Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Trochu nechápu přehnanou kritiku přecházející v hate. Nemám teď na mysli komunikaci WH, případně problémy s backerskými odměnami, ale samotnou hru.

    Přiznám se, že jsem od ní mnoho nečekal. (Ač teda patřím mezi backery; nicméně zejména po alfě a betě jsem snad byl nadšený ze zpracování krajiny a architektury, ale velmi rozpačitý ze zbytku hry.)

    Nicméně výsledek mi přijde naprosto parádní, ohromující. (Zdaleka jsem hru ještě nedohrál a slyšel jsem, že příběhová linie a zejména otevřený konec je rozpačitý, no budiž.) Dlouho mne žádná hra takhle nepohltila, nenutila přemýšlet, zvažovat, jak se zachovám. Podotýkám, možná mám i štěstí a přes starší hardware jsem nenarazil na technické problémy, spíš naopak.

    Jistě, některé momenty - ať už scénář nebo provedení - nejsou úplně přesvědčivé nebo dotažené. Ale mám pocit, že si tady všímám nelogičností nebo nedotažeností, které bych v jiných hrách prostě přecházel, protože jsou ve hrách běžné. V Kingdom Come najednou vadí, protože tahle hra klade laťku mnohem výš.

    V každém případě je to - upřímně a bez fanboyovského přístupu - jedna z nejlepších her, co jsem kdy hrál a asi nejlepší RPG od Vampire: Bloodlines, nebo spíš první RPG, které se Bloodlines vyrovná, ale zasazením je mi bližší. (Nesnáším upírskou tématiku, přesto jsem si Bloodlines několikrát fakt užil.) Často KCD někdo srovnává s Witcherem a Skyrimem. (Ačkoliv je to ke všem třem hrám unfair.) Kdybych si měl vybrat, kterou hru z těchhle tří doporučím, naprosto neváhám, KCD je z nich nejzajímavější a podle mne nejdotaženější.
    • Nejdotazenejsi u této hry je doslova oxymoron
      • Nechci být pedant, ale oxymóron je slovní spojení, ne jedno slovo. *1* A jeho výsledkem má být koneckonců paradox, což vlastně souhlasí. Paradoxně je Kingdom Come přes všechny výtky, které vůči hře mám, pro mne z těchhle her nejdotaženější. Proč? Witcher 3 má skvělý úvod, řekněme úvodní třetinu hry. Zbytek je monotónní clickfest, který narativně stojí na neustále recyklovaném principu béčkového thrilleru - postupném odhalování nových vrstev komplexnosti příběhu; z něhož se dokonce stala klíčová herní mechanika. (Mám na mysli Witcher Senses, samozřejmě.) Chápu, že spoustu lidí strašně baví a docela si zaslouží velký díl chvály, ale jak herně, tak narativně prostě dotažený není. Naopak je čím dál banálnější.

        O Skyrimu asi nemá smysl mluvit. To je hra s úžasným potenciálem, zabitá naprosto hloupým příběhem, hloupými postavami, hloupými sidequesty apod. Je to hra, která staví kvantitu nad kvalitu. Zase, chápu, proč spoustu lidí baví. Nicméně pro mne je zajímavější sledovat třeba Gophera, jak ji hraje, než ji hrát sám, protože teprve jeho roleplay a jeho postavy té hře dávají duši; když jsem ji zkoušel hrát sám, nemohl jsem se do ní vžít, protože je tak strašně hloupá.

        Záleží asi na tom, co od hry očekáváš. Podle mého názoru má KCD mnohem bohatší herní mechanismy než Witcher a mnohem inteligentnější narativní strukturu (ačkoliv pořád stejně slabou, jako Witcher) a lépe napsaný postavy a questy, než Skyrim.

        Samozřejmě o parník vyhrává zprtacováním prostředí a obecně výtvarnou stránkou.
        • Skyrim ma nadherne magicky beckovy pribeh, typicke postavy pre TES seriu, je to nadherna hra :-) a ty to nezmenis he he
          • Jenže já ho porovnávám s Morrowindem, na kterém jsem vyrůstal. Skyrim je i v rámci TES zklamání.
            • minimálně na tebe reaguje někdo. ve W3 na tebe vůbec nikdo a nic nereaguje, dokonce i hlavní NPC má jen pár linek a vůbec nereflektují svět, Witcher 3 je skript RPG a ne RPG, to je do značné míry i KC.
            • ewerest:" oproti KC a W3 tam je tam největší Role-play"
              Jako promiň, ale ty ses asi někde praštil do hlavy.
              Úplně chápu že se někomu typ hry jako Skyrim líbí, ale říkat, že je tam větší role-play než v KC a W3. Můžeš si sice vybrat z 10 ras, ale k čemu to je, když na to herní svět absolutně nereaguje a o tom role-play ve hrách je, že hra reaguje na tvoje rozhodnutí.
              V tomhle je Skyrim naprosto příšernej, jako když přijdeš do města a tam dva chlápci šikanujou temnou elfku a ta se tě potom zeptá: "Taky nenávidíš temné elfy?" a ta scéna je úplně stejná i když hraješ za temnýho elfa toje fakt role-play.
            • Záleží na tom, čemu říkáš roleplay. Oblivon i Skyrim jsou pro mne stejně špatní nástupci Morrowindu. Ale na Morrowind vědomě hledím přes růžové brýle vzpomínek na mládí. Oproti skutečně dobrým roleplay hrám té doby - Baldurům a prvním Falloutům - je na něm zub času znát prostě nejvíc. *5*
            • ale prosím tě, je to velký skok oproti Oblivonu a oproti KC a W3 tam je tam největší Role-play, W3 tam role-play není skoro žádný.
        • Jelikož katarze všech třech her je naprostá příbehova sracka, tak proste je na tom nejlépe Skyrim, který je pribehove přiznané cecko a na nic si nehraje
  • No, rozhovor je fajn, na druhou stranu klábosit má čas, ale podepisovat backerům plakáty ne? *1* A co ty bugy? Místo výběru herců se měl dát důraz víc na výběr testerů, protože to co opravdu vyšlo byla ta zmíněná beta a lepí se už třetím patchem. A argumentovat tím, že jiné hry byly taky zabugované - to je jak argumentace ve školce, kdy Pepíček rozbil umyvadlo, protože Mařenka ho rozbila týden před tím. Naprosto vážně - kopuli byste si holící strojek, co vám oholí jen půlku tlamy? Auto s vadnými brzdami nebo zkažené jídlo a smířili se s takovou argumentací? *1*
  • Fordzy
    Kvůli tomuhle rozhovoru jsem si po několika letech koupil Level a nelituji. Hlavně rozhovor s Warrenem Spectorem z nového čísla je luxusní (thanks Pavel Dobrovský).
    Dotaz a prosba na redakci:
    Neplánujete vydat na Games i starší rozhovory z Levelu?
    • sleepless
      Časem budou starší rozhovory dostupné i na Games.
    • Koupil sis LEVEL a nakonec rozhovor zadara vyšel na games.cz :)
  • iiu, ty jsi pacient, to jsem dlouho neviděl. Takhle hnojit pod v článkem, to už chce pořádnou diagnozu
  • Rozhovor dobrej, ale radši bych čerstvej po vydání hry *3*
    • No to asi nehrozí poté co tu jeho zabugovanou hru se spostou technických chyb vydal už leze jen kanálama jinak si nedovedu vysvětlit že by neposkyt aktuální rozhovor... *3*
      • Llour
        Na internetu je asi jeho 7 velkých rozhovorů, které poskytl různým herním mediím za poslední dva týdny. *3*
  • ucho
    jinak včera vyšel další patch na PS4. opravuje R2 tlačítko (i když někdo na fóru hlásí, že ne), ale rozbíjí pochodně. mám takový pocit, že slabým článkem u WH je QA oddělení.
    • Morraw
      Už to Vávra zmiňoval několikrát. Když se vydává patch, tak pak někdo musí dohrát hru znova, aby se zjistilo, jestli se někde nerozbilo něco jiného. Stejně tak jim lidi reportují bugy, které oni nikdy neměli. Dává to smysl u takto komplexních RPG, kde není možno otestovat vše. Zvlášť u bugů, které se objeví jen někomu. Nemyslím si, že tady musí být problém v QA oddělení.
      • Jde-li aspoň hlavní uest dohrát třeba během 40 hodin a máš-li k dispozici tým testerů (ne jen jednoho) a pár vhodných savů, tak projití celé hry od začátku do konce můžeš otestovat v rámci jednoho dne. (každý tester sjede část hry) Možná v té rychlosti nepřijdeš na nějaké perličky schované ve vedlejších questech. Ale třeba že nejde vytáhnotu louč (což je součástí tutoriálu a jednoho questu v úvodu hry) by si třeba všimnou měli.
      • ucho
        uvedomujes si, ze timhle ze sebe delas jen blbce? dohrat hru znova potrebujes jen kvuli tomu, abys mel jistotu, ze jsi tam neinjektoval nejakou zaludnost. ale rozhodne takto testovani nefunguje. obzvlast pokud se rozbije nejaka zakladni funkcionalita.
        to, o cem Vavra mluvil, se tyka hlavne questu, ktere se mohou ovlivnovat. a i to jde u testovani podchytit.
        samozrejme ze tady je problem v QA oddeleni. touhle tupou obhajobou jen ukazujes, ze o tom vis prd.

        abys otestoval ovladani (obzvlast pote, co do nej hrabes), nepotrebujes dohrat celou hru
        abys otestoval zasekavani postavy ve krovi, nepotrebujes dohrat celou hru
        abys opravil a otestoval litani lidi, nepotrebujes dohrat celou hru
        abys otestoval zasekavani lidi ve dverich, nepotrebujes dohrat celou hru
        abys otestoval spravne chovani koni, nepotrebujes dohrat celou hry
        obcas je potreba premyslet a ne tupe neco obhajovat, kdyz jeste argumentujes takovym nesmyslem. a pak jsou tu jeste regresni testy. ono i ty dalsi veci jde v otevrenem svete nejak rozumne testovat. ale to uz zalezi na tom, jake podpurne prostredky si pro to udelali. a to uz je v rezii QA oddeleni.
        • Morraw
          Ano, samozřejmě, že když se opraví nějaký glitch, tak se nemusí dohrávat celá hra. A opravdu nevím jak ve Warhorse funguje QA a jakým způsobem testují, ale ty to zase víš ze všech nejlépe. Ty máš nějaké praktickí zkušenosti v herní branži, že tak rozhazuješ moudra ?
          • ucho
            ne, nevim, jak konkretne testuji. vim jen, ze neodvadi dobrou praci, kdyz jsou schopni vydat patch s tak blbou chybou. jasne, v tom presu je pravdepodobne, ze vydaji novy bug, ze neopravi neco 100%. tomu nejde uplne zabranit nikdy. ale pokud rozbiji neco, co je vlastne zakladni funkcionalita hry, je to hodne spatne a neco, z ceho by se meli sakra rychle poucit, aby to do budoucna omezili. ta chyba musela projit pres nekolik lidi (pokud pracuji standardnim zpusobem).
            a ano, mam prakticke zkusenosti, ale na tohle ti staci selsky rozum. tohle proste neni neco, co se obhajuje, to je prusvih, po kterym musi byt nekomu u WH pekny horko.
      • Donedávna se to tak dělo v rámci testování betaverze. Asi jsem už starý nebo je nová doba, tak za 1200.- Kč se to hodí na kupujícího. Aneb, jak si zajistit testery a ještě si za to nechat zaplatit.
    • Jo posledni patch na pc toho taky dost rozbil :/ Napul se i noveho patche kterej ma ted nekdy vyjit bojim, a desi me jestli nepujdou napr savy *8*
      • Taková roztomilá analogie k tomu - jako by si někdo koupil auto, co nebrzdí, automobilka by ho poslala do svého autorizovaného servisu, kde by mu sice opravili brzdy, ale po opravě přestala svítit světla a zmizelo sedadlo spolujezdce. *1*
        • ucho
          to mi pripomina, kdyz jsem reklamoval mobil.jedno tlacitko spatne fungovalo. no po reklamaci nefungoval blesk. cert to vem na foceni, ale uz jsem si nemohl mobilem posvitit, kdyz to clovek potreboval.
        • Nebo by vůbec nenastartoval
  • tak mohli třeba ještě testovat a látat další tři měsíce, ale asi to už prostě musel vydat.
    • když ani Rockstar nedokáže vydat nezabugovanou open world hru, co zmůže malé české studio
      • Nedělat hru na kterou nemají a udělat něco, co zvládnou?
        Místo tohodle mohli v klidu vydat stejně dobrou, plně funkční, jen trošku menší hru. Jen se jen nezabívat kravinama - protože řekněme si to narovinu ty kažení jídla v inventáři, špinění oblečení a 16 vrstev oblečení co se různě překrývá nemá na hratelnost až tak velký vliv, jak si Vávra asi sliboval. A když by to nebylo, hrálo by se to stejně. A programátoři mohil mít víc času implementovat něoc podsattného.
      • Může dělat tak velkou hru, aby ji technicky zvládli?! *3* Když už jsou chudáčci tak malincí a dělají to na jednom počítači ve třech lidech a skoro zadarmo *6*
  • ucho
    Warhorse QA engineers right now
    https://www.reddit.com/r/kingdomcome/comments/81c8p6/warhorse_qa_engineers_right_now/
  • SalemCZ
    Martin Bach na games.cz
  • ucho
    uf, tomu říkám pořádnej rozhovor.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit