Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Robotron3
    Sorry, ale pro mě je už vždycky takový první varování, že když mi někdo vykládá, jak jsem špatnej, něco vnímám špatně, mám špatný názory a přitom vůbec žádný problém nemám a ani nikdo nemá problém se mnou (v reálu), a já s nimi, tak fakt nemám co přehodnocovat. Feminista nejsem, to je fakt, ale ani nechci bejt :)
  • janchor
    Už nemám sílu točit se v tomhle diskuzním kolotoči, tak jen pár podoteků pod (respektive nad) čarou:

    1. pokud chápete feminismus jako snahu omezovat cokoli, z čeho se chlapovi postaví péro, nechápete vůbec nic

    2. pokud si myslíte, že svalnatý hrdina je ekvivalentem kozaté dekorace, tak se zamyslete znovu a lépe

    3. pokud se vám zdá, že hráček je jako šafránu, protože se neprojevují např. na zdejších diskuzích (kde se neprojevuje 99% návštěvníků webu) a vy osobně žádnou neznáte, tak se vám to skutečně zdá - a je na čase se z toho snu probudit

    4. pokud vám přijde, že když v Bioware pracuje 346 799 scénáristek, dělá to z herního průmyslu zdravé a rovnoprávné prostředí, dejte si do vyhledávače termín "1reasonwhy" a přeji příjemnou četbu (jestli jste na hledání příliš líní, tak zkuste rovnou http://www.edge-online.com/features/the-representation-of-women-in-the-videogame-industry-is-at-its-lowest-in-over-a-decade-whats-going-wrong/)
  • A co takhle chladná kalulace na základě genderových analýz s cílem přitáhnout k sérii nové hráče a hráčky? Jistě, že za vším jsou kalkuly, nikdy jsem nic jiného netvrdil a vše níže řečené je míněno ve prospěch rozvoje videoher jako průmyslu, ne (pouze) umění. Taky jsem nepopisoval nějaká vybájená přání, ale reálné aktulání proměny, které se dějí právě proto, že si vývojáři a distribuotři moc dobře uvědomují, že jim donedávna unikal ohromný segment trhu. Tady opravdu nejde o nějakou feministickou revoluci, ale pouze o to, aby videohry byly přitažlivé pro co nejvíce lidí (a generovaly tudíž větší zisky, které pomůžou, aby se médium vyvíjelo).
  • Paulcz
    Raději tak, než si myslet, že za menším poprsím v novém Tomb Raideru může nějaká gender analýza. Může za to jen chladná kalkulace peněz.

    Jinak Klause si docela cením
  • Paulcz
    Kde bereš, že většina žen nechce být takovou stylizací ? Třeba chce. Internet je plnej fotek a videí holek a žen co zcela svobodně a bez zábran ukazujou svá těla ? Proč to dělají ? Asi proto, že je to baví, vzrušuje, rádi se ukazujou, je to přirozený a jsou spokojený. A nejen internet, to není nic nového, stačí zajít do galerie.
  • Dávám 8 bodů z 10. Do dokonalého hospodsky diskusáckého rantu tomu chybí už jen nějaký chrchel na adresu Klause a židozednářů.
  • LTM3
    Občas mi ty diskuze tady připadaj jak z webu http://www.feministky.com/ *1*
  • Robotron3
    Snad nevadí, že si vezmu teda poslední slovo :) Já jsem tím chtěl spíš ukázat, jak je vývoj her vlastně omezený, i když se to nezdá. Ono technologie sama o sobě ničemu tolik nebrání, jako že udělat některé věci je při současném stavu strašně těžké, nereálné, trvalo by to šíleně dlouho, nikdo by to nezaplatil, že je to prakticky nemožné. Až se tyhle poměry díky technologii a nástrojům zlepší, věřím, že to bude mít pozitivní vliv i na obsah her.
  • Paulcz
    holt jsou trošku odtržený od reality :)
  • Robotron3
    Stejně s tím mají problém, jak vidět, jen feministky a feministé. Normálním lidem je to jedno *2*
  • No tak v tom se shodneme - lepším propojením jsem myslel lepší než je to dnešní. A nejsem si jistý, že to v dnešních podmínkách nejde. Řešení samozřejmě nemám, ale taky jsem hodně skeptický k tomu, že to vyřeší nějaká v nedaleké budoucnosti dostupná technologie. Možná jsem to v tom výčtu ani neměl psát, víc mě zajímají právě spíše ty herní způsoby namísto lineárního nebo větveného způsobu vyprávění (pro představu - herní vyprávění má třeba The Binding of Isaac nebo Dark Souls, taky to není úplně ono, jen naznačuji co tím zhruba můžu myslet). A věci kolem příběhu jsou jen jedna z více věcí, ve kterých mají hry hodně prostoru k vývoji. Ale to jsme už fakt šíleně v offtopicu a já bych to z mé strany uzavřel.
  • Paulcz
    Koukám, že by tu řada lidí uvítala kvóty (a nejlépe z EU) o tom jaké parametry by měla mít ženská postava ve hře. Nemůže existovat nic lepšího než je svobodné myšlení a svobodné umění. Nechci žít ve světě kde je regulace svobody.
  • Robotron3
    Lepší propojení interaktivity s příběhem... A to je ten problém. Lepší propojení interaktivity s příběhem prakticky znamená větší linearitu a omezení herních prvků. Je to vidět na všech dnešních hrách, které se snaží lépe prezentovat příběh. Viz Dragon Age 2 třeba a pak spousta hráčů hru odsoudí, právě proto, že jsou interaktivita a herní možnosti upozaděny na úkor příběhu. A to je právě to co jsem myslel tou závislostí na technologii. V dnešních podmínkách to jinak nejde. Buď je hra víc interaktivní, nelineární a otevřená, ale se slabším příběhem. A nebo je příběh silnější a hra pak musí být svázanější. V tomhle je rozpor a podle mě tomu pomůže až vyspělejší technologie a nástroje. Do tý doby se nic moc nikam neposune.
  • Pokud se o tom bavíme v kontextu videoher, tak to dané prostě není. Jasně, plno teoretiků se snaží vymyslet svou definici, jsou jich tuny. Obecná encyklopedická definice taky není moc aplikovatelná, možností videoher ty klasické "šachové" představy prostě rozbíjejí. Tou "hrou", kterou vycítí i laik asi myslíš interaktivitu, fajn. Z ničeho ale neplyne, že by bylo ztvárnění irelevantní. Kdesi (myslím, že přímo v nějakém článku o gamedesignu) jsem viděl takový pěkný hodně technický příklad - číselná hra, kde každý hráč podle určitých netriviálních pravidel na střídačku říkal nové číslo. Ta hra byla mechanicky ekvivalentní piškvorkám, líšila se jenom prezentací, přitom se to hrálo úplně jinak.

    Vývoj her samozřejmě souvisí s technologii, ale to není to, co myslím. Zajímají mě spíš nové přístupy ke hrám, dosud nevídané způsoby využití interaktivity, nové čistě herní (tedy ne filmové ani knižní) způsoby vyprávění příběhu, lepší propojení interaktivity s příběhem (zatím to je stále dost bída), hry které si vystačí bez příběhu a přitom něco sdělují atd atd... To už jsme ale asi tak trochu mimo téma.
  • Paulcz
    To je otázka, tady jsou na řadě různé politické a jiné uskupení, osvěta atd. Běh na dlouhou trať. Navíc to podle mě není nic tak akutního jako např. postavení černochů v USA v 60. letech. Kdyby se EU raději starala o gigantické problémy, které má.
  • Robotron3
    Možná sem jen blbej chlap, ale jakej je ten rozdíl, to mi nedochází? Mě připadá svalnatej hrdina na úrovni kozatý hrdinky. Ale těžko to posoudit, když mě svalnatý chlapi nevzrušujou :)
  • Prokristapána, copak opravdu nevnímáš zásadní rozdíl, mezi stylizací do krásné a vnadné ženy a stylizací do sexuálního objektu? Mé mužství tu trpí.
  • Já už vůbec nechápu co se tady řeší..když babám vadí, jak je ve hrách znázorňují, ať dělají hry jinak. Fakt miluju chytráky, co místo toho, aby něco měnili, raději budou kecat do práce jiným, ať to mění oni. A ještě raději jsem, když jsou tu mrskači, co budou této všeobecné změně přicmrndávat..ačkoliv se měnit nemusí, jen budou dál kecat ke změně ostatních! Hurá, ať žije svobodná společnost. Svorvně budu přikyvovat, že jsem sexistický prase protože hraju hry a tím diskriminuju ženy a dělám z nich jen sexuální symboly místo lidských bytostí. Co dodat, jsem hovado, asi se přestanu i dívat na porrno (zakázaný slovo? Tak už chápu, proč u některých názorů je hvězdička redakce!), páč se dívám na porrno jen s pěknýma holkama. Jo, přeháním, ale příjde mi tahle diskuze, kde chlapi mluví za názory bab, dost divná.
  • i rest my case
  • x_ander
    Jaký je mezitím rozdíl? Když je hlavní postava Tomb Raidera žena, která je přestylizovaně dotažena k "dokonalosti", což znamená dokonalá postava a velké prsa, což pro některé muže může být sexuálním symbolem a hlavní postavou Duke Nukema je nabouchaný svalovec, což pro některé ženy může být rovněž "dokonalostí" a sexuálním symbolem. Nejde spíše o to, že chlapi se nad tohle povznesou (resp. to vůbec neřeší) a hrajou, zatímco ženské v tom hledají něco, co tam není?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit