Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Na první pohled zajímavá a chytlavá hra. Vystavěl jsem si vesnici, hezky se mi rozrůstala a obyvatel přibývalo. Pak najednou si pracanti usmysleli, že potřebují pro něco chodit na druhý konec mapy - cestou vyhladověli a umrzli! Genocida na základě špatného pathfinding?
    • Jj, bohužel to chce vylepšit. Taky jsem si všiml, že mi štípači dříví chodí pro klády až kamsi na druhý konec mapy, protože tam zrovna v tu chvíli byly nějaké navíc a skladiště hned vedle nich bylo prázdné. To je bohužel velká vada na kráse, která ochromuje celou ekonomiku, pokud se jedná jen o střední vzdálenosti, nebo způsobuje vymíraní, pokud jdou až kamsi do pryč... :(
      • Mate tam vylozene napsano, ze npc kdyz je mu zima, hleda nejblizsi domecek kam se schovat => mate blbe rozmisteny budovy. Pokud chcete skladiste/drevorubce/... davat nekam mimo vesnici, tak k tomu pristavte aspon jeden domek. Me timhle zpusobem teda neumrznul nikdo ... spis mi prislo dmntni, ze mam plny sklady zradla ... ale v domeccich neni skoro nic a ze nejde udelat plovouci odprodej ... typu "kdyz neceho mam vic nez X, posli to na prodej". Nastavovani na toho kolik maj manici premistit je naprd, protoze kdyz to prodam, tak je to najednou trebas ohromny mnoztvi => vybilej sklady ... je treba stim porad hejbat ...

        Jinak je fakt, ze je to spis takovy tech demo - sice hezky, ale nic moc se tam delat neda. Vzhledem k tomu mi pozadovana cena prijde jako dost premrstena.
  • Také mě mrzí celkem malé hodnocení, 7/10 bych pochopil, ale 6 ? Chápu argument, že se hra přejí, ale jsou lidé které to baví. Mě to prostě baví, je to lepší než Sim City a popravdě, přemýšlím která strategie z poslední doby je lepší.. chápu že nedostatek budovatelských strategií není argument ke zvýšení hodnocení, ale 6 je o trošku lepší průměr a průměrných strategií je hromada a těm Banished plive do tváře.

    Za mě 7/10 (na 8/10 bych potřeboval o něco více budov pole->mlýn->pekárnu a možnost logistiky zboží :)
    • Chápu argumenty typu, že se dostaví po nějaké době nuda. Já jsem vystavěl vesnici, mám za sebou katastrofy, jídla přebytek, vše postavené ... Je fakt, že po nějaké době už není kam dál se rozvíjet a Vás může utěšovat pocit, že jste vystavěli fungující společnost. Nojo, ale po dlouhé době jsem si zapařil hru, u které jsem strávil tolik času a nesmírně mě bavila!!! Hra má obrovský potenciál! Těším se na další modifikace, možnosti rozvoje a výzkumu, ještě širší variabilitu. Nebo se možná netěším, protože pak budu muset u toho kompjútru smrdět hodně hodně hodin! *15*
      • přesně a navíc jako kdyby člověka jiný hry časem neomrzely.. U COD je dohratelnost nějakých 7 hodin, tady je to minimálně 3x tolik *7* recenze a recenzent na baterky a na ....
  • mne prijde že autor nad dizajnem hry moc nepremyšlel. zamrznutí, hlad nebo nemoci jako hrozba? když by obyvatele videli že nebudou mít dostatek jídla, tak by ve skutečnosti asi pasivne nečekali na smrt ale odtahli by do nejbližší vesnice nebo mesta. Zamrznutí je nesmysl, proste jdu do lesa, nakacim drevo na podpal a je mi teplo, to jsou ti obyvatele retardovani nebo co?
    a nemoci ve stredoveku se stejne moc neresili, pokud nekdo vazne onemocnel tak proste zemrel... proto byl prumerny vek 30 let nebo kolik. nemocnice nebyly až tak rozšírene jako dneska. detto školy. lol školstvi ve stredoveku wtf?
    • Nikoli, pises kktiny. Hlad byl ve stredoveku zcela bezna soucast zivota, ty by ses nikam prestehovat nemoh, protoze by ti to nikdo nepovolil. Nehlede na to, ze pri neurode byl hlad proste vsude. Stejne tak zima - ty pudes jiste do lesa a tam zubama nakacis drevo ...
      • nevedel jsem ze v banished nemaji lide sekyry *7* co se tyče stehovani tak hra je o skupince lidi kteri byli odnekud vypovezeni tak predpokladejme že se mužou volne stehovat a nejsou nevolnici. a nemluvil jsem o nejake neurode ale o tom že nemaji jidlo protože nepostavíš dostatek poli nebo ty jako hráč se jim o jidlo nepostaraš.
        takže zcesty mluvíš ty
    • Paulcz
      Ty "informace" o středověku máš od soudružky učitelky ze základní školy ? :)
    • proč mam ty mínusky? jsou to vecne pripominky
      • Jack1947
        Ty jsi tu novy ze? Vzdyt tady se neargumentuje tady se hazi minusy proste nesouhlas = minus. Je to tak mnohem pohodlnejsi, lepsi a vyzivnejsi... ( pro nektere jedince).
        • Mart9
          máš ho tam
          • *1*
  • Ohledně modifikovatelnosti hry:

    http://www.shiningrocksoftware.com/2014-01-28-controllers-ports-mods-and-languages/#mod

    tohle píše sám vývojář na svém blogu na konci ledna.
  • Hra si tedy rozhodně zaslouží větší hodnocení. Na to, že je to první díl je v celku vyvedená. Samozřejmě pokud hodlají vývojáři pokračovat, určitě bych uvítal lepší UI. Také bych uvítal, kdyby s postupem času šli stavět i nové budovy, vyvíjeli se nová odvětví to vše ale při zachování současného "hlemíždího tempa", tj. aby po 10hodiných hraní, neměl otevřené všechny možnosti. Klidně co 50 odehraných let souřasným tempem, tak mírný postup.
    Další věc je, přijde mi hodně špatně nastavená spotřeba jídla. Když mám větší populaci, a přeženu to, nemám dostatek jídla, lidi mi vyzdechají a když se dostanu na stav, který mi předtím, co se jídla týče, stačil vymírání pokračuje nesmyslně dále a přitom produktivita je stejná jako před "přelidněním" . Jinak má hra velký potenciál, jsem ochotný za ní platit v budoucnu dále :)
    • Dělal to jeden člověk a plánuje vydat modkit, takže určitě je se na co těšit.

      První co by mi stačilo je lepší správa nad sklady a surovinami. Tj. omezit některé sklady, aby přijímaly pouze nějaké suroviny v určitém množství (asi jako obchodník nebo jestli někdo pamatuje industry giant 2) zároveň možnost posílat suroviny mezi sklady nějakým příkazem případně vytvořit automatizované cesty typu až bude ve skladu 500 dřeva, přesuňte ho do skladu XY u kterého je kovárna a spotřebovává dřevo.

      Zatím (už asi 6 hra) trpím konečně opačným problémem než je hladomor a to tím, že mám vysokou nadprodukci jídla, ale nejradši bych omezil konkrétní plodiny, ale limit je bohužel na jídlo obecně - to samé v radnici nevidím, kolik které plodiny vypěstuji, ale jídlo jako celek.

      Případně kontrola nad profesí v domečku a priorizace některých profesí. Např. potřebuji dřevo, ale v domku je 1-5 lidí a tato situace se mění, ale počet domků u dřeveře ne, tak bych radši, pokud zrovna bude v domku jen minimum lidí, aby to byli lesníci a lovec nebo sběrač může jít pěšky z vesnice, když mám zrovna jídla dost.
  • Připojuji se k názoru, že hra si zaslouží vyšší hodnocení. A to i přes to, že se Games.cz údajně snaží využívat celou stupnici, což ale podle mě není vždy vidět ( můžeme porovnat tuto šestku s jinými hrami, které dostali v nedávné době vyšší hodnocení ). Za mě 8/10.
  • ja od budovatelske strategie očekávám hlavně velkou míru znovuhratelnosti, pokud prestane bavit po pár hodinach, je to v zakladu špatne. nedávno jsem koupil tropico a byl jsem taky sklamanej, postavíte pár farem, nejakou tu fabriku a už jste težce v plusu a mužete delat co chcete.
    je to škoda protože tenhle žánr mam opravdu rád a neni v nem co hrát. (tohle jsem ale nezkoušel, jen raguju na to co jsem tady čet za reakce)
    • Přijde mi, že je dobrá, ale možná si počkej na modkit, pak toho bude daleko víc.
    • Co treba Anno serie? Podle me nic lepsiho neni a znovuhratelnost je temer nekonecna
      • ty nechápeš že anno ma naprosto linearni buildorder? v podstate staviš obrovskou pyramidu. hraje se to principem postav 100 budov A abys odemknul budovu B, pak postavíš 1000 budov B abys odemknul budovu C atd. Každa hra je v principu stejna.
        Naproti tomu každa hra v tropicu nebo simcity muže byt jina, protože se mužeš zamerit na ruzne veci (turizmus, farmareni, prumysl, mužeš byt sobestačný nebo odkazany na dovoz surovin, demokrat nebo diktator atd.)
        • Ja to nechapu. Jestli jsi spokojeny se Simcity(s tim novym),pak uz to chapat zacinam.
          A mimochodem i v Anno mas ruzne verze mest,a neni o nic mene/vice linearnejsi nez teboy zminovae Tropico nebo Simcity.
          Kdyby jsi napsal ze ti Anno nesedi,beru to. Ale takhle to vyzni hodne hloupe
  • Janchor : Čas to možná ukáže, ale kdyby to hodnotil jiný recenzent (např. D. Vávra), dá tomu podle svých slov 6, což ve dle vaší osnovy je cituji : "Vhodná pouze pro fanoušky daného žánru, ale i těm doporučujeme ke hře v této kategorii přistupovat opatrně.". Nepřu se s nikým o tom, jestli si hra zaslouží to nebo ono, jen upozorňuji, že máte na webu jednu "skupinovou stupnici hodnocení", na kterou se odvoláváte, ale není směrodatná, protože každý recenzent na ní naroubuje svůj náhled na hru :)
    • Dalším problémem univerzálního hodnocení na games je právě jeho obecnost, fanoušek specializovaného žánru, který do té doby neexistoval (Banished), je najednou fanouškem žánru první hry toho typu se zatraceně špatným hodnocením rádoby napasovaným na stejný typ hodnocení her žánru zcela odlišného, hodnotit žánrově úplně jinou/novou hru stejným metrem jako zbytek, či většinu, taky není zrovna nejrozumnější, kluci v tom tady mají větší zmatek, než by se mohlo zdát, ale průměrnému čtenáři/redaktorovi něco takového nikdy ani nedojde.
    • U Janchora, tedy Lukáše Grygara je největší problém v tom, že každou hru hodnotí jako výtvarné dílo, ale ne každá hra klade důraz na hráče tak i působit, jakkoli to může být v rozporu se zařazením dle autorského zákona, existují hry, ve kterých převládají prvky, jež se snaží o citlivou simulaci, matematizaci, či reálné ztvárnění reality/repliky části reality určitého období/systému, apod. Lze zde zařadit různé typy simulátorů, tycoon hry a spoustu dalších, Banished mezi tyto hry patří také. Banished se svými charakteristikami blíží Capitalism/Cities XL/Sim City, neměla by být považována za jedno výtvarné dílo, jen její části nesouvisející se samotnou simulací, která je cílem hry.
      • janchor
        Přiznám se, že mám zmatek především v tom, co jsi napsal, nicméně hry hodnotím jako hry, zcela a pouze v rámci toho, o co se ta která konkrétně snaží.

        Jinak ke Kritikově slovům o skupinové stupnici dodám, že garantem určité směrodatnosti (individualitě recenzenta pochopitelně nemáš jak se vyhnout, ať bude stupnice jakákoli) je šéfredaktor - Petr s autory hodnocení v kontextu recenze aktivně probírá.
        • Ok, beru :), nicméně nečekám, že autor recenze řekne Petrovi, hele je to tak nadprůměr, dal bych tomu tak 6 a Petr mu odpoví.."ne, ne...o tom se bude mluvit ještě xy let, dej tomu desítku", protože i kdy je Petr garantem, nemůže asi totálně změnit myšlení recenzenta. Na druhou stranu beru, že se snažíte recenze rozdat lidem, kteří mají v žánru už nějakou praxi. Stojím si ale za tím, že jedna konkrétní souhrnná hodnotící osnova nemá moc význam v souhrnu individualit jednotlivých recenzentů.
          • celoush
            Prostě kašlete na čísla a zaměřte se na text.
          • janchor
            Recenzent pochopitelně dává do pléna svůj názor, svůj rozhled, svůj úsudek. A tu svou "individualitu", respektive prostě svou subjektivitu, by měl v recenzi nějakým způsobem opsat, aby si člověk z textu a čísla udělal nějakej vlastní závěr. Hodnotící osnova nemá význam doslovnej, ale rámcovej. Orientační.
        • To nevadí, tak já to zkusím napsat ještě jednou a jednodušeji, beru v potaz to co jsi teď napsal. Přál bych si, aby tvé hodnocení bylo opravdu takové jak píšeš, ale z tvých recenzí jsem nabyl dojmu, že tvé hodnocení "her jako her" je především hodnocením výtvarného díla, jehož specifika nepokrývá každá hra a ani se tak každá na hráče nesnáží působit, příkladem takové hry může být například žánrově velmi specifické Banished (viz můj příspěvěk výše).

          Systém hodnocení používaného na Games, na který odkazuješ v předešlém příspěvku, je obecného charakteru, a právě ten vytváří rozpor mezi hodnocením slovním a čísleným, ještě větší rozpor ale vytváří u žánrově velmi specifických her, či her, které více, než podstatu hry naplňují podstatu snahy o simulaci/repliku části reality.
          • janchor
            Díky za rozvedení, ale přiznám se upřímně, že pořád asi úplně nechápu, co myslíš tím hodnocením hry jako výtvarného díla. Hry jsou pro mě součin celý řady aspektů a ten součin může být pochopitelně namíchanej všelijak, od čistě na mechanice postavenejch záležitostí přes kombinace různejch estetickejch i mechanickejch vrstev až po vyloženě pocitový záležitosti. A já soudím ten součin, ten výsledek - ne nějakou jeho jednu (výtvarnou?) část.
  • Hra si zaslouží daleko víc, do budoucna nabízí obrovský potenciál, navíc vyplňuje velkou žánrovou mezeru, kde rozhodně nechybí poptávka. Recenze je plytká a klouzá po povrchu, chybí podrobnější rozepsání systému obtížností, které nabízejí slušnou výzvu a spolu s achievmenty desítky hodin hry. Z recenze (i přidaných screenshotů) jsem nabyl dojmu, že pan Bohoněk hru nehrál více, než pár herních desetiletí, což v žádném případě nepovažuji za úplné pro objektivní hodnocení hry, která převážnou výzvu a zvýšené nároky kladoucí na obtížnost a variabilitu získává až po této době.

    Zároveň bych rád poukázal na systém hodnocení, který je zde na Games podle Lukáše Grygara uplatňován, pokud by byl uplatňován správně, měla by tato hra dostat vyšší hodnocení, viz předchozí příspěvek o Skyrimu od uživatele Trollda. Systém hodnocení na Games tedy není ucelený a zcela si protiřečí, tato recenze je jasným důkazem. Systém hodnocení založený na modelu jiném, než normálním rozdělení hodnot (gaussova křivka) statisticky odporuje reálnému modelu. Systém, který zde uvedl pan Grygar je básnicky estitickou křivkou a ne číselným kritériem kvality hry. Majorita herních magazínu používá normální rozdělení (IGN, metacritic, eurogamer...), je mi záhadou, proč Games kopíruje toto podivuhodné nematemtické vyjádření, pokud v tom hodlají pokračovat, bylo by lepší vypustit číslené hodnocení zcela a hru hodnotit pouze slovně, předejdou tak velkému množství nedorozumění a případným právním sporům.

    Za mě 9/10.
    • Thorar
      "případným právním sporům" . tak tim jsi bohužel celej ten příspěvek zabil.
      • To jsem přehlídnul...v tom případě škoda slov už v minulém příspěvku. Chudák.
      • proč? Myslíš si, že se nenajde nikdo, kdo by byl ochoten recenzenta zažalovat? Podle nového OZ není problém, poškození pověsti PO jak vyšité.
    • Nestačilo jen napsat "moc, moc, moc se mi nelíbí, že tomu dali míň a proto musím plivat všude kolem sebe" ?

      Pokud nedokážeš pochopit hodnocení 1-10 a pokud se nedokážeš smířit s tím, že to holt vidí někdo jinak, nepomůže ti ani mana nebeská. Máš tu polopaticky vypsané co jednotlivá čísla znamenají, jestli ani to nechápeš...
      • pochybuji, ze by mel pisatel problem s pochopenim jineho nez standardniho hodnoceni, spis jasne ukazal, proc je kvuli nemu hodnoceni na Games neprakticke, nejednoznacne a casto si protireci viz srovnani recenze Skyrim vs Banished, pricemz obe hry nabizi obrovsky potencial pro budouci rozvoj, u Skyrimu se to projevilo zahy u Banished uz to take zacalo (viz moznosti modifikaci)
        • V tom případě ať dají všem hrám deset, pokud jdou modifikovat!

          Pokud někdo nepochopí rozdíl mezi Grygarovou větou a celým systémem hodnocení tady, tak je to fakt smutný. Prostě Banished dostalo šest a podle velké části hráčů zaslouženě. Se s tím smiřte.
    • Mart9
      Číselné hodnocení v žádném případě nevypouštět, ale je potřeba vypustit to nesmyslné vysvětlení "Jak hodnotíme". Vždyť o tom je přece verdikt.
  • Vypůjčím si myšlenku od Lukáše Grygara, kterou použil v hodnocení Skyrimu. Pokud má nějaká hra dobrý základ a má dobrý potenciál do budoucna, je možné ji hodnotit lépe. Skyrim právě díky tomu dostal 10/10, protože měl potenciál do budoucna (modifikovatelnost) a měl solidní základ. Totéž v poněkud menším rozměru platí o Banished - ta hra je dobrým základem a bude modifikovatelná, takže já dám ruku do ohně za to, že 6/10 je prostě strašně málo.

    Kdo tu píše, že 6/10 je nadprůměr, není to pravda. Hodnocení se nepočítá matematicky, ale funguje zcela jinak. Jednoduše řečeno, 5/10 není průměrná hra, ale jde o hru špatnou a cokoli pod 5/10 je odpad nestojící za nic.
    • To je sice pravda, jenze je rozdil jestly je hra plnohodnotna od zacatku a jde ji jeste vylepsit, nebo neni ani poradne dokoncena. Skyrim byla plnohonotni hra s pribehem a kampani uz od zacatku(slo ho dohrat), kdezto Banished je jen de facto engine nez li hra - bez misii, bez pribehu, bez dohratelne kampane a vubec bez niceho. A to je velky rozdil a kopec prace navic ktera tam chybi.
      • Doufám, že si mel tu cest hrát Skyrim, když vyšel - nejzabuggovanejsi hra co kdy vyšla, časem to sice srovnali, ale dle mého názoru neexistuje ospravedlnění pro tak přehnane a u Banished naopak snížené hodnocení. Za mne 8/10
      • Chim
        To je dost relativní. Já třeba u budovatelské strategie nic takového jako je kampaň, příběh, mise... nepotřebuji.
        ------------
        jestlyi
    • ucho
      Jak hodnotíme:

      5 - Průměrná
      Nemusí sem nutně patřit hry s opravdu vážnými problémy v hratelnosti nebo technickém zpracování, jak tomu obvykle je. I zdánlivě bezchybná, ale bezkrevná a nudu vzbuzující hra si zaslouží průměrné hodnocení. Dá se hrát, ale pokud najdete podobnou a lepší hru, rozhodně jí dejte přednost.

      6 - Dobrá
      Přestože jde stále o titul, který dokáže pobavit, nelze u něj přehlédnout větší množství nedostatků, často i poměrně zásadních. Vhodná pouze pro fanoušky daného žánru, ale i těm doporučujeme ke hře v této kategorii přistupovat opatrně.

      7 - Velmi dobrá
      Hra ocejchovaná sedmičkou bude zajímat především fanoušky daného žánru, kteří ji pro jiné kvality odpustí drobné a možná i nějakou tu větší chybku, která by pro širší spektrum hráčů byla hůře akceptovatelná. Pořád se však jedná o kvalitní titul, u něhož pozitivní aspekty viditelně převažují nad negativy.
      • C-BEAM
        z 6-7, k tejto hre podľa mňa viac pasuje 7. Ale to len tak medzi rečou...
      • To už si tu jednou psal a psal to i někdo z redakce. Já na to reagoval v postu, na který ty odepisuješ:
        "Kdo tu píše, že 6/10 je nadprůměr, není to pravda. Hodnocení se nepočítá matematicky, ale funguje zcela jinak. Jednoduše řečeno, 5/10 není průměrná hra, ale jde o hru špatnou a cokoli pod 5/10 je odpad nestojící za nic."

        *3*

        Jak jsem taky psal, toto číslené hodnocení není vypovídající a daleko více se mi líbí systém v Levelu.
        • ucho
          pokud je zde bráno 5 jako průměrná hra a ty tvrdíš, že 6 není nadprůměr, tak jsi obyčejný trollda...
          • To je jak mluvit do silně nelogicky uvažujícího dubu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit