Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Journey byla placená Sony.

    Nemesus padáš do pasti, do které spadlo už hodně lidí. Zníš jakože ti stačí zajímavý koncept a moc to nezáleží na jeho provedení. Já bych řekl, že provedení je důležitější, protože zajímavý nápad se špatným provedením je akorát zklamání.

    A podobnou past líčí i AAA hry, nejen indie. Vem si Watch_Dogs. To vypadá jako hrozná nuda, ale třeba koncept se mi taky líbí. Spoustu lidí ale Watch_Dogs chválí, protože chcou být cool hacker ovládající celé město. A pak si neuvědomují, že jim to Ubisoft servíruje jako "one-button-to-do-everything" hru pomocí očividně hodně předpřipravených gameplayů, které vydávají za náhodný emergent gameplay.

    Právě Journey je pro mě hra, která měla zajímavý koncept (přesněji řečeno zajímavě upravenou verzi existujícího konceptu - drop in, drop-out coop) a ucházející provedení. Kdyby thatgamecompany teď dokázali udělat velkou a tradičnější hru, která dokáže hladce začlenit a použit koncept z Journey, mohla by to být pecka.
  • janchor
    Tannhauser_Gate: Štve ma to už dlhšiu dobu u celej indie scény, kde sa odpúštajú očividné neodostatky z titulu indie. Hlavne mi vadí absolútna nekritickosť ku krátkej hernej dobe. Pre dobro indie hier by sme mali byť objektívni a hlavne kritickí.

    Oceňuju tvůj nick, ale tohle je hrozně mimo. Nemůžeš bejt objektivní v hodnocení díla. A zrovna na některejch indie hrách se nemožnost vyhnout subjektivnímu úhlu pohledu ukazuje zcela učebnicově: vem si Hotline Miami, kde ti jeden hráč řekne, že ta hra je od pohledu hnusná, a druhej bude vyzdvihovat PRÁVĚ tu výtvarnou stylizaci. Kde je potom nějaká objektivní pravda? Nikde, maximálně v konstatování, že "hra je stylizovaná způsobem, který někomu sedí a někomu ne".

    Od toho se pak odvíjí i veškerý "odpouštění". Hodnotíš celek, kde se nějakým způsobem snoubí různý faktory. Hra, která kulhá v tomhle a onom, to může suverénně dohánět něčím jiným. Hra, která je lo-fi svou formou (což nutně nemusí být kulhání, jak jsme si předvedli výše), to může přebíjet obsahem. Nebo naopak!

    A co se délky (respektive "objemu zábavy") týče, ta bývá obvykle poměřována s cenou hry a sílou jejího obsahu. Nezávislý záležitosti navíc ve většině případů stojí řádově míň, než velký produkce. Když se objeví nějaká výjimka (viz nedávno Gone Home), dostane tu předraženost sežrat (což přesně se Gone Home i přes její silnej obsah děje).
  • Luke
    To se nedá srovnávat... Každá hra do toho jde s jinejma kartama.
  • GlaDOS
    Proteus ale neměl ambice navíc, které nesplnil. Měl prostě být meditativní procházkou v kostičkovaném prostředí a povedeným hudebním doprovodem. A to byl (i když 8 bych mu nedal). Shelter měl vyvolat rodičovské pocity a to se mu nepovedlo.
  • Už si vzpomínám, journey, nevím, jestli je to pořádně indie hra, ale vůbec jsem nepochopil, co je na ní tak..parádního..jasně, hrozně hezky vypadala, ale přišlo mi, že byla snad moda ji chválit a těch, co z ní opravdu mělo zážitek, o kterým se mluvilo, bylo naprostý minimum
  • Ringwraith: súhlas. Štve ma to už dlhšiu dobu u celej indie scény, kde sa odpúštajú očividné neodostatky z titulu indie. Hlavne mi vadí absolútna nekritickosť ku krátkej hernej dobe. Pre dobro indie hier by sme mali byť objektívni a hlavne kritickí.
  • Ach jo, nevím, jestli se mi chce o tom bavit a řešit to tu půl hodiny, ale budu se snažit to ještě nějak vyřešit.
    Podle mě je u indie her právě nejdůležitější pro zážitek ten nápad, dejme tomu i originalita, pocity z té hry..vždyť u většiny indie her je grafika vedlejší, nedokážu si z hlavy vybavit ani žádnou, která by vypadala opravdu odpudivě, bývá občas pěkná, umělecká, ponurá, retro..ale nedá se to brát v potaz tak, jako se to bere u her od větších vydavatelů, kteří na to mají lidi i finance.
    Nevím ani o žádné přehnaně dobře hodnocené indie hře, právě kvůli jejich odlišnosti s většími tituly..popravdě ani nevím, proč některým lidem tak moc leží nezávislé hry v žaludku, snad mi trochu rozumíš, mám trochu popitý a snažím se svoje myšlenky nějak ustálit do pochopitelnýho textu.
  • Vidím, že slova Petra Bulíře padla na úrodnou půdu. Není všechno zlato, co se indie.

    A mně zrovna jezevci přišli jako docela dobrej nápad. Jsou roztomilí *4*

    Každopádně palec nahoru už za ten poslední odstavec.
  • janchor
    Nemesus: "Nevím, jestli si uplně tak rozumíme nebo mi něco vyvracíš, ale snažím se říct, že třeba kritizovat zmíněný papers please za špatné grafické zpracování a strohý rozhovory (ačkoliv to v podstatě sedne do kontextu ponuré atmosféry) tak uplně nejde, jako u AAA hry (např nové CoD - nic proti němu nemám), kde obličeje vypadají stále jak z her několik let starých."

    Rozumíme - jen konstatuju, že hodnotíš výsledek, ne "zázemí". Je irelevantní, jestli Papers, Please kreslil jeden člověk na koleni nebo tisícihlavý studio.
  • ucho
    mluv konkrétně.
  • PS: Reaguji na Nemesuse, jen aby to bylo jasné.
  • Ne, to tedy ne. Nevím jestli ty a Pavel Dobrovský jste na stejné vlně, ale mě to připadá, že se snažíš říct, že indie hrám s nápadem se májí odpouštět různé nedostatky. Určitě nemají.

    Ano, chápu, že indie studio třeba mená vatu na dobrou 3D grafiku, tak zvolí 2D. Samozřejmě hodnotit automaticky dolů kvůli tomu je scestné. Musíš hodnotit, jestli ta 2D grafika je hezká nebo hnusná. Atd. Neměl by jsi omlouvat něčí hnusnou grafiku jenom protože jsou indie. Měli sestoupit a udělat hezkou grafiku nižší technologické úrovně.

    A tak je to se všemi herními aspekty.

    Ano, Papers, Please je snad jeden z nejlepších příkladů dobré indie hry. Tvůrce se nepřecenil, udělal na co stačil a udělal to dobře. U Papers, Please se určitě vysokýmu hodnocení divit nebudu.
  • janchor: Nevím, jestli si uplně tak rozumíme nebo mi něco vyvracíš, ale snažím se říct, že třeba kritizovat zmíněný papers please za špatné grafické zpracování a strohý rozhovory (ačkoliv to v podstatě sedne do kontextu ponuré atmosféry) tak uplně nejde, jako u AAA hry (např nové CoD - nic proti němu nemám), kde obličeje vypadají stále jak z her několik let starých.
  • Když si vzpomenu na recenzi hry Proteus, která obdržela 8/10, tak je to dost změna.
  • janchor
    "Brát ohled" lze jen na výsledek. Zázemí můžeš zmínit v rámci uvedení do kontextu, ale v hodnocení díla nehraje žádnou roli.
  • Luke
    Dyť.
  • No brát víc ohled na nápad než na finance do toho vražený by na škodu nebylo..přecijen, indie nemají takové zázemí
  • Luke
    (pokračuju v řečeném) Ono se dost stává, že se vysoký hodnocení uděluje kvůli nezávislé povaze hře, nikoliv kvůli jejím kvalitám. Pozor, neukazuju prstem, pouze konstatuju. Teď mám ve frontě Papers, please - nezávislá hra jako řemen, ale s nápadem a zábavností.
  • Jenže indie nálepka by neměla zachránit nikdy nic, co si to nezaslouží. A přesto se to děje.
  • GlaDOS
    Shelter je vážně hodně plochý, lineární a prázdný a indie nálepka ho nezachrání.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit