Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • V New Yorku v MoMA mají cca 20m dlouhou chodbu, na stěny promítají Super Maria a klidně si můžete záhrat... Prostě bomba :) foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204693784128420&l=db7d81875f
    • Strike
      Úžasné a díky za foto! Koukám, že udělali pořádný upgrade!
      • KUba-cz
        Asi jo, nevím jaké to bylo předtím. Škoda že byl jen jeden ovladáč :) Btw. jen pro zajímavost byl to klasickéj wireless xbox360 controller, který hlídala jedná hezká slečna :-D
        • Byl jsi v NY? Tak to jsi už velkej kluk *3*
  • Hry jsou umění, to říkám já. Technická stránka věci jde s uměním ruku v ruce - nechápu, že něco, co se běžně přijímá např. v architektuře (technika je gró této disciplíny), se tady, či jinde, odděluje - nesmysl.
    • archie777
      Souhlasím. Možná proto, že geniální křivka architekta je snadno rozpoznatelná. Dotyk herního vizionáře působí jen jako souhra řemeslných mechanismů, navíc formovaných hráčskou aktivitou.
  • Osobně nechápu lidi, co řeknou, že hry uměním nejsou. Ze všech možných médií má právě toto možnost vytvořit nejsilnější atmosféru a nejsilnější emoce právě za pomocí přímé interaktivity. Samozřejmě, někdy je to jen prostoduché zkracování času, ale některé moderní hry už dokázaly, že věci jako příběh, grafika, hudba a nebo čistá kreativita dokáže udělat více, než jiný průměrný obraz, průměrná symfonie, průměrný film.
    Pokud tedy může být uměním nazvaný balvan v Yellowstonu, odkoupený za 200 000 dolarů, proč ne ta nejjasnější volba?
    "Umění je vše, co dělá život krásným."
  • frantisek_nejezchleba
    já tedy předně děkuju za takovýto článek. S kamarádem se o tématu často bavíme, přičemž nás mrzí, že na internetu snad neexistuje český blog/web, který by hry rozebíral i z umělecké stránky (takže ano, já souhlasím, že umění to je, nebo to alespoň má obrovský potenciál uměním být).

    A teď už k článku samotnému. Velice se mi líbí autorova inklinace právě k „Hernímu umění“, jak zmínil na předchozí stránce této diskuze – a řekl bych, že to vyplývá i z článku. Příběhové hry, nebo hry postavené čistě na vizuálním sdělení, nejsou herním uměním. Je to jen jakási zvláštní odnož filmu nebo literatury, ačkoliv i tady by se jisté neobvyklé mechaniky našly (Life is Strange – přetáčení času). Co mě ale fascinuje nejvíc, jsou tituly jako Flower nebo Passage. Ty k hráči promlouvají specifickým jazykem, který je podle mě dosud ještě ne plně rozvinutý. To by mě zajímalo, co si o tom myslí autor: došly hry zaměřené na herní umění již dostatečně daleko ve svém vývoji? (Jeho druhý článek zde na games jsem ještě nečetl – Brothers budu teprve dohrávat a chci si na to udělat nejdříve vlastní názor :))

    Z trochu jiného soudku (a přeci jen možná ze stejného): Jedna věc v článku mě opakovaně zaráží, a sice zmínka o „pocitech z nové zkušenosti“ ve druhém odstavci pod Video Games: 14 in the Collection, for Starters. To je věc, kterou jsme právě s kamarádem rozebírali. Je to docela obšírné, řekl bych. V poslední době se objevily jeden nebo dva nové tituly, které právě s tímto pocitem mají za úkol pracovat. Mám na mysli hry, které končí provždy (názvy si bohužel nepamatuju, ale myslím že obojí je FPS). Tohle mi osobně přijde už za hranou a nevidím v tom budoucnost. Na druhou stranu si paradoxně nedovedu představit lépe postavený titul, který by tolik akcentoval právě tu první (a v těch zmíněných nových hrách zároveň jedinou) zkušenost hráče. Líbí se autorovi ta představa definitivní herní zkušenosti?

    S pocitem nové zkušenosti dále souvisí i sledování gameplayů před tím, než se do nové hry pustím... Asi je bez debat, že to právě ten první zážitek – už coby herní – značně deformuje. Jenže co s tím? Dema dnes již moc nevycházejí, takže tento způsob oťukávání produktu je asi jediný možný – pokud člověk není boháč, který si může dovolit rozhazovat peníze i za věci, které třeba po pěti minutách vypne a už se k nim nevrátí. :) Pravda, Steam už s tím problémem pracuje. Osobně ale hraju převážně na PS3, kde mi možnost vrácení peněz chybí.

    EDIT: Jo a ještě jedna věc. Hry nejsou živé... Můžou být i tak uměním? Zjistil jsem (byť jsem byl donedávna přesvědčen o tom, že je to jen pozérství), že umění teprve tehdy, kdy jej přijímáme v originální živé podobě funguje tak, jak by mělo. Příklady: nikdy se mi nelíbil určitý obraz, viděl jsem ale na vlastní oči originál a změnil jsem názor; nechápal jsem určitý film, nevzbuzoval ve mě téměř žádné emoce, teprve až když jsem ho viděl z promítačky na velkém plátně jsem ho prožil; byl jsem unešen na jiné místo světa, když jsem slyšel určitou skladbu živě, avšak nikdy potom, kdy jsem si ji přehrával ze záznamu, jsem podobný pocit nezažil. Co je pro hry jejich originální podoba? Co je na nich živého (umění přece musí být živé!), je to snad onen prožitek hráče? To je dost zvláštní...
  • ovšem hry nemůžou být výtvarným uměním jelikož jim chybí to podstatné co dělá postmodernu postmodernou = dvojitý kódování = kontext jak pro laika (zábava, něco známé) tak pro odborníka (umění v sobě musí mít odkaz na díla či slohy minulosti, které kombinuje a přetváří)
    • dynamyt1
      V současnosti nikdo nedokáže říct, zda je současné umění postmoderna... a její přesná definice neexistuje. Zároveň se pohybujeme už v dalších termínech jako je například altermoderna. A pokud se už vytáhne postmoderna, co třeba remaky nebo rebooty?
  • Jadrem tohohle "problemu" je jen a pouze to, o jakem umeni je rec, co vlastne umeni "je". Niz jsem se v odpovedi nekomu rozepsal trochu vic, nicmene muj nazor je jednoznacny, ze hry takove umeni nejsou - protoze umeni je umeni pro umeni, "l'art pour l'art", jak uz to pojmenovaly jine a chytrejsi hlavy

    Samozrejme, umeni ve smyslu schopnosti, zdatnosti, remesla, odvedene prace je take slovnikovym umenim, je tam ono "umet neco". Ale umeni jakozto "l'art" je odprosteno od ostatnich hodnot. To hry coby interaktivni nastroje zabavy, at uz vazne nebo nevazne, nejsou.
    • O tom by sa dalo polemizovat ale suhlasim, vtipom na tom je, ze ak hry su umenim tak su prevazne velmi komercnym umenim ergo to samo devalvuje hodnotu umenia. To je v podstate ako povedat, ze je umenim v dnesnej dobe kde aka reality show alebo reklama len preto lebo niekto vytvoril pre tieto programy zvucku ci umeleckejsi zaber :D
  • Vojta_Ilavsky
    Cokoliv co má přesah, duši, myšlenku, je umění. Hry do té skupiny svým způsobem taky patří, byť jen některé, a pouze částmi. Ryze subjektivní, hodnotit z nich pouze části a nebrat je jako nový druh umění sám o sobě.
    Nabízí se otázka, zda se má hra brát jako celek, nebo jako slátanina různých druhů umění a ty od sebe odděleně soudit, nebo posuzovat hru jako soubor všech složek které jsou zastoupeny. Jak to máte vy?
    • Strike
      Díky Vojto za výborný vhled. Ano, to co píšeš, je přesně jeden z problémů, kterému se nejspíš budu věnovat v Mgr. práci. Osobně si myslím, že záleží dost na hře a aparátu, kterým budeme hru posuzovat.

      Některé hry považuji za umělecké, ač jejich uměleckost nevychází z jejich vlastní podstaty – interaktivitě. Jsou tedy umělecké ve výsledku tím, že dobře mixují ostatní média ve správném poměru tak, že se mi to líbí. Příklad třeba Dear Esther – poetická hra, s nápadem, duší, literární kvalitou a množinou interpretací. Herně však samo o sobě nic nového, co bych neviděl od prvních FPS a explorativních her.

      Pak jsou tu ale hry, které považuji za umělecké tím, že jejich umění tkví v samotné hratelnosti. Tzn. nelze jejich složky separovat, tak aby předaly své poselství. Například Brothers: A Tale of Two Sons a konec hry => zápletka s ovladačem, kterou jsem rozebíral ve svém minulém článku.

      Za mě to lze tedy rozdělit na dvě kategorie: Umění her (Dear Esther) a Herní umění (Brothers, Passage)
      • frantisek_nejezchleba
        troufám si tvrdit, že tímto příspěvkem jsi přesně definoval to, čeho všeho dosud herní médium dosáhlo (zkoumáno optikou člověka chtivého umění).

        Palčivou otázkou pro mne však po přečtení článku zůstává: potřebuje umění muzea, aby mohlo žít?
        • Strike
          Díky za přečtení a skvělou otázku! Osobně věřím, že muzeum vůbec není potřeba - podobně jako kritici Dickieho teorie, představené v článku. Muzeum svým způsobem akorát buduje institucionální kánon. Ten je však na obecné povědomí lidí o tom, co je umění či není stále dosti důležitý. Tomuto kánonu i přes vědomí jeho existence máme tendence podléhat.

          Otázka "Co je Umění" se díky muzeím mnohdy stává otázkou sociologie.
      • Trochu zbytečnej studijní odbor nemyslíš? *3*
        • Strike
          Čau a díky za názor. Věřím, že není zbytečný. Jestliže jako média výtvarné umění, literatura, hudba, film mají vlastní obor, proč by nemohlo něco podobného existovat i u her? I hry jakožto médium mají své vlastní specifika, jazyk, kulturu, publikum, průmysl, ekonomiku atd. Praxe západních univerzit, kde GS je běžné, mluví celkem jasně. Co je však velkou otázkou, je konkrétní podoba/náplň oboru například zde v ČR. *3*
          • Nemáš zač. Nazdar.
    • S tím celkem je to zajímavá myšlenka a nedokážu si na ní odpovědět. Hry jsou v dnešní době velmi komplexní.
      • Vojta_Ilavsky
        Vždycky když si vybavím umění v souvislosti s hrami, tak se mi nikdy nevybaví hra jakožto celek, ale pouze část z ní, třeba skvělá hudba kterou poslouchám i mimo hru a nemusím ji sní ani mít asociovanou, ta hudba obstojí sama o sobě, když se vytrhne z kontextu(hry), tak je stále vynikající. Asi už můj problém že radši separuju části a poté je soudím nezávisle na sobě, než abych v afektu a celkovém dojmu hodnotil přímo to zakomponováni a výsledný dílo. Každá složka by podle mě měla fungovat sama o sobě a v jiném díle by měla působit stejný rozruch a zájem jako právě v tomhle.
        • vonTossis
          Myslím, že jsou i hry, které v celém svém rozsahu působí umělecky a přerůstají svým "charisma" minimálně svůj žánr. Na mě takovým celistvým uměleckým dojmem zapůsobil třeba "Ori" a to ani nemusí mít extrémně originální hratelnost. Je to dle mého primárně o tom subjektivním dojmu, i když je řada definic a pouček o tom, jak k umění přistupovat.
        • S tím zcela nesouhlasím, pokud vezmu analogii ve filmech celkový dojem může dělat souhra hudby s obrazem. Pouze osamostatněný obraz či hudba mohou sami o sobě působit dobře avšak jejich kombinace dává výslednému dílu ten pravý umělecký význam či působení na diváka. U her oproti filmům hraje důležitou roli interaktivita, která do díla přidává osobitost pozorovatele. Větší dynamika mačkání kláves může zcela změnit podobu díla. Dá se říci že umělecké hry jsou vlastně jen interaktivní umělecká díla s určitým cílem pro hráče. Kdyby se z hry odebral cíl (ať už je to lepší skóre, dosažený checkpoint atp.) pak se jedná o něco s čím se v galeriích setkáváme běžně. Avšak každá hra není uměním stejně jako každá audiovizuální nahrávka není uměním (například reklamy)
        • nightborne
          Já bych osobně hry bral/nebral jako umění podle celkovýho dojmu... přirovnal bych to třeba k nějakýmu mixed media obrazu, například akvarel s tuší a podobně. Taky bych třeba neřekl, že na tomto obraze je malba uměním, ale ta tuš už nikoliv =).
  • Jasně, že jsou hry umění, asi stejně, jako knihy, filmy, opery, obrazy atd. Kdo o tom neustále pochybuje, má dost těžký mindrák zřejmě ještě z 2. poloviny 19. století.

    Jsou všechny/některé obrazy umění? Jsou všechny/některé knihy umění? Jsou všechny/některé filmy umění? Jsou všechny/některé hry umění? To je pořád dokola, stejná zbytečná debata.
  • fallanga
    Já osobně hry neberu jako umění. Neříkám, že nesouhlasím s tím, že hry jsou umění. Naopak, jsem rád, že se o hrách tak přemýšlí, ale já to tak neberu. Některé hry jsou dosti umělecké, to musím přiznat. Například Life is Strange, Limbo nebo Mirrors Edge. Tyto hry mají uměleckou stránku, která mi zpříjemnila jejich hraní, to popřít nemůžu, ale prostě to neberu jako umění. Čistě subjektivní pohled na věc. Stejně tak neberu filmy jako umění. Ale jak říkám, když někdo řekne, že hry jsou umění, tak nebudu protestovat a spíše tento názor budu bránit.
    • Strike
      Zdar a díky za komentář! Líbí se mi tvůj pohled na věc, protože svým způsobem možná naznačuje něco, k čemu jsem ve článku moc nedostal. A to jak hry jakožto média můžou být umělecké ze své podstaty = herních mechanik a gameplaye. Mrkni na hru Passage má 5 minut: http://hcsoftware.sourceforge.net/passage/ a řekni, co si o tom myslíš :).

      PS: Moc se těším, až si zahraji Life is Strange.
      • fallanga
        I když jsem říkal, že hry jako umění neberu, tak Passage bych se nebál jako umění označit. Tady je zase otázka, co se mi vybaví, když někdo řekne umělecká hra. Ač uznávám, že Passage je skvělým příkladem, tak si spíše vzpomenu na Limbo a podobné hry. A to hlavně díky větší interaktivní části. Ale ano, uznávám, že Passage na nějakou výstavu patří *3*
        • Strike
          Super, že to tak bereš. Víc takových her jako Passage! *3*
  • je to zabava, interaktivne medium a 9 z 10 hier je tak povrchnych ze hranicu medzi umenim a zabavou nikdy nepresiahnu aj ked na nich pracovalo gazilion animatorov ci hudobnikov, ved napokon to je aj ich ucel, zabavat. Samozrejme ze moze mat urcita hra viac prvkov, ktore vyzaduju umelecky um, ako pribeh, animacie, hudbu atd, ale koniec koncov len malo z nich aj realne presiahne tien svojej ambicie. Dalej si zoberme faktor zarobku, standardne umenie malokedy poriadne zarobi, respektive treba byt poriadne talentovany, aby si realne prerazil, ale v hrach realne umenie, dobre umenie najdes len malokedy. No a v neposlednom rade argument ala artistic integrity via Cesey Hudson z BioWare, to je to najhorsie co mozes spravit, vies 6 rokov trilogiu o heroickom pribehu kde rozhodnutia maju svoju vahu a v poslednom diely kde sa na tieto hodnoty odvolavas, zmenis scenar hry na grecku tragediu...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit