Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Nedohrano prodano!Cim dyl jsem to hral tim vic me to zaclo srrr!Konecna nastala,ve chvili kdyz jsem se musel vracet 4x!Ve vezi s morovou pannou,privest milence,trizny,a zabit carodejku Kejru,nene ne,uz takove hry nikdy,svate the last of us,nemam rad umele prodluzovani pribehu.Nejvice casu,zabira,prejizdeni z mista na misto,pokud nemam rozcestnik,sbirani bylinek,michani hloupich lektvaru,vynechani urcitych ukolu,kdyz nemam level,mam lepsi zbrane,ale kvuli levlu si je nemuzu vzit,a pak musim jezdit sem tam sem tam jak deb.Nemuzu prodat to co chci.A opakujci se nestvury (blatnaci,vlci),kdyby to bylo na 10 az 15h,tak si to uziju vic,nez ted,kdyz jsem furt nasrr,ze se furt xkrat nekam vracim,neco nemuzu,neco musim,sami odbocky od hl.ukolu,atd.Jinak bych si to uzil,byla by to pekna hra,hold asi,nejsem na zdlouhavi RPG.Asi nejsem dost trpelivej,na zbyrani bylinecek,chuze okolo,kecani onicem.Od hry ocekavam akci,smysl,a cil.(A ne tolik,vedlejsi,hlavni,zakazky).Rpg neni pro me,pro me je to voho.
    • no takze vlastne ve zkratce si napsal ze ses uplne neschopnej "gamer".
    • pana ul nadevse miluju, u me splnuje naprosto vsechny rysy typickyho konzolisty *5*
      • Dik,muzem si tykat.
      • Jack1947
        Jako že je negramot! a píše hnusně? *16* *10*
        • prekazi mu herni styl, kdy musi uplatnit vic jak jedno tlacitko, vadi mu dlouhy hry, vadi mu nelinearni hry, vlastne mu vadi na hrach vsechno, co z nich dela hry

          ja bych mu doporucil filmy (a pokud se mu zdaj kratky az prilis kratky, tak at kouka najednou rovnou na cely trilogie nebo serialy, tam si muze nastavit delku presne dle libosti) *5*
          • Vis kulovi.Co ja hraju,ale rpg a gta,mi zrovna nevyhovujou.Mam rad multiplayer,auta,btf4,uncharted,The last of us,Trebas in famous s.s.jsem skousnul,ponevadz to bylo dlouhy tak akorad.
        • Ty jsi taky nevysel buhvi z ceho buliku. *1* ,ja nepisu,abych byl libivej,protoze tom mam uprr,a pisy to co si myslim.
        • Spíš ty šílené komplexy
  • pane tuňák. mohl byste přesně mi postat, co je tak skvělého na příběhu Witchera, co je tak skvělé napsaného. Končím celý Novigrad + Velen a pořád tam nevidím vůbec nic zajímavého v příběhu. Jsou typické intriky, upalovaní čarodejnic, milenci, vrazi, to jsme měli možnost vidět už několikrát. Nic nového pod sluncem. Zrovna psát že Torment je pohádka pro děti proti tomu. To už je docela na medika. Dyť Torment obsahuje i daleko více filozofie, je daleko temnější, depresivnější. Podlě mě jste neskonalý hlupák a zaslepený fanboy...
    • Není to tuňák, ale tunak.

      Torment a filozofie? To je něco jako Matrix a filozofie, aneb Pejsek a Kočička vařili komerčně přitažlivý rádobysofistikovaný adolescentní dort. Torment je výborná hra, ale filozofická určitě není, rozhodně ne po Heideggerovi. (Čili v době, kdy filozofie sama přichází na to, že přestává být možná a samotný filozofický postoj je problematický.) Torment jsou přinejlepším filozofické omalovánky, které si třeba na rozdíl od Medvídka Pú naivně hrají na něco víc. Je to funkční dosti lineární příběh, respektive fabule, a jediná věc na té hře zajímavá je syžet a způsob narace (a ve hrách neobyčejný vztah mezi způsobem narace a - nazvěme to třeba obsahem - výpovědi). Odhalování "pravdy". Ano, funguje. Ale na co vlastně (když chceš abych já byl konkrétnější) se Torment ptá a Witcher neptá? A na co se Torment vlastně ptá?

      Na Witcherovi se mi líbí způsobu vyprávění imanentní tragično, což je trochu pozapomenutý základní modus evropského myšlení a upřímně se domnívám i jediný možný a myslitelný způsob jak lze porozumět onomu chaosu do kterého je člověk vržený a kterému říkáme svět. Witcher je myslím ve skutečnosti mnohem filozofičtější hra než Torment, protože (mimo jiné) není prvoplánově filozofický a netouží být nutně filozofický. (On i Fallout postuluje mnohem problematičtější, komplikovanější a tudíž pravdivější svět, ukaž mi v Tormentu tak složitou, komplikovanou a pravdivou postavu, jako je Decker. Podobně se domnívám že například v Chandlerovi je víc moudrosti než v Poeovi nebo Melvillovi. Samozřejmě jde taky o osobní preference.) Rozuměj, nejde o to kdo je temnější nebo kdo polopaticky vybalí nějaký rádobydrsný příběh okořeněný opsanými a z kontextu vytrženými rádobymoudry ze Störiga. To zkoušeli Warhol a Dalí a je to narativ (nebo v jejich případě vizuální fikce) který, alespoň se domnívám, hloubku a mnohotvárnou komplikovanost pohledu nahrazuje jednoduchým konceptem citace. Torment byl v tomhle laciný. Samozřejmě to byla solidní detektivka, ale bohužel nic víc. Totéž platí o podobném a podobně strukturovaném příběhu Bioshock Infinite nebo o Lynchových filmech například.

      Torment bych přirovnal k Rashomon, Witchera k Rudovousovi.

      Nečekám samozřejmě že mi porozumíš. Bylo by ale zajímavé rozebrat, v čem konkrétně je scénář Witchera tak silný a jakými metodami a způsoby dosahuje dojmu živosti a komplikovanosti postav, jejich motivací a vzájemných vztahů, jejich osudů a role, které v nich hraješ ty. (Tím myslím rozebrat jak tyto metody různí recipienti vnímají.) Možná mne napadá v čem je Witcher mnohem dál než Torment. V Tormentu jsi vůči NPC v pasivní roli, jejich životy neovlivňuješ, s jejich existencí se ta tvá téměř nepropojí a nesměřují na konfliktní trajektorii. Jistě, objevuješ, po jakých konfliktních trajektoriích jsi se pohyboval v minulosti. Ale jsi pasivní konzument narativu - a zároveň se narativ točí kolem tebe, jsi hrdina a na světě nezáleží. Witcher je naopak silný v tom, že nejde o Geralta, ale o svět okolo něj. Hrdinou není Geralt (spíš antihrdinou v původním "musilovském" smyslu slova), ale svět a vzájemná interakce Geralta a světa. Witcher je v tomhle hluboce tragický a obecně divadelní. Je to hra, Hra s velkým H, hra o člověku, jeho životě a jeho osudu a Geralt hraje roli Oidipa Vladaře.
      • del0
        Kua, taková snůžka sofizmu a lží v jednom postu se jen tak nevidí. *15*

        "V Tormentu jsi vůči NPC v pasivní roli, jejich životy neovlivňuješ"

        "Ale jsi pasivní konzument narativu"

        Megalež. Díky, že si prokázal, že si trol, co PT nehrál. *7*
        • Jinej názor = megalež. *7*

          V Tormentu jsou všechny a nebo skoro všechny NPC od toho aby osvětlovali charakter PC, jeho minulost, osud, život z různých úhlů pohledu; aby hráči ukazovali různé faktory příběhu Nameless One. Torment je ale především (a já se domnívám že jen) příběhem Nameless One. Je to příběh hledání identity hrdiny, příběh snahy porozumět identitě, existenci, samotnému hledání. Ano, v tom je hra jistě filozofická.

          Hráč se může rozhodovat jaké řešení hádanek nebo questů zvolí, ale jeho rozhodnutí opět ovlivňuje jen základní příběh Nameless One. Ostatní postavy jsou neživé, jsou to vesměs alegorie. To samo o sobě není špatně, jak uvádím, zejména syžet nebo obecně formální podoba příběhu NO je na té hře to nejcennější. Torment se ptá vlastně na obligátní smysl (lidské) existence. Nicméně: na totéž se jinou formou, podle mne pravdivější (protože je to forma hry, forma tragédie /a související komedie/, nikoliv forma vlastně lyrické básně v próze a proto je to forma umožňující mnohotvárnější nahlédnutí; viz Kundera: Nechovejte se tu jako doma, příteli), ptá Zaklínač.

          V Tormentu in my not so humble opinion nenajdeš tak silnou, uvěřitelnou a pravdivou postavu jako je Blood Baron. (Torment o to vlastně ani neusiluje, neusiluje o "živé" postavy, ale o alegorické postavy.) Dalším příkladem kvality scénáře od CDPR je Peller (autor postavy si výborně pohrál s konceptem prvního dojmu) nebo i Gryf, monstrum, boss úvodu hry.

          A proč tvrdím že Torment není RPG? Torment je podle mne ukázkový příklad hry která se vzpírá jednoduchému žánrovému zařazení. V mnohém to RPG je (jistý, byť spíše základní roleplaying) a určitě používá mnoho standardních postupů RPG her na Infinity Enginu (formát družiny, v rámci níž postavy navzájem reagují). Ale další standardní nebo i mandatorní prvky RPG hra neobsahuje. Neobsahuje boj (alespoň ne boj který by stál za řeč), vývoj postavy (který by stál za řeč). O tom ta hra prostě není. Hybnou silou gameplaye jsou postupy typické pro adventury - narativ, řešení hádanek. Vždyť většinu času trávíš čtením a dialogy.
          • del0
            To ani ne. To si spíš jen pleteš jinej názor s popíráním faktů. Výrok, že NPC slouží jen k osvětlování charakteru, je samozřejmě nepravda, protože ve hře jsou TUNY NPC a s nimi spojené velmi originální questy (proti kterým jsou questy z W3 jen ohranným klišé), které mají svůj vlastní příběh, potřeby, zájmy a interakce s nimi nijak nesouvisí s hlavním příběhem Bezejmenného. Dále. To, že je příběh hlavně o Bezejmenném, nijak neshazuje jeho kvality, jak se tu snažíš neobratně naznačit. Ono je snad nějaké pravidlo, že v příběhu musím zachraňovat nebo ovlivňovat svět, jinak je ten příběh méněcennější? Není. Vyčítat to PT je stejná zhovadilost asi jako vyčítat World of Warcraftu, že nemá singleplayer. Další fabulací našroubovanou na tvé předchozí tvrzení je výrok "ale jeho rozhodnutí opět ovlivňuje jen základní příběh Nameless One", což je opět kardinální nepravda, viz nahoře. Neexistuje RPG (včetně W3), kde by se volby tolik projevovaly na hře a měli tak viditelné následky, jako v PT. Spousty těch voleb vůbec nesouvisí s hlavním hrdinou, to jsou fakta pěkně prosím. Možná by sis tu hru fakt měl zahrát, protože mám dojem, že ztrácím čas.

            Dále tu mám tvé nepochopitelné tvrzení o "neživosti postav", kde vytvářiš nesmyslné analogie ke klasické literatuře, odkazuješ se na "živé" NPC ve Falloutu, zatímco PT versus W3 potažmo Fallout jsou jako jablka a hrušky. Zatímco ve Falloutu je svět založen častečně na tom reálném (W3 na středověku), plný lidí a mutantů, svět PT je vrcholem bizarnosti a zváštních, záhadných míst a bytostí. Pokud máš problém s "živostí" postav v PT, tak je to problém TVŮJ a tvé fantasie, ne problém PT. Zapínám sarkasmus - já totiž zapomněl, že tu máme na výběr z hromady herních příběhů, kde se běžně vyskytují levitující lebky, succuby s obráceným systémem hodnot, mluvící brnění, ohniví lidé apod, takže můžeme srovnávat to, jak jsou tyto postavy a jejich chování napsané, protože víme, jak se takové bytosti mají chovat, že ano. A to vše na základě srovnávání s klasickou literaturou. Lolík.

            Co se týče tvého neustálého popírání toho, že PT je RPG, tak se konečně pojďme zasmát tvým argumentům. Tvoje logika "většinu času kecáš" a PT nemá boj a vývoj postavy "který by stál za řeč" je chybná. Na základě téhle nefaktické (bez které se v debatě neobejdeme - to aby jsme dosáhli nějaké objektivní pravdy) a jen na dojmech a pocitech založené (tvůj problém) argumentace, bych potom mohl tvrdit, že prakticky všechny nebo většina akčních RPG nepatří pod RPG, ale pod arkády a beat'em upy, protože většinu času jen mlátíš potvory a příběh plus možnosti roleplayingu většinou "nestojí za řeč". Pokud teda nechceš tvrdit, že vývoj postavy a combat je důležitější prvek RPG, než roleplaying, což samozřejmě není a což by si, pokud by si někdy hrál stolní RPG, asi věděl. PT je na tom stejně jako akční RPG, jen je na druhé straně spektra. Je zaměřen na příběh a roleplaying. Nicméně pořád spadá pod RPG.

            Teď pojďmě na fakta. PT obsahuje a) boj založený na statiskách, b) vývoj a vytvoření postavy (statistik), c) sběr zkušeností za boj i plnění questů, d) možnost FORMOVÁNÍ osobnosti na základě rozhodnutí (alignment systém z D&D), e) STATISTIKY A OSOBNOST POSTAVY MAJÍ VLIV na dialogy a řešení různých situací plus následky. Bod d) a e) je v tomto případě pilířem skutečně roleplayingové hry a PT ho obsahuje v maximální možné míře, která dodnes nemá obdoby a vedle čehož vypadá W3 jako pokus o hraní role. Co je důležité, že všechny tyto body (které dohromady prakticky definují plnohodnotné RPG) se ve většině adventur (minimálně v těch klasických) nevyskytují. Když k tomu připočtu, že tvoje snaha o napasování "plnění hádanek" na náplň PT je holá fabulace, jelikož hádanky jsou v PT jen okrajovým prvkem, hra na nich vůbec nestojí, tak mi vyjde, že tvoje argumenty jsou jen neobratným pokusem utápějícím se v dojmech a pocitech, jak napasovat PT do škatulky adventura. Bye. *7*
            • Právě proto nemá smysl mluvit o PT jako o áčkové hře. A jsme zase na začátku: Zaklínač je nejlépe napsaná AAA hra vůbec.
            • del0
              "Víc obsahu než BG (první ani druhé) rozhodně nemá + engine už byl hotový."

              1. Argument "engine už byl hotový" se dá aplikovat i na rozpočet BG2 vs první BG. *7*
              2. PT měl 4 CD. BG2 4 CD. BG1 5CD.

              Ale tak, hlavně, že PT nebyl áčkovou hrou, přesto, že označení A/B se u her nepoužívá, pojem AAA v té době neexistoval a o rozpočtu nevíš nic. KK. *7*
            • Víc obsahu než BG (první ani druhé) rozhodně nemá + engine už byl hotový. Tudíž výše nákladů by neměla být podobná BG hrám. Ale o to nejde, v devadesátkách je herní trh ještě tak malý, že imo nemá moc smysl mluvit o AAA hrách. (Přestože se tak tehdy některé hry začaly označovat a Half-Life nebo Daikatana :D si takové označení asi zaslouží.)

              Narozdíl od filmů se u her označení A/B nepoužívá, používá se AAA/anything else. Rozlišení A/B filmů klasického hollywoodu vzniklo v rámci soupeření "Majors" vlastně v návaznosti na předchozí praxi spojování "feature" filmu a několika kraťasů do jednoho večerního programu. Následně kina kupovala celé balíky filmů (to trvá dodnes, zejména na TV trhu). Později se začalo rozlišení A/B filmu používat pro hlavní taháky studií a méně významné, jak říkáš levnější, filmy. To ale není pejorativní označení proboha, vždyť třeba Hodný, zlý a ošklivý je vastně béčko a zároveň je to vrchol westernového žánru.

              Na druhou stranu pojem béčko časem pejorativní nádech získal, proto jsem nepsal, že Torment je béčko, ale že není áčko (ve smyslu AAA). *4* (Asi nejlepší ve smyslu "dotažení všech produkčních hodnot do dokonalé souhry" hra jakou jsem kdy viděl je Neverhood, nikoliv W3 *1*.)

              Chápu proč obdivuješ Torment (máš pravdu, jeho základní příběhová linie - příběh snahy poznat svou vlastní podstatu jako podstatu člověka - je obdivuhodná a ve hrách ojedinělá). Ale nerozumím, proč mi tak intenzivně bráníš obdivovat scénáristiku W3, která je prostě výjimečná. Blood Baron je například naprosto obdivuhodná postava. A v jaké jiné AAA hře je ti líto, že musíš zabít monstrum? (Například Gryf v úvodu hry.) Kde jinde mají monstra tak významnou narativní roli? (Polednice - vždyť její příběh se podobá hlavnímu bossovi Tormentu, s tím rozdílem, že Polednice není příběh tvůj, ale někoho jiného a tudíž zapájí empatii?)

              Witcher má svoje chyby, bezpochyby. (Hlavní příběh není tak silný.) Ale nezdá se mi, že by to byly chyby zásadní. (W3 o hlavním příběhu není, alespoň pro mne ne.)
            • del0
              "Torment mimochodem áčková hra nikdy nebyla."

              Pominu-li, že je rozdíl mezi klasickou A hrou (hra, která má většinou nějakého vydavatele a výši nákladů podobnou jiným mainstreamovým hrám - samozřejmě v rámci té doby) a AAA hrou (pojem AAA se začal používat až po PT pro herní blockbustery), tak máš nějaký důkaz, kolik vývoj PT stál, že tohle tvrdíš? *7* Jelikož pak mi logicky vychází, že PT by byl béčkovou hrou a béčková hra rovná se nízký rozpočet - o dost nižší, než oproti běžné mainstreamové produkci a pochybuju, že PT byl nějak méně nákladný, než třeba BG2 nebo podobné hry v té době - a že BG2 byla regulérní A hra. Znovu opakuji - v té době, což ti asi uniká.

              Jediné, co o PT víme s jistotou, že se moc dobře neprodával (stejně jako se neprodával třeba System Shock 2 nebo Deus Ex - jaká to ironie po těch letech), ale to samozřejmě neznamená, že nebyl Áčkový, protože označení A/B/C se používá čistě pro náklady. O nákladech PT ale nevíme zhola nic, ale ty asi ano, tak mi pověz, jak byl levný, přesto, že je podobně komplexní jako BG2 a možná má dokonce i více renderovaných lokací/map plus více dialogů, questů a NPC. *15*
            • "d) možnost FORMOVÁNÍ osobnosti na základě rozhodnutí (alignment systém z D&D)" k tomu snad jen... rofl *5*

              Nepochopil jsi mne. To je v pořádku. Ale nemáš pocit, že jsi trochu jako uřvaný děcko, kterýmu někdo sáhl na oblíbenou hračku? Žádáš po mně argumentaci a sám používás argumenty typu "stokrát lepší kvesty", "nesahá ani po kotníky" a "nedá se srovnávat, protože PT je weird a tudíž je originální". Přitom tohle já akceptovat prostě nemžu, protože weird je dejme tomu žánr, jenže žánr je jen soubor pravidel ve kterých stejně funguje stejná fabule, stejný syžet a příběh, samotný akt narace nebo samotné zaujetí estetického postoje (jazykem strukturalistů) či recepce uměleckého díla (jazykem postmoderní estetiky) je vždy znovu jen a jen akt komunikace o člověku. V tormentu máš "zmatené ďáblíky ženského pohlaví" nebo Morta, ale v čem jsou tyto postavy čímkoliv jiným než tím, co jsem popisoval, tj. alegoriemi jednotlivých způsobů vztahu NO ke skutečnosti, alegoriemi jednotlivých facet formujících jeho osud?

              Ve skutečnosti je myslím srovnání prosté: Torment je lyrika, Witcher dramatika. Podstatné je, že Witcher nesklouzl do prosté epiky a proto je lepší, než jakákoliv jiná AAA hra (nebo jakákoliv jiná AAA hra kterou znám); qed.

              Torment mimochodem áčková hra nikdy nebyla.

              A problém žánrového zařazení RPG / adventura? Vždyť mi zase dáváš v podstatě za pravdu. :)
      • La_Furia-Roja
        neřekl jsi vůbec nic a tím, že napasuješ filozofická jména na tu tvoji vatu o naprostém HOVNE, uděláš dojem jen na proštáčky...
        • Jako prosťáček se tu ukazuješ jen ty a těch pár lidí, co ti dalo plus, to je jen pár tvých kamarádů, kteří textu výše evidentně neporozumněli. *3*
        • Dobrý, to je v pořádku. Možná je to hra o dojmy, nicméně tam mne nebaví. Snažil jsem se odpovědět, proč se mi Zaklínač líbí. Já proboha nečekám, že to všichni vidí stejně a že se mnou budou souhlasit. *4*
      • Tak teda já mám vysokou školu, ale teď jsem se nechytal. Každopádně palec nahoru za tak obsáhlý a kvalitní koment, už jen proto, že jsem ho dočetl celý ...
    • Magister_Peditum
      Tak když si vezmeš Hru o trůny, tak to je taky v podstatě obšlehnutá válka růží z Anglie 15. století. A přesto to spousta lidí žere. Jde o celkový dojem z toho světa. Oproti takovému DA nebo TES mi prostě svět Witchera přijde uvěřitelnější.
    • Witcher 1 taky neměl nějaký super úžasný příběh, přesto to byla skvělá hra. Ten svět, atmosféra, pararádně zpracovaný svět Sapkowského (přesně tak jsem si ho představoval). Witcher 3 asi taky nebude mít žádný super hlubokomyslný příběh, přesto ten svět může být kouzelný.
      Nehrál jsem to, ale považuju za velmi pravděpodobné, že Planescape, Xenogears nebo BG2 se nejspíš nevyrovná co do příběhu.
  • Hele a ještě otázečka... Jaktože Triss v knihách nemá výstřih... Nějak jsem zapomněl.
    • Magister_Peditum
      Jizva z bitvy u Soddenu.
      • tam přišla o oči, pokud se pamatuju a mám pocit, že za to mohla Fringilla Vigo a nebo Assire van Anahid (jedna z těch dvou, teď nevím která)
        • Magister_Peditum
          O oči přišla pokud vím Yennefer, Triss byla každopádně řádně pomordovaná, že ani magie všechny rány nevyléčila.
          • Jj, proto Triss vyuziva kouzlo, aby zakrylo, co se da a pripadne se zahaluje, co se da..
  • WalkingWad
    Super speciál. S tím prvním dungeon se mi stalo to samé co mistru Bachovi :)
  • septicflesh
    Díky moc za speciál!
  • http://forum.kingdomcomerpg.com/t/poll-do-you-like-large-dungeon-crawling-and-grinding-levels/23167
  • 1) "V jedničce je Geralt ošklivej" - No na druhou stranu si říkám, jestli takový neměl být. V knihách žádný krasavec nebyl.

    2 ) Soubojový systém - Mně se libí dvojka tou přípravou lektvarů před bitvou. Dává my to takový rituální smysl. Co jsem viděl na videích, tak trojka šla směrem k instant effect, bez animace. To se mi moc nelíbí...

    3) Neutralita - "Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu.“ Pak to stejně dopadne tak, jako v případě Švýcarska, že ekonomicky kolaburují s nacistickým Německem. Takže jsem rád, že Geralt volí.
    • S tým prvým bodom neviem no.. áno, v knižkách sa nepíše že by bol krásavec, ale škaredý taktiež nebol, napríklad, keď bol Geralt na bále či kde to bol s Yennefer, tak ostatné čarodejnice jej povedali, že prečo ho tak dlho skrývala, že sa nemá za čo hanbiť a niektoré čarodejnice ho považovali za príťažlivého

      Inak súbojový systém, je podľa mňa istotne o niečo lepší ako v dvojke.. áno, v dvojke sa mi tiež páčila tá príprava na súboj, ale ten systém by nemal použitie v otvorenom svete trojky.. proste aby každú chvíľu si meditoval, každú chvíľu aby si behal po bylinky, ktoré potrebuješ, spraviť elixíry, a tak stále dookola každých pár metrov.. a taktiež v trojke na najťažších úrovniach tiež musíš používať elixíry, bomby, riadne využívať znamenia, atď. a čo sa mi ale strašne páči na trojke je, že vďaka Zaklínačským zmyslom sa naučíš rozpoznávať už na diaľku potvory, každý jeden druh má svoj špecifický zvuk a tak preto mi to príde, ako keby sa sám hráč učil a nielen Geralt žiť v tom svete.. a ku tomu ak si človek vypne minimapu, tak to totálne zmení atmosféru hry - až fakt taký "dark souls" hororový nádych to dostane.. a súboje teraz fakticky vyzerajú tak ako sú popísané v knihách - ako tanec, tzv."death dance" :) kotúle už chvalabohu nie sú tak účinné ako v dvojke, ale teraz je na rade úskok a keď má človek odomknuté nové schopnosti s narábaním s mečom, tak to je úplne lahôdka ako aj taký celkom obyčajný súboj môže vyzerať :).. ja napríklad ten systém prípravy na súboje som v podstate nezmenil v trojke od dvojky - keď viem proti komu idem bojovať, použijem nejaký olej na meč, pripravím si elixíry, ktoré mi bude treba a ide sa na vec.. ešte si prečítam, čo platí pre ten konkrétny druh príšery alebo zvery a človek má v tomto diely asi najsilnejší pocit, že je skutočným zaklínačom.. sa mi páčia zmeny v systémoch, menej zbytočných vecí na starosti, hlavne, že súboje sú teraz vďaka týmto novinkám rozmanitejšie, zábavnejšie, viac zaklínačske :) hra má stále na dnešné pomery veľmi veľa systémov, ktoré sú pre obyčajného hráča príliš mätúce a komplikované, čiže pre RPG harcovníkov je to stále viac hardcore RPG ako iné (napríklad Skyrim, Fallout 3, Mass Effect, DAI, atď.)..
      • Jo jo to máš recht. V tom otevřeným světe je to asi takhle lepší. Ale animace na pití lektvaru tam mohla být. To mne šíleně štvalo ve Skyrimu. Tam stačilo naklikat kolik chceš lektvarů a hned jsi měl zase full HP.

        A úskoky se v trojce dají používat? Viděl jsem, že to někdo předváděl, ale stejně pak používal kotouly.
        • Ja osobne 90 % času v bojoch používam úskoky.. oproti kotúľom vytvoria menšiu vzdialenosť medzi Geraltom a nepriateľom, takže Geralt môže hneď po spravení úskoku zasiahnuť nepriateľa, zatiaľ čo pri kotúľom sa niekedy tá vzdialenosť vytvorí až tak veľká, že musíš pobehnúť bližšie k nepriateľovi aby si ho mohol seknúť a väčšina nepriateľov ten čas využije nato, aby sa pootočili ku tebe a tak buď mohli tvoj útok zablokovať alebo zaútočiť ako prví... ale jednoznačne pri veľkých nepriateľoch sa oplatí používať kotúľ, ale pri menších a štandartných sa istotne viac oplatí úskoky.. a to nehovorím ešte o tom, že vďaka tým úskokom tie súboje potom vyzerajú fakt skvelo ak ich vie človek fakt efektne využívať :)
  • Nic proti ostatním, ale je fajn že tam je aspoň jeden "Ne-Nerd" . Bohunek má dobrý připomínky a líbí se mi jeho pragmatismus.
  • Pořád se neumím rozhodnout jakou kart si vzít na zaklínače jestli bude stačit gtx 980 nebo gtx titan x :( ceny jsou rozdilné ale zas nwm jestli to s gtx 980 dam uplně na max :(
    • Ja mam Asus strix 980, i5 2500k (myslim, ze zatim jen na zakladnim taktu 3,2GHZ), 8gb RAM DDR3 1600mhz a na tom bezi widows 7 64bit. Odehral jsem asi pul hodiny na testovani nastaveni. Vse mam na max. hairworks zapnute, akorat motion blur vypnuto. A prvni dojmy...hra bezi dobre, ale obcas vnimam drobny skubani, to ale muze byt tim, ze hraju na tv pres 1.3hdmi 7m dlouhy kabel. Zarazi me rozdilny framerate ve videich. Nekde je to 30fps a jinde 50fps. hra jede (zatim muzu rict jen z ty pulhodiny) mezi cca 36-60fps."Vadi" mi ruzna uroven hlasitosti u ozvuceni videi a hry. Hraju 5-1 pres domaci kino (zvukovka Asus xonar dx optikou do onkyo zesilovace, vystup nastaven dolby digital), jinak zvuk ve hre samotne je super. Hraju na bezdratovym xbox gamepadu, dvakrat se mi stalo, ze ho hra zacala ignorovat (ale to muze byt vec ovladacu gamepadu, ale u w3 se to stalo poprve). Ovladani je zatim dost divoky, prilis citlivy, ale to pujde jen o zvyk. Kamera...zatim mi tam pindulak zaklinace spis prekazi, je na muj vkus moc blizko, ale verim, ze i na to si zvyknu. Takze hra zatim dobra, az se sladim s ovladanim, verim, ze uz to bude o jinem zazitku. Uprimne to ted nemam, po cca roce nehrani na gamepadu, v ruce.
      Jinak nejaky benchmarky tu (snad neporusuju nejaky pravidla tohoto webu):
      http://www.guru3d.com/articles_pages/the_witcher_3_graphics_performance_review,5.html
  • Dragon's Dogma > Witcher 3 > Risen > Dragon Age : I > Skyrim

    Tož moje stupňice sandbox fantasy rpg v posledních letech. DD jasný vítěz. Atmosférou, combatem a hlavně hratelností. Na první místě je ve hře vždy hratelnost a Dragon' s Dogma jí má suverénně nejlepší...
    • po dragons dogma dark arisen pokukuju tak snad to bude tak dobre jak tvrdíš )
      • má to nejpropacovanější combat skrz sandboxy RPG. desítky animací pro boje. CD Projetct se svým combatem dosahují pod kotníky DD. Hraje těžká, ale když se ji naučíš, nic tě nepřekvapí, je dobřa vyvážená zase obrovský rozdíl od W3. Leveling zase dál. Záleží čemu dáváš přednost, jestli stálým custcénema jako ve Witcherovi nebo staré dobré hratelnosti :)
        • Možná má propracovaný soubojový systém. Ale jinak je to hloupá hack&slash komiksová slátanina.

          Witcher si díky kvalitě scénáře srovnání s obyčejnou hrou jako je DD nezaslouží. V životě jsem neviděl lépe nebo aspoň podobně kvalitně napsanou áčkovou hru. I Baldur's Gate a Fallout jsou o třídu slabší, je to jako srovnání Macbetha a Hry o trůny nebo Višňového sadu a Viewegha.
          • del0
            Tak to si toho asi moc neviděl. Doporučuju RPG legendy - Planescape Torment, Albion, Arcanum, Dark Sun, Ultima 7, Xenogears, Final Fantasy 7...
            • del0
              "V čem je Torment RPG a ne adventura? A zamyslel ses, proč tvrdím, dosti provokativně, že je to adventura? Možná tím mám něco na mysli."

              Njn, opět ty tvoje bláboly, že JÁ se mám zamýšlet na tvými perlami moudrosti, místo toho, aby si TY sám uvedl KONKRÉTNÍ argumenty (doufám, že víš, co to je argument), proč PT není RPG. Typická taktika papouškování trola, co plave v tématu. Pojď, dobij mě a celý CRPG a PnP svět svými mistrnými argumenty, že se všichni mýlí a král RPG vlastně ani není RPG.

              Mimochodem, JRPG (Xenogears, FF7 plus vlastně většina) nejsou manga hry. Radši si doplň informace nebo to zabal. Není většího ztrapňování, než psát nesmysly a tvářit se u toho sebejistě. *15*
            • del0
              Drizzt: Srovnáváš nesrovnatelné. Za prvé jsou to příběhově úplně jiné žánry a za druhé, Xenogears je dokonalým příkladem toho, když se snaha o maximální komplexnost příběhu zvrhne až v chaos a přeplácanost (tím netvrdím, že to nemá kvality). Nicméně tvrdit, že je proti němu PT pohádka pro děti (což působí spíš obráceně - vzhledem k tomu, že svět Planescapu je dark fantasy vrcholem bizarnosti a originality) je hodně velký přestřel. Planescape je hlavně mnohem lepší RPG, jelikož možnosti roleplayingu (spolu s Ultimou 7) jsou v týhle hře etalonem.
            • del0: Zkusíš příště argumentovat, nebo jen hloupě pokřikovat? Všiml sis, že několikrát zdůrazňuju, že se jedná o můj názor? Chceš snad postulovat, že každý musí mít na zmíněné hry názor stejný jako ty?
              V čem je Torment RPG a ne adventura? A zamyslel ses, proč tvrdím, dosti provokativně, že je to adventura? Možná tím mám něco na mysli.

              O áčkových hrách má imo smysl uvažovat až později, z devadesátkových RPG si myslím významem a komerčním úspěchem tohle označení zaslouží leda BG a F, ale je to samozřejmě otázka definice toho, co považujeme za "áčko".
              Představa že jsem nějakou hru nutně nehrál protože na ní mám jiný názor myslím vypovídá spíš o duševním rozpoložení mluvčího než o označovaném. *3*

              Drizzt: jRPG jsou pro mne obecně nehratelná, právě proto, že se jedná o manga hry (přinejmenším vizuálně). Mangu nesnáším. Je to zajímavé, protože dospělejší japonskou kinematografii nebo literaturu (Akutagawa) mám rád. Podobně ale téměř paušálně nerozumím západním komixům. Ale to je prostě osobní preference.

              Proč je Albion zajímavější než F? V čem se Wizardry a Ultima vymyká hodnocení "standardní high fantasy béčko"? (Nebo případně laciná únikovka pro ztracenou postpunkovou generaci...?)
              Nahoře se snažím vysvětlit, proč si cením přístupu CDPR a proč si myslím, že je Zaklínač o úroveň výš, než mnohé výborně psané hry.
            • del0
              Napsat, že Planescape není áčková hra (ten nemysl, že to je adventura, když PT je asi 10x víc RPG než W3, už ani neřeším), že Wizardry a Ultima je fantasy béčko a Xenogears manga odpad - tomu řikám na*rat si kýbl diletantských blábolů na hlavu. Za jeden post celkem slušná práce. *15* Mimochodem, Arcanum příběhěm na PT nemá ani omylem, ale to ty nemůžeš vědět. Očividně si nehrál ani jedno.
            • @tunak,
              Xenogears rozhodně není nějaká manga pro děti. Příběh xenogears je nejvíc hardcore sci-fi příběh v jakékoliv hře, kterou jsem doposud hrál (a hraju už 20 let). Oproti tomu je Planescape pohádka pro děti.

              S tvým hodnocením Albionu taky nesouhlasím. Fallout dle mého Albionu (nebo Ambermoonu) nesahá ani po kotníky. Zvlášť Fallout 1 nemá žádný příběh, který by stál za řeč. Zato Albion je dodnes v mé TOP10

              S Wizardry jsi uplně mimo. Kdo nehrál Wizardry, tak se dle mého nemůže považovat za hardcore RPG hráče. Nejlíp celou Dark Savant trilogii Wiz6, wiz7, wiz8. Wiz7 byla svého času obrovská megahra, podobně jako dnes Witcher, naprostá senzace, jejím hraním jsem strávil snad 2 měsíce.

              Ultimu 7 jsem taky nehrál, ale Ultima Underworld 2 je taky v mé TOP10

              Witchera 3 jsem ještě nehrál, teď na to nemám čas, takže nemůžu srovnat.
            • Torment jsem tu řešil nedávno :D považuju ho za jednu z nejzdařilejších adventur jaké jsem kdy hrál, ale Zaklínač je napsaný imo lépe. Navíc to není áčková hra, mezi ně bych z tvého seznamu počítal leda puberťácký kýč FF7.

              Z toho co postuješ je samozřejmě daleko nejkvalitnější RPG Arcanum. Albion byl dobrý, dokonce vynikající, ale za pouhé dva roky vyšel Fallout a na Albion každý (právem) zapoměl. Ultima mne nikdy nebrala, ani Wizardry, prostě standardní high fantasy béčko. Dark Sun neznám, Xenogears je manga a manga je u mne odpad, pokud ji samozřejmě zrovna nedělá borec jako Miyazaki. Takže stejný problém jako FF7.

              Nepochop mne špatně, nejsou to zlé hry. Ale scénář Zaklínače mi prostě přijde TAK dobrý, že do stejné kategorie nepatří. A nemám na mysli ani tak hlavní linii, která je místy nezajímavá, ale na které hra nestojí.
    • Witcher 3 > Skyrim > Risen >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>DA: Inquisition
      • Risen... raděj série Gothic... Skyrim... raději Morrowind a Oblivion... Witcher 3? počkám na KC:D ...
      • *15* nefunkční hra s nulovou hodnotou na druhým místě.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit