Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MickeyMutant
    Dobře, že o tom píšete. Byl jsem zvědavý, jestli se to tady objeví. Ta fotka Geoffa Keighleyho se skelným pohledem mezi Halo 4 a křupkama by měla viset v každé redakci na dobře viditelném místě. Nebo ještě lépe v hlavě každého novináře, připravená k pohotové expozici.

    Neboť slovy klasika: "Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš!". A kontroluj obsah krabic od vína, než s nima vylezeš na ulici.
  • Viceprezident AHP bude samo první kdo by podobné vztahy u nás odhalil. *4*
  • myslim, ze cesti herni novinari maji v tomhle obrovsky problem a svoji nezavislost uz davno ztratili. z nejake cesty do zahranici si v zasade nedovoli napsat negativni dojmy z duvodu autocenzury, protoze maji za to (mozna opravnene), ze by priste nejeli. to je treba i duvod, proc se v ceskych mediich az do vydani opevoval medal of honor - zde nastesti alespon nekde zafungoval posledni korektor v podobe recenze.
    herni novinari se take nezdrave casto setkavaji s PR lidmi hernich firem, ke kterym nemaj absolutne zadny odstup. o necem takovem, jako kdyz Josef Kantor (sef Conquestu) sezve novinarstvo na chlastacku do hospody a vsichni nadsene pribehnou a jeste pisou ostatnim na FB, aby sli taky, si v zahranici mohou nechat jenom zdat. toto pak vede prinejmensim k tomu, ze se o nejakych produktech pise vice nez o jinych.
    bratrickovani s Macurou je pak to same, akorat v mensim.
    Ona nezavislost, kterou se vsichni ohaneji, tu podle me nikdy nebyla a je otazkou, zda nekdy bude. Tezko nekdy prestane platit, ze do zahranici se jezdi za zasluhy a je o to zajem, jako bychom byli jeste v komunistickych dobach.
  • Zayl
    Jak můžu mít důvěru v člověka, jehož znám často jen jménem, přinejlepším ještě fotkou? Na čem mám svoji důvěru zakládat? Na recenzích? A co když ten člověk napíše něco, s čím nesouhlasím? Mám se cítit zrazen? Jak má obecenstvo dokazovat vinu účinkujícího, když do zákulisí vidí jednou za uherský rok a to ještě na malý okamžik? A kdo z vás má srdce na to veřejně o kamarádově produktu prohlásit, že stojí za kýbl hoven?

    Nevím, článek mi přišel úvahově dost mělký. Dal bych mu 5/10.
    • blixa
      Důvěru k autorovi/webu nemůžeš získat hned, ale dlouhodobě, podle toho, jak ti vyhovují jeho články. Na ničem jinym se to založit nedá. A nejde ani tak imo o to, jestli s nima souhlasis nebo ne - ale jestli ti pripadaj dobre vyargumentovany a konzistentni. Jsem taky ctenar nekolika webu a blogu a stane se mi, ze nesouhlasim s tim, co je na nich napsano, ale to beru spis jako klad - pokud je ten danej clanek dobrej, jen si tim vytribim svuj vlastni nazor.

      Ctenari tezko mohou dokazat vinu ucinkujiciho, to mas pravdu. Ale tady nejde ani tak o dukazy, jako o pocity ctenare. A pokud citi, ze s clanky na danym webu neni neco v poradku, nemusi si dokazovat nic a staci ho prestat cist. Zase jedna osobni vec - po aferce s Johnem vim, ze uz nikdy nebudu cist Tyden. Nemam nic proti lidem, ktery ho cist budou, je to jejich vec. Ale z principu a pocitu obrovskyho poruseni nepsanejch pravidel uz tomu casopisu verit nebudu.

      A nakonec k tem kamaradum - podivej se na nase recenze, porovnej je se svejma pocitama z hrani tech her, porovnej je se zahranicnima webama. Pokud budes mit pocit, ze nadrzujeme hram nejaky firmy nebo cloveka kvuli nejakymu kamaradstvi, je to presne ten pocit, kterej by te mel odradit od dalsiho cteni.
      • Konzistence, to je ono. Osobně si myslím že je u nás velice málo takových recenzentů. Jejichž vkus čtenář zná, který je relativně stálý. Podle kterých se může orientovat. A je jedno jakým směrem. Z těch co ještě píšou snad Vy, Dan Vávra, Lukáš Grygar, i když to je rozervaný intelektuál... Radek Fridrich (když on něco pochválí to je pro mě osobně důvod se hře vyhnout nebo alespoň být opatrný, což ale není špatně) a to je asi tak vše, mám dojem...
    • ja jsem to nečetl ale dal bych tomu tak 6/10 protože je to moc dlouhy a o ničem. kdyby tam byly fotky japonek z veletrhu mohlo to mít o bod víc
  • Zase nepanikařte, drtivá většina recenzí je psaná opravdu nezaujatě a za celou dobu mé pisálské "kariéry" se mi nestalo, že bych byl při hodnocení ovlivněn ať už šéfredaktorem nebo nedej bože přímo vydavatelem. Snad jen jednou, a to když mi bylo nabízeno zrecenzovat jeden český titul přímo v sídle firmy, což jsem ale odmítl. Neříkám, že tu nejsou určité inzertní tlaky nebo nezasílání her včas, ale určitě se nedá mluvit o uplácení. Navíc pokud vysloveně nepíšete pro SCORE či jiný známý časopis/web, tak lze brát herní psaní vysloveně jako koníček, protože za těch pár šupů by se člověk neuživil (a to píšu jako inkognito člověk s uzavřenou smlouvou na psaní článků ;)).
    • Robotron3
      Když jsem kdysi zvažoval, jestli se nevěnovat psaní recenzí profesionálně, tak jsem si spočítal, že abych měl průměrný plat z recenzování, tak bych musel napsat za měsíc 40 recenzí. To rozhodlo, že tudy cesta nevede :)
      • recenzenty nema kdo zaplatit, protože internet je zadarmo. tohle by se vyresilo kdyby meli stranky o hrach spoplatnený obsah
        • To je celkem rozšířený omyl. Většina příjmů pro weby a defacto i časopisy jde z reklam (inzerce), placený obsah by ti pokryl jen malou část nákladů nehledě na to, že bys tím skokově přišel o čtenáře (a tím inzerci).
          • 13_11
            To je jeden pohled. Ten další je naučit čtenáře přistupovat k webu jako kdysi k tištěnému LEVELu. Klíčovou otázkou tak zůstává: Jak?
            • Robotron3
              Psát tak strašně dobře, přitažlivě, zajímavě a úžasně, že tomu charismatickému a chytrému textu podlehnou i tací, kteří by to jinak nečetli ;)
        • Robotron3
          To už tu bylo dávno a jmenovalo se to Bonusweb profi myslim. A bylo to uplně k ničemu, protože jak říkáš, internet je pro čtenáře zadarmo, tak co by za to platili...
      • Tebe já znám z Hrej ;). Teď jen nevím, jestli z diskuzí nebo jako kolegu. A jinak je to pravda, proto taky mám klasiku práci na HPP a psaní článků jako vedlejšák, který poslední rok pěkně zanedbávám, protože na to nemám moc času.
        • Robotron3
          Na hrej jsem měl jen pár recenzí, takže spíš z tý diskuse. Každopádně je dobrý mít tu lidi, který to baví a dělají to rádi i přes finanční nepřízeň :)
    • když nejste ovlyvneni tak proč píšete takové recenze?
      • Jaké recenze máš na mysli? Jinak každá, skutečně každá recenze je jen subjektivní útvar, nelze ji psát objektivně. Kolikrát se stane, že by kolegové v redakci dali výsledné hře jiné hodnocení, třeba i o dva řády nižší/vyšší. Od toho jsou pak diskuze u článku, které by si měl autor hlídat a trpělivě odpovídat na dotazy čtenářů nebo konstruktivní kritiku (na urážky nereagovat).
        • spíš jde o takový trend že mainstrem sra... maji kladne hodnocení a delaji se z nich modly. Ted se desím jak dopadne nový hitman a jakou bude mít recenzi. Podle prezentací to bude tuneloidní sra... s bullet timem a vsadil bych se že to tady dostane 8 nebo i 9.
  • ucho
    jinak abych se vyjádřil k článku. přijde mi, že jsou to věci, které by za užití selského rozumu lidem měly dojít. tedy že takhle nějak to musí fungovat. spíš pak záleží na ovlivnitelnosti a charakteru lidí, ale to bylo v článku zmíněno. jinak s touhle problematikou souvisí podle mě i to, jak lidé nahlíží na recenze. nevím proč, ale řada lidí má s některými recenzemi problém jen kvůli tomu, že s nimi nesouhlasí. trochu mi uniká proč. přijde mi totiž normální, že se nemusím ztotožňovat s názory recenzentů. recenzi beru jako popis té hry a přiblížení základních prvků, případně problémů. je to jako s recenzemi filmů, pokud znám vkus nějakého recenzenta a vím, co se mu zhruba líbí a jak věci popisuje, i z negativní recenze si tak dokážu udělat závěr pro sebe a přitom můžu od začátku vědět, že můj postoj k dané věci nebude negativní. je tedy zvláštní, že řada čtenářů chce v každé recenzi najít shodu se svým názorem a pokud tam ta shoda není, je zle...
    příkladem budiž i recenze na EDGE, i když tam mají pro většinu lidí zcestné hodnocení většiny her, neznamená to, že to není čtivé a že to nepřináší čtenáři žádnou hodnotu...
    • Robotron3
      To je dáno asi tím, že co hráč, to velký znalec a odborník, a teď to vůbec nemyslím překvapivě ironicky :). Pro spoustu hráčů si myslim je to něco víc než koníček, že hrají fakt hodně a věnují se tomu, takže pak to berou možná až zbytečně moc vážně, když s někým nesouhlasí. Ale jen názor...
      • ucho
        tak by takoví lidé mohli psát vlastní uživatelské recenze ne? :)
      • Ahoj,

        souhlasím určitě s tebou, ale na druhou stranu se najde hodně "všeználků", kteří nesouhlasí s recenzemtem třeba proto, že je hra podle nich crap. A to jen proto, že mají prostě jiný herní záběr. Nemusí se tak jednat o dobré a objektivní hardcore hráče.
        • Robotron3
          To můžou být zase spíš puberťáci, co jsou v tý fázi, co pro ně neni nic dobrý a maj to všechno jinak. Taky sem si tim prošel *1*
  • nevidím smyslu v metodickém obhajování pozice herního novináře. vše je relativní, pochopitelně, novinář může být dobrý - špatný, podplacený - nepodplacený. jistě. ovšem, zde bych zcela jednoduše dal na stádně kolektivní povědomí, že herní novinář podplacený/ovlivněný (ať už jakkoli) prostě je. netřeba nic dokazovat. jsme lidé. naštěstí neuznávám větší autority než jsem já sám, přičemž velmi silně pochybuji, že se v české kotlině najde člověk s kvalitnějším názorem. tudíž jsem těchto malicherných rozmíšek ušetřen. ale článek zajímavý, to ano.. *3*
  • Cosi
    Rád jsem si tento článek přečetl. Konečně se na to někdo podíval s odstupem a nám, co o tomto případu do včera netušili, objasnil pár věcí.
  • smajdal
    Navrhuji následovné. Aby byla omezena možnost předpojatosti z důvodu ovlivnění názoru recenzenta vydavatelem či tvůrcem hry, neměl by recenzent znát název hry a zvláště pak ani vydavatele ani nikoho s hrou spojenou. U recenzí pokračování pak bohužel bude muset být výstraha: Hra může obsahovat zaplacený hype, za předpojatost názoru recenzenta vlastník webu nenese žádnou zodpovědnost, čtěte na vlastní nebezpečí.
  • ucho
    jinak autorovi článku doporučím to protáhnout alespoň wordem. nejméně tu "nevinnu" by to vychytalo.
    • http://www.youtube.com/watch?v=N4vf8N6GpdM
    • http://www.youtube.com/watch?v=HX8ycszH1hI
      • ucho
        nechápu smysl odkazu :)
        • Přijde mi, že pláčeš nad nesprávným hrobem, Bach si to nezaslouží. Každý, kdo se živí psaním, ví, že každému občas něco uteče a stávají se i takové věci, že začneš nad gramatikou přemýšlet tak, že se přesvědčíš o nesprávném pravidlu přesto, zatímco "automaticky" bys to napsal správně.
          Větší problém je podle mě nedvzdělanost některých místních diskutérů, kteří jsou např. přesvědčení, že "Y" se vyskytuje v češtině mnohem častěji než "I":)

          WTF? prů*er je zakázaný slovo?!
          • ucho
            nesouhlasím. "nevinna" je něco, co by si neměl dovolit nikdo, kdo se živí psaním. to není žádný překlep. v tom článku je jinak dost překlepů, někde chybně čárky. jako by vznikal narychlo. ale přitom tam je spousta informací, které tomu odporují, protože to si musel nějak poskládat dohromady a to předpokládám dalo práci. přijde mi, že do článku bylo dopisováno narychlo pár věcí a výsledek už nikdo nečetl...
            co se týče hodnocení diskuzí, to je jiná kapitola. diskutující nejsou placení za svůj písemný projev. tam ať někomu něco klidně uteče. články jsou ale něco, co je vidět, s tím se zde jde na trh...

            edit: ale děkuji autorovi za opravení. nikomu zde nic nevyčítám a věřím, že kdyby si to po sobě autor přečetl, pravděpodobně by chybu odhalil.
            • na games.cz si autoři texty po sobě zásadně nečtou ;) ale pravda je, že Mr. Bach je na tom ještě hodně dobře!

              samozřejmě učenej z nebe nespad, styl psaní mají všichni super, ale když už si nemůžou dovolit korektora, ať si to fakt aspoň přečtou... (já vim, je to dlouhý :D )
        • Nevím když jsem to viděl tak jsem si okamžitě vzpoměl na tuhle scénu nevím poč :D

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit