Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • V prvni rade recenze by mela byt jen voditkem, mela by poslouzit k ramcove predstave a ne se stat modlou. Ted jsem byl v kine na Looper s Brucem Willisem, presto ze na film peli chvalu me dvakrat neoslovil. Chyba ovsem byla na moji strane protoze jsem jen kouknul na vyslednou znamku misto abych si take precet doprovodny text. A s hrami to muze byt dost podobne. Me se velmi libila zdejsi recenze na AC3. Porad jsem si nebyl jisty zda do nej jit ale v recenzi jsem nasel dostatek duvodu odlozit koupi na pozdeji. Akcni cena otupi ostre hrany a ve vysledku budu spokojeny nehlede na vyslednou znamku.
  • Zase nepanikařte, drtivá většina recenzí je psaná opravdu nezaujatě a za celou dobu mé pisálské "kariéry" se mi nestalo, že bych byl při hodnocení ovlivněn ať už šéfredaktorem nebo nedej bože přímo vydavatelem. Snad jen jednou, a to když mi bylo nabízeno zrecenzovat jeden český titul přímo v sídle firmy, což jsem ale odmítl. Neříkám, že tu nejsou určité inzertní tlaky nebo nezasílání her včas, ale určitě se nedá mluvit o uplácení. Navíc pokud vysloveně nepíšete pro SCORE či jiný známý časopis/web, tak lze brát herní psaní vysloveně jako koníček, protože za těch pár šupů by se člověk neuživil (a to píšu jako inkognito člověk s uzavřenou smlouvou na psaní článků ;)).
    • Robotron3
      Když jsem kdysi zvažoval, jestli se nevěnovat psaní recenzí profesionálně, tak jsem si spočítal, že abych měl průměrný plat z recenzování, tak bych musel napsat za měsíc 40 recenzí. To rozhodlo, že tudy cesta nevede :)
      • recenzenty nema kdo zaplatit, protože internet je zadarmo. tohle by se vyresilo kdyby meli stranky o hrach spoplatnený obsah
        • To je celkem rozšířený omyl. Většina příjmů pro weby a defacto i časopisy jde z reklam (inzerce), placený obsah by ti pokryl jen malou část nákladů nehledě na to, že bys tím skokově přišel o čtenáře (a tím inzerci).
          • 13_11
            To je jeden pohled. Ten další je naučit čtenáře přistupovat k webu jako kdysi k tištěnému LEVELu. Klíčovou otázkou tak zůstává: Jak?
            • Robotron3
              Psát tak strašně dobře, přitažlivě, zajímavě a úžasně, že tomu charismatickému a chytrému textu podlehnou i tací, kteří by to jinak nečetli ;)
        • Robotron3
          To už tu bylo dávno a jmenovalo se to Bonusweb profi myslim. A bylo to uplně k ničemu, protože jak říkáš, internet je pro čtenáře zadarmo, tak co by za to platili...
      • Tebe já znám z Hrej ;). Teď jen nevím, jestli z diskuzí nebo jako kolegu. A jinak je to pravda, proto taky mám klasiku práci na HPP a psaní článků jako vedlejšák, který poslední rok pěkně zanedbávám, protože na to nemám moc času.
        • Robotron3
          Na hrej jsem měl jen pár recenzí, takže spíš z tý diskuse. Každopádně je dobrý mít tu lidi, který to baví a dělají to rádi i přes finanční nepřízeň :)
    • když nejste ovlyvneni tak proč píšete takové recenze?
      • Jaké recenze máš na mysli? Jinak každá, skutečně každá recenze je jen subjektivní útvar, nelze ji psát objektivně. Kolikrát se stane, že by kolegové v redakci dali výsledné hře jiné hodnocení, třeba i o dva řády nižší/vyšší. Od toho jsou pak diskuze u článku, které by si měl autor hlídat a trpělivě odpovídat na dotazy čtenářů nebo konstruktivní kritiku (na urážky nereagovat).
        • spíš jde o takový trend že mainstrem sra... maji kladne hodnocení a delaji se z nich modly. Ted se desím jak dopadne nový hitman a jakou bude mít recenzi. Podle prezentací to bude tuneloidní sra... s bullet timem a vsadil bych se že to tady dostane 8 nebo i 9.
  • Zayl
    Jak můžu mít důvěru v člověka, jehož znám často jen jménem, přinejlepším ještě fotkou? Na čem mám svoji důvěru zakládat? Na recenzích? A co když ten člověk napíše něco, s čím nesouhlasím? Mám se cítit zrazen? Jak má obecenstvo dokazovat vinu účinkujícího, když do zákulisí vidí jednou za uherský rok a to ještě na malý okamžik? A kdo z vás má srdce na to veřejně o kamarádově produktu prohlásit, že stojí za kýbl hoven?

    Nevím, článek mi přišel úvahově dost mělký. Dal bych mu 5/10.
    • blixa
      Důvěru k autorovi/webu nemůžeš získat hned, ale dlouhodobě, podle toho, jak ti vyhovují jeho články. Na ničem jinym se to založit nedá. A nejde ani tak imo o to, jestli s nima souhlasis nebo ne - ale jestli ti pripadaj dobre vyargumentovany a konzistentni. Jsem taky ctenar nekolika webu a blogu a stane se mi, ze nesouhlasim s tim, co je na nich napsano, ale to beru spis jako klad - pokud je ten danej clanek dobrej, jen si tim vytribim svuj vlastni nazor.

      Ctenari tezko mohou dokazat vinu ucinkujiciho, to mas pravdu. Ale tady nejde ani tak o dukazy, jako o pocity ctenare. A pokud citi, ze s clanky na danym webu neni neco v poradku, nemusi si dokazovat nic a staci ho prestat cist. Zase jedna osobni vec - po aferce s Johnem vim, ze uz nikdy nebudu cist Tyden. Nemam nic proti lidem, ktery ho cist budou, je to jejich vec. Ale z principu a pocitu obrovskyho poruseni nepsanejch pravidel uz tomu casopisu verit nebudu.

      A nakonec k tem kamaradum - podivej se na nase recenze, porovnej je se svejma pocitama z hrani tech her, porovnej je se zahranicnima webama. Pokud budes mit pocit, ze nadrzujeme hram nejaky firmy nebo cloveka kvuli nejakymu kamaradstvi, je to presne ten pocit, kterej by te mel odradit od dalsiho cteni.
      • Konzistence, to je ono. Osobně si myslím že je u nás velice málo takových recenzentů. Jejichž vkus čtenář zná, který je relativně stálý. Podle kterých se může orientovat. A je jedno jakým směrem. Z těch co ještě píšou snad Vy, Dan Vávra, Lukáš Grygar, i když to je rozervaný intelektuál... Radek Fridrich (když on něco pochválí to je pro mě osobně důvod se hře vyhnout nebo alespoň být opatrný, což ale není špatně) a to je asi tak vše, mám dojem...
    • ja jsem to nečetl ale dal bych tomu tak 6/10 protože je to moc dlouhy a o ničem. kdyby tam byly fotky japonek z veletrhu mohlo to mít o bod víc
  • problem muze byt ze hry se dneska zjednodušují a pak vyjde hra ktera je sice ok, ale v porovnani s predchudcema je jiná. pak nevite jak to hodnotit. treba ja mel problem naposledy s recenzi na ghost recon (znamka 8). mozna to byla dobra hra ale jina ve srovnani s puvodnim ghost reconem.
    to je muj problem s nekterymi recenzemi tady jinak si nemyslim ze by byli nejak podplaceni nebo co
  • Robotron3
    Jak to tady čtu, je to jak psal Martin Bach, o důvěře čtenáře k novináři, bohužel tahle důvěra je nalomená už celkovým korupčnim prostředí v ČR, kdy každý očekává, že o čem se mluví v médiích, to přece musí být uplně všude. A veřejnost nesoudí podle presumpce neviny, ale uplně obráceně. Pokud nedokážete, že nepodléháte korupci a klientelismu, tak jste zkorumpovaní až na půdu. A dokažte, že něco neděláte...
    • Já si nemyslím, že je to tak jak píšeš. Obecné pocity z korupčního prostředí na to, jak vnímám výstupy novinářů, nemají u mě vliv. Ten vliv mají osobní zkušenosti. Co se týče her tak např. recenze na hry ze světa Elder scrolls od Janchora jsou pro mně silně tendenční a zavádějící z důvodu jeho silného fanboyovství (nebo jak to nazvat), a proto při rozhodování, zda si hru koupit nebo ne, na jeho názor nehledím, resp. přehlížím jeho jásavé výkřiky. To s korupcí nemá co dělat.
    • ja nemyslím že by tady fungovala nejaka "korupce" prece jen games.cz nikoho nezajima ani to nikdo nečte.
      • Robotron3
        Nepsal jsi včera, nebo předevčírem, že s games končíš a už sem nikdy nepřídeš? Něco takovýho si pamatuju *3*
        • jo ale budu odchazet postupne
          • walltar
            Tak postupuj rychle ... a napiš kam se přesouváš ať vím kam nechodit.
            • To bude problém, cody je paranormálně všudezdejší.
  • myslim, ze cesti herni novinari maji v tomhle obrovsky problem a svoji nezavislost uz davno ztratili. z nejake cesty do zahranici si v zasade nedovoli napsat negativni dojmy z duvodu autocenzury, protoze maji za to (mozna opravnene), ze by priste nejeli. to je treba i duvod, proc se v ceskych mediich az do vydani opevoval medal of honor - zde nastesti alespon nekde zafungoval posledni korektor v podobe recenze.
    herni novinari se take nezdrave casto setkavaji s PR lidmi hernich firem, ke kterym nemaj absolutne zadny odstup. o necem takovem, jako kdyz Josef Kantor (sef Conquestu) sezve novinarstvo na chlastacku do hospody a vsichni nadsene pribehnou a jeste pisou ostatnim na FB, aby sli taky, si v zahranici mohou nechat jenom zdat. toto pak vede prinejmensim k tomu, ze se o nejakych produktech pise vice nez o jinych.
    bratrickovani s Macurou je pak to same, akorat v mensim.
    Ona nezavislost, kterou se vsichni ohaneji, tu podle me nikdy nebyla a je otazkou, zda nekdy bude. Tezko nekdy prestane platit, ze do zahranici se jezdi za zasluhy a je o to zajem, jako bychom byli jeste v komunistickych dobach.
  • taky máte pocit že je hrozné herní sucho?
  • Je sice hezké, když píšete, že většina herních novinářů je slušná, ale po mých zkušenostech s médii (tím myslím neherní média) nevěřím žádným novinářům ani slovo. Kdykoliv jsem narazil v novinách nebo v televizi na něco, čemu velmi dobře rozumím, nebo na událost, které jsem byl přímým účastníkem nebo hlavním aktérem, vždy byla podávaná informace zkreslená (velmi často účelově) a nepřesná, někdy dokonce lživá. Taky se vlastně dá říct, že NIKDY informace nebyla správná a úplná. Nemyslím si, že v herní žurnalistice to bude jiné. Je třeba s tím počítat a každou informaci takto brát, tzn. nepřebírat slepě jiné názory a řídit se hlavně svým rozumem a svými zkušenostmi.
  • Klientelismus podplaceni atd vzdy, bylo je a bude, do jakov miry je tohle svinstvo provazano mezi recenzenty i u nas v bananistanu, necht si kazdy sam odpovi, ale dle stavu soucastne spolecnosti si zadne iluze radeji nedelejme.
  • MickeyMutant
    Dobře, že o tom píšete. Byl jsem zvědavý, jestli se to tady objeví. Ta fotka Geoffa Keighleyho se skelným pohledem mezi Halo 4 a křupkama by měla viset v každé redakci na dobře viditelném místě. Nebo ještě lépe v hlavě každého novináře, připravená k pohotové expozici.

    Neboť slovy klasika: "Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš!". A kontroluj obsah krabic od vína, než s nima vylezeš na ulici.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit