Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Mart9
    Je opravdu hra tak složitá, jak recenzent popisuje v úvodních odstavcích?
    • Je to opravdu jednoduché. Já osobně prošel tutoriál a vrhnul se do hry. Bohužel první vesnice byla docela katastrofa (většina chcípla). Díky tomu jsem ale pochopil principy a ten tutoriál pak zpětně dával větší smysl. Druhé vesnici se už dařilo nádherně. Jde o to přemýšlet co, kde a kdy postavit. To jak postavit je lehké a intuitivní. Navíc ta funkce na zobrazení pracovních cest vesničanů je hodně dobrá.
    • Tilwaen
      Pokud si nejprve projedeš tutoriály (jsou celkem asi 4, krátké), tak pochopíš základy, na kterých už dále stavíš a neměl bys mít nějaký zásadní problém. Kdyby cokoliv, tak in-game nápověda je dobře a vcelku podrobně zpracována. Samozřejmě, pokud pojedeš hned na hard, tak je pravděpodobné, že se nedožiješ konce zimy; je lepší si hru nejprve osahat na nižší obtížnost.

      Jinak autor článku má pravdu s těmi domy, že bez nových domů se nemnoží populace - to je zrovna jedna z věcí, které v tutoriálu být rozhodně měly a nejsou. Pozor na to.
      • Mart9
        Díky za zajímavou odpověď.
        • Tilwaen
          Není za co :-) Pokud bys měl zájem se něco více o hře dočíst, doporučuji dedikovaný subReddit, často tam píší zajímavé postřehy a tipy. Úplně se ale ztotožňuji s jejich první radou: nic takového nečti, dokud jsi hru ještě nezkusil, na spoustu věcí totiž bez problémů přijdeš sám a akorát Ti to zkazí radost z objevování, která je na této hře asi to nejlepší.

          Firstly, and most importantly, if you're a new player - don't read tips threads like this one! The game is far more fun if you muddle through it on your own for a bit. By all means, come back to tips threads and the wiki when you've had a few attempts, but give it a go first. You'll probably have more fun if you're not min/maxing from your very first settlement...
    • Já mám naopak pocit, že je velice jednoduchá, snad vše, co se v ní děje, funguje podobně jako v realitě, takže si stačí domyslet takové detaily, jako že když nebude nikdo shánět jídlo, všichni umřou hlady, bez paliva do kamen umrznou a když nebudou mít nástroje, tak pro ně bude všechno o dost těžší... Ale nevím, nehrál jsem.
    • Greenhorn
      Co jsem tak nějak zpozoroval z různých videí a názorů, tak to není úplně hra pro každého. Musíš docela myslet dopředu - co postavíš dříve, kam pošleš lidí pracovat, kdy a co zaseješ.... aby ti pak nakonec nepochcípala celá vesnice. *1*
      • Mart9
        No pokud je to jen o přemýšlení a logičnosti, tak OK. Já jsem pochopil, že se budu tři odpoledne učit, jak postavit dům *1*
  • Hra se bude ještě vyvíjet. Uvidíme, co s tím udělají módy. Prý by měly časem být i souboje. V tuto chvíli je hra ale opravdu po pár hodinách (cca 10 herních let) nudná. 6/10 mně osobně přijde adekvátní.
    • Přesně tak, módy určiitě pomohou.

      Pokud můžu mluvit za sebe, je to výborná budovatelská strategie, a jelikož je jich na trhu v posledních letech málo, nebudete litovat.
      Grafika i hudba jsou skvělé. Hra má pomalejší tempo, ale na pár minut zabaví, všechno je provázané, a ačkoliv umělá inteligence občas dělá to, co nemá, není ve hře moc chyb. Interface je přehledný, tutoriál dobře napoví. Banished je hlavně o trpělivosti a vlastní fantazii. Pochvala vývojářovi.
  • ja bych s ohodnocenim i souhlasil - vydrzel jsem u ni jen par hodin
  • Dali jste 6/10 a v recenzi hru relativně vychvalujete. Nechápu :D
    6/10 pro mě teda není zrovna pozitivní hodnocení...
    • janchor
      Však taky nehodnotíme podle tebe, ale podle nás: http://games.tiscali.cz/jak-hodnotime.html#rating6
      • ucho
        vysvětli mi prosím, jak tohle "vaše" hodnocení platí pro nedávno recenzovaného Ramba, který dostal 1/10. podle zdejšího hodnocení chápu 1 jako nehratelnou hru s bugama, která není dobře zvládnutá ani po technické stránce. v recenzi však nebyl zmíněn jediný technický problém, jen to, že hra je v podstatě nudná, otravná a frustrující. chápu, že si Rambo zaslouží, aby ho někdo zkritizoval, ale podle "vašeho" hodnocení to 1 nemůže být ani omylem. obhajitelné by pro něj dle toho slovního popisu bylo hodnocení 2, ale spíš na to sedí hodnocení 3, tedy hra drží technicky pohromadě, ale je to místo zábavy zbytečný balast. tedy podle "vašeho" hodnocení pochybuju, že dokážeš vyargumentovat, že Rambo zde dostal 1/10... a že se to zároveň toho "vašeho" hodnocení drží. nedrží... metascore hry Rambo je mimochodem 35. jako chápu, že u průměrných her se názor recenzenta může pohybovat na různém spektru, proti zdejší nadprůměrné šestce nic nemám, jde mi o to, že ne vždy se toho "vašeho" hodnocení zdejší recenzenti drží...

        3 - Špatná
        Zklamání na celé čáře. Přestože hra technicky nějak drží pohromadě a funguje, najdete v ní místo zábavy jen zbytečný balast. Pokud vás hra vůbec přes nedodělky a nedomyšlenosti pustí k hraní samotnému. Hry v této kategorii můžete politovat, ale jinak ruce pryč od nich.

        2 - Příšerná
        Největší devízou her v této kategorii je, že jdou vůbec spustit. Tím to však končí. Technické problémy, špatné zpracování, amatérská herní náplň a další závažná negativa, vás jedině otráví.

        1 - Odpad
        Na hrách v této kategorii byste nenašli jediné pozitivum ani lupou a pinzetou. Buď nejdou vůbec spustit, nebo se nedají hrát. Jedničkové hry jsou nepovedenou parodií na profesionální a kvalitní produkt. Obloukem se takovým hrám vyhněte.
        • Mart9
          Hru jsem hrál 15 minut, pak jsem ji odinstaloval, protože se hrát nedala. Dalším doporučuji, aby se této hře obloukem vyhnuli. Takže s hodnocením 1 souhlasím.
          • ucho
            To, že se hra hrát nedala z důvodu nudy, není omluva pro hodnocení 1. Hodnocení 1 chápu tak, že recenzent hru dohrát ani nedokáže kvůli technickým problémům nebo problémům v konceptu. 1 by měla být jednoduše rezervovaná pro hry, které jsou parodií her. Pokud se podívám na videa Ramba, ano, je to blbost, kdy člověk jen střílí lidi, ale nějaké produkční hodnoty tam vidím. Tedy i když to skoro nikoho nemůže bavit, ta hra si prostě "Odpad" nezaslouží a tady už šel recenzent nad rámec zdejšího hodnocení. Kdyby tomu dal 2, budiž, to by si i dokázal obhájit, ale stejně, podle toho slovního popisu zde hratelná hra, která se drží svého konceptu, horší známku jak 3 dostat nemůže. A pokud se podíváš na Ramba jako rail shooter, tak to prostě je rail shooter, který vlastnosti rail shooteru zvládá tak, jak autoři chtěli. Je to prostě tupé střílení, jenže autoři chtěli udělat tupé střílení...

            Lukáš tady argumentuje právě tím, že se drží zdejšího hodnocení. Je fajn držet se toho (a u hry Banished tomu tak podle mě je), protože tím se zajistí jakási objektivita (i když ano, recenze je i tak subjektivní). Recenzent si prostě musí držet jistý nadhled. Nemůže to brát tak jako ty, tedy že když tě hra nebaví a hrát to odmítáš, dáš tomu automaticky 1/10. Ze stejného důvodu nemůže dát recenzent každé hře, u které ty by ses královsky bavil, hodnocení 10/10... U těch průměrných her prostor k různému hodnocení je, na té spodní hranici však nikoli - pokud se budeš držet zdejšího stylu hodnocení.
            • Mart9
              Do hry jsem šel s tím, že bude jednoduchá na ovládání, plná akce a napětí, které jsem viděl v krátkém gameplay videu. Čekal bych, že na rail shooter ti bude stačit myš, maximálně tlačítko na krytí a přebíjení zbraně. Ale kdepak. Když na tebe pak začalo střílet 5 šikmookejch z každé strany, ani si nevěděl, co máš mačkat.
            • ucho
              Podstatou rail shooterů je i to, že je hraješ stále dokola a učíš se, kde se kdo objeví, tedy ho při dalších průchodech zabiješ rychleji... Představa, že někdo rail shooter prosviští za 3 hodiny a může si hru odfajfkovat jako dohranou, je mylná, takto rail shootery nefungují.
            • Mart9
              To se pleteš. Ta hra nemůže nudit, vůbec tě nenechá oddechnout. Jenže tady jde o to, že i když je to rail shooter, během akce se kvůli debilním "vychytávkám" staráš snad ještě o více tlačítek než v COD. Korunu všemu nasadil stupidní a nefunkční systém krytí, kdy se prostě nikdy nemůžeš ukrýt úplně a proto jsem během 15 minut 2x chcípnul. Nehratelná hra.
      • Však to vaše hodnocení na 10 bodů je úplně nesmyslný. Hodnotíte stylem, hry které mají 1 - 5b. není žádný rozdíl, nikdo to hrát nebude, krom pár masochistů kteří si to koupili omylem.. Úplně bohatě by stačila škála 1--5 bodů.
        • Mě spíš příjde, že kromě Lukáše není na games člověk, který by dokázal pořádně zahrát, zhodnotit, případně představit hry, které nemají zaměřovač, xp bar nebo to nejsou sporty.
          • Ono jde také o to ,že "jak hodnotíme" vnímá každý recenzent stejně tak nějak po svém. Někomu přijde, že si např. Hotline Miami, Starseed Pilgrim, Fire Emblem apod. (všechno i dle mě dobré hry) zaslouží 10, nicméně to zase moc nekoresponduje s textem : "U takových her je velmi pravděpodobné, že se o nich bude dlouho hovořit, dostanou se do pomyslné síně slávy a budou dávány za pozitivní příklad kvality i v době, kdy už budou technologicky a ideově dávno zastaralé." Ruku na srdce, kolik z desítkových her tenhle přehnaný popis splňuje?
            • janchor
              Jaký vykroucení? Recenzent může jedině předjímat, jestli "se o nich bude dlouho hovořit, dostanou se do pomyslné síně slávy a budou dávány za pozitivní příklad kvality i v době, kdy už budou technologicky a ideově dávno zastaralé". Nemá stroj času.

              Nicméně zrovna o Hotline Miami se mluví neustále a taktéž třeba o Skyrimu, kterej se i dodnes hraje.
            • "Na to ti odpoví jedině čas."

              Pff, příliš očividný vykroucení se.

              Ale tak nebudu do toho rýpat. Číslo u recenze nakonec moc neznamená, a tím pádem nic neznamená ani jeho definice.
            • janchor
              Na to ti odpoví jedině čas.
  • nevim jestli to je chyba u mě, ale když postavim farmu, tak mi to ukáže 6tiúhelník a "work is disabled at this location" :/
    • To je nějaká protipirátská ochrana, ne? *1*
    • A nastavil jsi plodiny, které se na daném poli mají pěstovat?
      • Tilwaen
        Tohle + nebo jestli omylem nevypnul obdělávání pole (tlačítko "Work" nejvíce vpravo).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit