pises, dubova konstrukce pobita zelezem, kozene plachty, ty lode museli strasne vazit. Podle me byli pomale a spatne manevrovaly.
      • sv.Georgius
        Ano to byli neměli vesla jenom plachty toho využili právě Římané. Ono je těžký když organizovaná říše bojuje proti stovkám nejednotných kmenů.
        • Ty zapisky o valce galske mas v ceske verzi? Jaky je preklad? Dobry? Ja jsem to necetl jeste, pomerne se toho bojim.
          • Já mám klasickou knihu. Je to vydání z roku 2010 a překlad je perfektní ale je tam hodně informací a člověk se v tom občas stratí. Proto je dobré při čtení abčas kouknout na mapku která je na konci knihy. Člověk se pak lépe orientuje jak mezi všemi těmi názvy kmenů tak i v prostoru.
            • Sorry zapoměl jsem dát reagovat tak odpovídám novým komentářem
            • Tak na mapku koukam i v Conanovi nebo Feistovi :D Ale jak jsem se ptal uz driv, zajima me zpusob podani.
          • sv.Georgius
            Tak mě se to čte dobře ja to mám v PDF z uloz.to ale jsou dvě verze já chtěl citovat z PDF ale ono to huzí tady bordel s fondem. Tak jsem chtěl vzít druhou knihu ale tam je to tak divně přeložený že mě to nedává pomalu smysl ty slova :D
      • Lepsi na melcinach, to znamena hruskovy tvar a ploche dno aby byla rozlozena váha. Ty lode museli byt fakt sneci.
  • Miserius
    Doteď jsem se nejvíce těšil jen na tahovou část, ale tohle vypadá bombově... Líbí se mi ty vlny *2* Škoda jen že mi to PC asi neutáhne, tentokrát zas mužu já brečet u PS3 že se PC hráči mají...
  • pozrite si dalsie zaujimave video : http://www.youtube.com/watch?v=fwWrDtkJdTs
    falangy v rome 2 vyzeraju pekne *14*
    • sv.Georgius
      Mě vždycky zajimalo co má znamenat ten kouř při "vrhání" oštěpu když zasáhne protivníka.
      Jinak mě celkem přijde úsměvné když ze začátku psali jak každý voják a jednotka bude mít svoji váhu a jaka tam bude fyzika a potom vidím jak se koně zastaví o falangu a potom tam padají a falanga nic.

      Ano já vám jaké bylo jezdectvo ve starověku ale když psali o váze jednotky tak bych si představil že do nich najede pořádně jezdectvo to popadá z koní rozemelou se těžce o falangu tam budou pobíhat koně jezdci na zemi a tohle by rozhodilo a narušilo falangu kůň taky něco váží a s vojáky to pohne.
      Né že tam budou stát jako tvrdé Y. ( reakce na to jak opěvovali fyziku jednotek ve hře ohledně prorážení )

      Taky mě celkem vyděsilo jak rychle umírali vojáci Falanga vs Falanga.
      Já jsem upřímně čekal trochu chaos. Takový ten chaos kdy v Shogun 2 do sebe naletěli jednotky a vznikl chaos formace se rozpadali vojáci bojovali snažící se udržet formaci. Tady ty bitvy co jsem viděl vypadají tak že 1. řada se srazí s nepřítelem a zadní řada sešrotuje přední a všechno se na sebe namačká jako guláš to je nějak taktika novodobá ?
      *1* to spíše připomíná nakupování v Kauflantu když jsou slevy *1*
      • Magister_Peditum
        PR toho vždycky nakecá. To samé u AI. V každém díle říkají, jak bude revoluční a blablabla...

        Jinak pěkná ukázka boje "falangy" je tady. Sice se jedná o boje tercií za třicetileté války, ale celkem realisticky ukazuje, jak si mohl takový střet dvou formací kopiníků probíhat.
        http://www.youtube.com/watch?v=dMEnBHef96c
        • Super "LARP" :-) dlouho jsem takovou povedenou scénu neviděl. Ale taky tam chybí ta pověstná fyzika falangy, tedy že většinou jsme praváci a proto se falanga točí myslím proti směru hodinových ručiček. Takže ta "Taktika" falangy spočívá v rozmístění řad, tedy posílení hlavně levé strany o více řad. Odborník na to se stal Alexander Veliký, taky dopadl, jak dopadl...
        • Kallessin183
          Taková opotřebovávací šťouchanice, první kdo povolí formaci prohrál.
          • sv.Georgius
            Tak ono nejvíce vojáku umíralo při útěku v bitvě byli ztráty údajně tak 5%. Já si ani moc nemyslím že to byla šťouchanice někde jsem četl že ani na takový styl boje jak nám ukazuje Hollywood nebyli uzpůsobeny.

            Když jsem se bavil s historiky tak mě jeden říkal kdyby se bojovalo natěsno sevřených formací tak by bylo výhodnější se proti takové formaci rozběhnout beranidly než kopí a štíty. Taky když jsem bojoval štítem a kopí tak to bylo tragikomicky stačí se dostat více na tělo a kopí je k ničemu tam to musí potom jistit zadní řady.

            Ale věřím že se to muselo potom strhnout v šílený masakr to není jak ve hře klik a hotovo oni jdou. Ale posílání vzkazu hluk krev vojácí křičí bolestí do toho velet vojákům kde a jak mají koordinovat útok. Tam potom když člověk je v tom chaosu a nejednou vidí jak se něco děje vzadu a nebo na boku tak bere nohy na ramena :D

            Ale upřímně co čekat USA dokumenty a filmy to jsou historické pecky :D člověk občas přemýšlí jestli je to Fantasy nebo Historický dokument či film.
            • Magister_Peditum
              Ten je dobrej (taky není od Amíků, ale od Rusů). Jen bych mu vytknul, že přehlíží i politické pozadí bojových akcí. Ale možná, že to je tak lepší. Nejsem si jistý, jestli by Rusové dokázali v takovém případě zachovat chladnou hlavu. *4*
            • Kallessin183
              Dotaz trochu mimo. Co si myslíte o mini sérii Sovětská bouře? Běželo na History..
            • Magister_Peditum
              Dokumenty od History channel nemá smysl řešit, poslední dobou se tam hlavně řeší starověcí mimozemšťané a podobné srandy. Už si z toho dělali srandu i v South Parku. *3*
            • sv.Georgius
              To nebyla blbost u Cannae už byli Římské šiky proraženy respektive zničeny . . . kdy byli nakupeny na sobě a propadali panice kdy byli obklíčení a ze zadu je sevřela jízda tak ani nemohli utéct začali panikařit a to už byl konec všeho. Obrovské jatka.
              To už vraždili potom vojáky v panice to už nebyl boj ale masakr.
              Co se týče dokumentů to se budu hodně hádat. To je rozdíl dokumentů USA viz Evropa. USA plno grafiky a ukázek až stupidně dětských a hodnota informací 2 odstavce wikipedie a třeba ČR takové povídání Vladimíra Salače a informace nesmírné.

              Třeba ti napíšu jeden neduh USA dokumentu absolutně ignoraci dobové zbroje. V každém dokumentu mají segmentové zbroje (válka v Galii a podobně) ale segmentové zbroje se začali používat až 1. st. našeho letopočtu. A podobně možná tě překvapí že je Římané neměli na sobě samé červené tuniky ale spíše bílo šedé.
              Také by ses asi divil jak vypadali Římští vojáci pře Mariovími reformy a po nich a za Císařství.
              viz tohle.

              http://www.legioxgpf.cz/web/index.php?id=prehled&lang=cz#
            • ztráty 5%? To je blbost, jen si vem, kolik padlo římanů u Cannae... výjimky potvrzují pravidlo, i když v tohmle případě to byl fakt masakr. Ty ztráty byly větší než 5%, např. když se rozběhla falanga a narazila do protivníka, to byl masakr. Pěkně to popisuje Xenofón ;-)

              Co se týče těch dokumentů, řada jich je udělaných kvalitně, pochybuju pánové, že vy se v této problematice vyznáte lépe než ti tvůrci ;-)
            • Magister_Peditum
              Kapitán Alatriste je španělský film podle stejnojmenné knihy, a co se týče reálií tak i nadprůměrně věrohodný.
            • Kallessin183
              Osstaně to je dle mě asi jeden z největších problémů. Spousta dokumentů, je dělaná řekl bych lidově. To znamená zajímavě, kde se občas upřednostňujě divadlo a hezký animace, před informacemi. A dle toho pak lidé často soudí další věci. Myslím si, že je v těhle případech potřeba podívat se trochu hloub a zaměčit se na fakta.
              Snad to celé dává smysl, pomalu usínám..

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit