Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • smejki
    Ne že bych opomíjel, jen nezmiňuji, protože jejich model je ve vztahu k českému trhu irelevantní. Escapist a RPS jsou jednoznačně jedny z nejlepších herních webů. Samozřejmě díky tomu, že mají nepoměrně větší bázi vyplývající z velikosti anglofonní populace, si mohou dovolit mnohem více autorského obsahu než kdokoliv jiný v jiném jazyce. Možná mimo Japonska a Číny, ale těmi jazyky nevládnu, tak nemůžu soudit.
  • janchor
    Fér, tohle je trochu jinej úhel pohledu (vnímal jsem to čistě optikou svý osobní nezávislosti v práci pro Games). Ale nemyslím si, že masovost je to samý, jako absence nezávislosti. Tohle je masovej web a automaticky podle toho cílí určitej díl materiálů.

    Psaní o tuzemskejch věcech nicméně ošemetný je - rozhodně mi třeba při natáčení Carrier Commandu přišlo na mysl, že to kluci z BISky třeba uvidí, ale beru jako svou povinnost, že tyhle pocity se nemají nijak promítat do práce, kterou odvedu.
  • smejki
    "Z velikejch her se prostě udělaj společenský témata a lidi je pak musej hrát a kupovat aby byly v obraze."
    Proboha, ale tohle je problém lidí, ne novinařiny.
    "Nezávislý nejste pak nejste. "
    Protože se přebíraj tiskový zprávy? Jsi si jist použitím slova nezávislost?

    Ty prakticky navrhuješ, abychom psali o domácích kutilech, kteří o své tvorbě mlčí. To je krávovina. Dobrá a nezávislá novinařina se vyznačuje názorovou konzistencí a tím, že z konkrétních her nedělá něco, čím nejsou. Nevyznačuje se množstvím článků o konkrétních hrách ani volenými tématy. IMHO teda, aby bylo jasno.
  • Určitě máte v lecčems pravdu, ale ve svém argumentu opomíjíte existenci autorštějších zahraničních webů jako Rock Paper Shotgun, the Escapist atp.. Jejich nezávislost tkví v tom, že píšou v jazyce, který ovládají stamiliony lidí, takže nejsou existenciálně závislí na pár osvícených...
  • Lukáši, ale tím ovlivněním rozhodně nenaznačuju, že by někdo dostal zaplaceno za to, jaký skóre má hra dostat v recenzi. Chápu, že se bráníš a máš potřebu bránit i ostatní, protože zrovna ty jsi člověk, co bere svoji práci vážně a nemá problém zcela nezištně provozovat blog, jehož obsah by právě mohl bejt tou skvělou náplní NEZÁVISLÝHO periodika.

    O jakym ovlivnění já mluvim, je právě to prolnutí PR, vývojářský, recenzentský a čtenářský scény a jejich potřebnost se navzájem. Nejde o to, že by Mass Effect 3 v recenzi dostal 6, 8, nebo 10. Jde o to, že na něj na webu visí reklama jak prase, vyjde o něm šestnáct novinek, tři úvahy, recenze a videorecenze. Z velikejch her se prostě udělaj společenský témata a lidi je pak musej hrát a kupovat aby byly v obraze. A je celkem jedno, jestli vyjde tolik obsahu o jedný hře proto, že je zacvaká EA a nebo proto, že zrovna vašich 50 000 čtenářů nic jinýho nezajímá.. Nezávislý nejste pak nejste.

    Stejně tak je krutě ošemetný psát cokoliv o hrách z český produkce, protože ty lidi osobně znáš a víš, kolik práce a obstrukcí jim stálo v cestě než něco vydali, prostě máš pro ně pochopení a chceš jim tak lidsky pomoc a podpořit je...
  • smejki
    Naopak si myslím, že na takhle malým trhu je větší možnost být s autorem v užším kontaktu a lépe ho číst, protože se neschovává za obří anonymní moloch. Zná snad většina čtenářů např. IGN jejich redaktory? Zná jejich povahu? Zná jejich názory? Osobně si myslím že tam většina lidu leze jen, protože je to ZOMFG! největší herní web a protože maj všechno ZOMFG exkluzivní (což je mimochodem hlavní znak prioritizace přístupu k materiálům kontrolovaným PR odděleními herních firem namísto názorové konzistence a "novinářské morálky", abych tak řekl). Ostatně o odtažitém a až herně-PRovitém stylu práce těhle lidí mluví jejich díla. Tady si lze celkem snadno zajít s Martinem Bachem na pívo. V USA si těžko jen tak ležérně pokecáš s Jessicou Chobot někde na báru.
  • janchor
    Probůh, jaký "sotva".. z pozice šéfredaktora se sice pindání ze strany marketingu nevyhneš, ale tam se to taky zastaví a jako řadovej autor jsi toho vesměs ušetřenej.

    O hrách píšu přes deset let, a i když si třeba výborně pokecám s jedním klukem z EA o vážný hudbě, jeho pocity z mý práce jsou mi zcela a úplně ukradený. Když se svýho času jeden ex-kolega přešlej na druhou stranu barikády vztekal, že jsem čemusi dal "jenom sedm", tak to u toho vztekání začalo a taky skončilo.

    Obecně mám za to, že MNOHEM výraznější vliv na autora pramení ze strachu ze čtenářskejch reakcí. Což je sice podobně absurdní důvod nechat se jakkoli ovlivnit, ale zabírá, byť jenom podprahově, podstatně víc.
  • Ono si stačí poslechnout některé rozhovory Jaromíra Möwalda z jeho blogu a člověk rychle přijde o iluze. V takhle malé zemi, s tak minimálním trhem, prostě není možné provozovat profesionální nezávislé herní periodikum. Jedině, že by ho živily granty. Tím neříkám, že by se autoři nesnažili, nebo se neřídili vlastním morálním kompasem, ale ovlivnění se sotva ubrání. Další důvod proč radši číst recenzi, než se jen dívat na čísla v metacriticu...
  • nevidím smyslu v metodickém obhajování pozice herního novináře. vše je relativní, pochopitelně, novinář může být dobrý - špatný, podplacený - nepodplacený. jistě. ovšem, zde bych zcela jednoduše dal na stádně kolektivní povědomí, že herní novinář podplacený/ovlivněný (ať už jakkoli) prostě je. netřeba nic dokazovat. jsme lidé. naštěstí neuznávám větší autority než jsem já sám, přičemž velmi silně pochybuji, že se v české kotlině najde člověk s kvalitnějším názorem. tudíž jsem těchto malicherných rozmíšek ušetřen. ale článek zajímavý, to ano.. *3*
  • smejki
    Tak každý novinář má jistě názor na většinu tvůrců nebo přinejmenším vydavatelů. Mezi milovat/nenávidět a osobně znát je velký rozdíl.
  • Robotron3
    Psát tak strašně dobře, přitažlivě, zajímavě a úžasně, že tomu charismatickému a chytrému textu podlehnou i tací, kteří by to jinak nečetli ;)
  • Konzistence, to je ono. Osobně si myslím že je u nás velice málo takových recenzentů. Jejichž vkus čtenář zná, který je relativně stálý. Podle kterých se může orientovat. A je jedno jakým směrem. Z těch co ještě píšou snad Vy, Dan Vávra, Lukáš Grygar, i když to je rozervaný intelektuál... Radek Fridrich (když on něco pochválí to je pro mě osobně důvod se hře vyhnout nebo alespoň být opatrný, což ale není špatně) a to je asi tak vše, mám dojem...
  • 13_11
    To je jeden pohled. Ten další je naučit čtenáře přistupovat k webu jako kdysi k tištěnému LEVELu. Klíčovou otázkou tak zůstává: Jak?
  • Robotron3
    Stejně to bude uplně suprová hra, která každýho nadchne, takže nebude takovej problém se zaujatostí. Já tomu věřim :)
  • walltar
    Tak to je jednoduchý ... tady GGG je profesionální recenzent .. on napíše recenzi na kterou budou lidi vzpomínat ještě za 10let.
  • Kein
    Jo, někdo Dana neznalý, by to vyřešit mohl. Otázka je, zdali někdo takový je, jelikož Dana Vávru lidé buď milují, nebo kamenují. Budu zvědav, až to příjde.
  • blixa
    Zrovna vcera jsme se o Danove hre bavili s Petrem a shodli jsme se, ze v tomhle pohledu bychom byli snad nejradsi, kdyby nikdy nevysla ;) Kazdopadne, az nekdy bude, bude to pro nas samozrejme tezky, ale holt se s tim budeme muset nejak poprat a sehnat na napsani ty recenze autora, kterej se s Danem pokud mozno osobne nezna. Kazdopadne, tohle je jeste asi daleko.. ;)
  • walltar
    Oni mají ve score cenu pro hlupáky a trolly? Sakra dneska se taky ceny rozdávají každýmu. Nechtěl by ses třeba připojit ke codymu a ruku v ruce vysmahnout?
  • studenou sprchu si dej.. me spis vadi, ze casto v textu recenze ctu nejaky nazor nejake problemy s hrou at technicke tak logicke.. a kdyz doctu recenzi tak si rikam.. tak to dostalo tak 6 bodu... a ono tam je na konci 8-9.. coz me proste naprosto rozhodi a mam pocit ze si to mam cist znovu.. coz odmitam.. takze mam spis obcas pocit, ze autor sam neco pise od srdce a pak finalni cislo hodi od boku.. nebo mu ho tam asi napise nekdo jinej? :D
  • Kein
    Já osobně si nemyslím, že by zrovna novináři na Games.cz byli podpláceni PR odděleními herních studií, jak tady někteří diskutéři prezentují. Kdybych si to myslel, tak bych Games,cz nečetl. Ale jsem toho názoru, že to, co v recenzích zdejší pisálci napíší, si skutečně myslí, což se přiznám, mě děsí mnohdy daleko více. Ale budiž, osobní názor je osobní názor.

    Ovšem na druhou stranu (a směřuji teď hlavně ke Games.cz redakci), neříkejte mi, že až budete recenzovat hru od Dana Vávry, kterého soudě podle podcastů za svého přítele považujete, nepřimhouříte nad jeho hrou oko, nebo naopak, vzhledem k Danově kritičnosti ostatních her, nebudete k jeho hře přísnější...jednoduše, že svůj úsudek nenecháte ovlivnit vaším vztahem k Danovi, ještě když pro vás píše i články a recenze. Takže moc Martinovi Bachovi jeho teze o krystalickém profesionálním vztahu a čistém novináři také nevěřím.

    p.s: během psaní tohohle příspěvku, mi tříkrát vyskočilo to popup okno. FFUUffuu...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit