Přejít na výpis diskuzí

Eliška Přemyslovna

OSOBNOST 31.12.2006 
33 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Re: Re: sv.

    hmm *7*
  • Re: sv.

    Jak to mám vědět???????????? *5*
  • sv.

    Nevíte někdo, proč byla uznána za svatou??? *4*
  • Re: eliška přemyslovna

    nolbh.gkio-
  • blah blah

    je to běhna :-D *1*
  • Re: jan

    To mi povídej.V bitvě u K.,zcela slepý,a když byla bitva už zřejmě prohraná,požádal své spolubojovníky,aby ho zavedli tak daleko,aby dosáhl na své nepřátele.Ti pak svázali k sobě koně a vjeli do bitvy.Tomu říkám přátelsví,čest a statečnost.
  • hjfgfhedtfhndfjh *4*
  • Eliska Premyslovna byla i velice vytvarne nadana.Sama si nadherne vysila saty,v kterych byla predstavena budoucimu tchanu Jindrichu VII.V Praze zalozila zensky klaster,na ktery bohuzel nemela dostatek financi,Jako Eliska Rejcka na svuj v Brne.Coz jeden z dalsich duvodu k revnivosti mezi obema. Eliska Premyslovna byla exaltovana,labilni zena s predstavou lasky,kdy ona touzi muze obdivovat,ktery ji bere jako rovnocennou partnerku a oba obnovuji slavu kralovstvi,jako za casu jejiho otce Vaclava II. Jan Lucemburk byl povahy rozevlate,mel rad zeny spolecenskeho sarmu,a mel pocit,ze Elisce nedostacuje v jejim hodnoceni.To z nej taky delalo trochu rebela,nehlede na to,ze ceske panstvo mu drzelo pritazenou uzdu.Eliska musela byt vsak pritazliva zena,pri tolika detech...Ale naschvaly ji delal pekne.i kdyz v Evrope byl velice schopnym a uspesnym diplomatem,na poli manzelskem byl zrejme jenom uspesnym valecnikem.Dusevne se spolu k sobe naprosto nehodili,ona Kozoroh s Venusi v nem a on typicky Lev.Eliska mi ponekud pripomina Bozenu Nemcovou-hluboky dusevni svet,ale naprosto neprakticke ve vztahu k muzum. *4*
  • protiklady?!

    Jan Lucemburský sice nebyl pro čechy dobrým králem v Čechách, zato ve světě se bez českého krále nerozhodlo nic a nazvat ho nerozhodným a nestatečným, vždyť to byl největší rytíř své doby. Bohužel žebříček hodnot pohled na život jeho a Elišky byl naprosto rozdílný. A k uvěznění Jindřicha z Lipé, v tomto případě byly obě Elišky prý sokyněmi a taková žárlivá královna...
  • jan

    Jak muze nekdo napsat o Janovi Lucemburskem, ze neoplyval statecnosti???
  • pochybnosti

    Eliska Premyslovna byla hysterka. A Albrecht Habsbursky mam pocit, byl zabit svym synovcem Janem, kteremu se pak rikalo Parricida, prestoze nebyl otcovrah. Byl Synem Anezky Premyslovny (setry Vaclava II. a Albrechtova bratra Rudolfa, ktery byl zavrazden jeste nekdy za vlady Vaclava II.).
  • Eliška

    Eliška podle mě vůbec nebyla světicí a nějakou úžasnou ženou. Je pravda, že hodně trpěla, ale za to si konec konců mohla přece sama. Vůbec jí nešlo o české království,ale jen o ten její rod Přemyslovců. I když její manžel Jan, pro čechy taky neuďelal nic závratnýho, tak se aspoň snažil zjednat mír.
  • eliška přemyslovna

    Životopis Elišky Přemyslovny se mi líbil, až na takovou drobnost, že Eliška Rejčka je ze začátku uváděna jako Alžběta (četla jsem, že její rodné jméno je Richenza) a ke konci článku už jako Eliška Rejčka. Myslím, že někdo v tom může mít zmatek. A musím se zastat Jana Lucemburského, myslím si, že není pravda, jak se v článku píše, že nebyl statečný. Vždyť se účastnil mnoha bitev, nakonec i jako úplně slepý. A z toho, co jsem dosud o Elišce Přemyslovně přečetla usuzuji, že byla pěkná potvora a intrikánka - např. jak nechala uvěznit (chtěla se ho zbavit úplně, ale nevyšlo jí to) Jindřicha z Lipé na Týřově, atd.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit