Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Jasuja

    No pošahaná mi přijde spíš tvoje logika, pokud se to tak dá vůbec nazvat. Z hlediska práva navíc děravá jak cedník, jak už psal Duncan o pář příspěvků níže. Kromě formálních znaků mají přestupky a trestné činy také znaky materiální. U přestupků k nim soudy také konečně začali přihlížet, u trestných činů tomu tak bylo vždy. Pokud dnes někdo stáhne tuto hru, tak naplnil formální aspekt skutkové podstaty přestupku/TČ, ale nikoli materiální, kterým je v tomto případě škoda. Produkt není už na trhu a z technického hlediska, vzhledem k prodeji licence, už ani nikdy nebude. Společnost nepřichází o zisk, tudíž nebyly naplněny znaky trestného činu. Je to stejné, jako když půjdu uprostřed noci na červenou přes prázdnou silnici, kde je vidět na obě strany 200 metrů a nepojede žádné auto. Formálně sice poruším zákon, tím že jdu na červenou, ale materiální znaky nebyly naplněny, protože jsem svým jednáním nenaplnil škodlivost činu a v případě řešení přestupku ze strany správního orgánu bych nemohl být shledán vinným takovým přestupkem.

  • x_ander

    Tady není žádný zlý prodejce, tady je hloupý prodejce. Bavíme se o hrách, tzn. softwaru, ten se dá kopírovat bez nákladů. Ne o konkrétní hmotné věci. Nikde netvrdím, že je v takovém případě v pořádku hru upiratit, tvrdím jenom, že je hodně lidí, kteří to udělají, protože nemají jinou možnost jak si to zahrát.

    Je trošku rozdíl mezi tím, že chci vlastnit např. nějaké auto, třeba veterána, kterého už výrobce nevyrábí a neprodává, a že bych ho šel někde ukrást. Tady jde spíš o to, že vydavatel původní hry (resp. majitelé licence, pokud by vytáhli hlavu ze zadku) to může hodit do ofiko distribuce za minimální, v podstatě nulové náklady (což obnova výroby staršího modelu auta jaksi neumožňuje) a mít z toho zisk, ale on to neudělá.  Jasně, zrovna u BfME se můžeme bavit o tom, že problém je v licenci, na které by se museli dohodnout, ale těch příkladů je hodně. Takové Diablo nebo Warcrafty ještě do nedávna nešli koupit. A najednou je to po pár týdnech jedna z nejprodávanějších her na Gogu vůbec. Pro Blizzard nulové náklady (technickou stránku zajišťoval Gog) a penízky jim z toho tečou. Sice asi ne miliony dolarů, ale zisk za nic tam je. To je kouzlo digitální distribuce. Celý problém je jenom v tom, aby tam někdo měl trochu chuť hnout prstem a mít zájem vydělat i na menších projektech, než jenom na nových hrách, které trhnou desítky či stovky milionů dolarů.

    A ještě jednou pro jistotu, rozhodně netvrdím, že výše popsaný (a imho naprosto debilní) přístup vydavatele ospravdelňuje piratění. Jen říkám, že je zkrátka fakt, že dost lidí to upiratí, ikdyž by to rádi koupili.

  • Duncan66

    Az na to, ze tady nejde o kradez nejakeho obrazu, ktery mi majitel nechce prodat atp.

    Tim ze si hru zahraju pomoci warezove verze soucasnym majitelum prav nevznika zadna skoda, protoze produkt si od nich nemuzu koupit a oni jej nikde neprodavaji, takze neprichazi o zadny zisk a naopak statistika v poctu stazeni je muze motivovat to hodit na GoG atp. a jeste na tom v realu neco vydelat, pripadne pripravit projekt novy, uvidime.

  • Llour

    BFME byla úžasná, jsem rád, že mám všechny 3 origo :). Ještě, že máme Lotro 😍

  • dworkin

    Když něco není na prodej, tak to prostě není na prodej. Neznamená to přece, že tím pádem to můžu ukrást, když mi ten zlý prodejce neumožnil získat to poctivě. Celá ta logika "oni mě _donutili_ to ukrást, protože to neprodávají" mi přijde úplně pošahaná.

  • x_ander

    Pokud mu neni umožněno hru koupit, tak to hlavne vubec neni zakaznik. A ci je to chyba? 

  • KrPa

    co maji spolecneho oficialni zakony a pirateni?

  • pude vubec warezit az prijde article 13? 

  • dworkin

    Není zač.

  • chybka. dík za opravu


  • TheGGG

    kdo si nevytvořil jako vlastního hrdinu zlobra a pak s ním nekosil mizerné efly a pajzly, jako by nebyl

  • dworkin

    Skví.

  • dworkin

    Pokud pirátí hry, tak to není poctivý zákazník.

  • triptich

    krásne strávené desiatky hodín pri oboch dieloch. vďaka za pripomenutie spomienok.


  • radim.zaty

    Ano, je to problém. Nech se zaměstnat v korporátu a uvidíš, jak můžou být některé, na první pohled jednoduché, věci nerealizovatelné. :)

  • x_ander

    Sice samozrejme netusim, jak slozite je vyjednavat nejake smlouvy u takovych velkych spolecnosti, ale vážně je problem, aby si nekdo z EA sedl ke stolu s nekym od Warneru (potazmo New Line cinema) a domluvili se, ze BfME vypusti na Steam a Gog s tím, ze vydelky si rozdělí rovnym dílem? Naklady by na to měli v podstate nulove (kluci z Gogu po technicke strance radi všecko pripravi) a ten zisk by tam nejaky rozhodne byl. 

    Ale oni ne, oni na to kaslou a i poctivemu zákazníkovi nezbývá, nez piratit, pokud chce hrat.

  • Díky bohu tedy za fyzické kopie , které se mi tu stkvý v poličce . 


  • Joshua

    Chtelo by to clanek o vsech hrach stracenych kvuli licencim. samozrejme v legalnim prodeji, serie HP a podobne...

  • skaven

    Homeworld je dokonca na GoG, bez DRM

  • MeliUSA
    Homeworld remastered je na steamu a middle earth se dá stáhnout na torentech :-) nesmrtelné hry :-)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit