Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Autorka o té době neví vůbec nic nebo se překonala, protože bylo třeba napsat zase ideologický blábol.

    Pokud jde o ideologii, tak to určitě nebylo tak přísné. Prosazování tehdejšího režimu přes Pionýr nebo Jisky bylo zanedbatelné a snad jenom v hlavách těch nejvyšších. Ani rodiče ani děti samotné to vůbec takto z velké části nevnímaly. Rozhodující bylo, že to bylo skvělé naplnění dětství různými společnými aktivitami dětí. Hrály se hry, jezdilo se na tábory, prostě ty základní činnosti jako u skautského hnutí tam byly, tedy hlavně se společně bavit a mít radost ze života. A kdo tam chtěl chodit, tam chodil. Kdo nechtěl, nechodil. Takové kecy tady o nějakém trestání těch, co nemohli přijít, to se zase někdo potřeboval vyřádit na osočování všeho minulého. 

    Další předností také bylo oproti dnešní zkažené době to, že ty děti, které tam chodily, se neflákaly po ulicích, nebraly drogy a nedělaly bordel. Navíc se našly státní prostředky na podporu tohoto zpestření dětství. Dnes se na převážnou většinu takové užitečné aktivity dětí musí vybírat prachy a přitom v nejvyšších patrech státu se rozhazují miliardy na nesmyslné projekty a nakonec to skončí v soukromých kapsách šmejdů. Ani se takové věci nikdy nevyšetří.

    A další zavádějící skutečnost mi v článku vadí. Autor si dělá srandu z té uniformity. Asi kdyby ta autorka věděla například, že v dnešních Spojených státech amerických chodí děti do škol v uniformách, že je jim vtloukána do hlav "velkolepost" USA, že oblékají mnoho dětí ve velkém počtu škol do vojenských uniforem a pochodují pak po městech s tím, že papouškují svými nevyvinutými mozečky ty mediální žvásty o nutnosti Ameriky ochránit svět, pak by asi psala trochu jinak.

    Takže celkově, nelíbí se mi to zatracování Pionýra ani Jisker protože tyto organizace pod vedením nadšenců, kteří to mohli dělat zadarmo a rádi, přinášely dětem radost a rodičům to minimálně přineslo velké množství času, kdy se o jejich děti někdo staral. 

    A to i přesto, že tam byly určité prvky ideologické. Ale to je dnes snad ještě děsivější, kdy se dětem vymývají mozky o jedinečnosti Západu a o velmi nebezpečném Rusku


    • super napsané


      • ...jsi hňup, hňupe...

        • To je pane Janáku věcný argument? Dá se něco takového v budoucnu očekávat? Děkuji. 

          Nebo zase "věc pionýrů a naše zbytečná starost?"😛

          • Já se jen řídím dle vzoru diskusního příspěvku nicku "jura72" - viz níže...

            • Ano, pan jura72 se někdy vyjadřuje svérázně.

              Nemusíme ale nutně přijmout jakoukoliv úroveň diskuse. 

              My dva spolu v zásadě nesouhlasíme, ale zajisté nejste primitiv. 

    • mun.go

      Školní uniformy - to je zajímavé téma. Mají je v UK, v Rusku, na Ukrajině, v Japonsku ...

      V podstatě pomáhají setřít třídní / kastovní / společenské rozdíly a děti se nemusí soustředit na to, kdo má a kdo nemá značkové oblečení (ten neznačkový je samozřejmě socka a tím pádem z lepšího kolektivu vyloučený).  

      Ruská Wikipedia

      Anglická Wikipedia

  • KIMCID

    Zapomíná se že pod pionýrem bylo schováno spousty skautů a sokolů.Jinak by nemohli dělat co je baví. Ovšem to jaksi redaktorka vůbec netuší

    • Nevím, jak u vás, ale u nás se skauti "neschovávali" pod pionýr - ti měli zcela odlišné priority - , ale registrovali se do TOM...


      A sokolové v různých tělovýchovných oddílech...

      • Víte, vážená Koloběžko, ono to bylo všechno kapinku složitější, než vyžaduje ideologická agitka.

        Na vesnici, kde jsem vyrůstal, nedaleko Kladna jsme jako děti prostě chodili "do sokola." To byla tělocvična na sále venkovské hospody a nikdo tomu jinak neřekl.

        Potom jsem se dočetl, že Sokol neexistoval. my jsme tam chodili celé dětství. Asi ten teror nedosáhl všude nebo nebyl důsledný. To už neposoudím. 

      • KIMCID

        U nás v Praze jo

    • A teď mi prosím napište, proč se tam ti skauti a sokolové museli skrývat ? Že by si to přáli a bavilo je to skrývání ? To těžko. Byl to opět komunistický nátlak již od dětství. 😍

      • Skrývali se stejně, jako byli pod Svazarmem schováni automobilisté, radisté, střelci... Komunistický nátlak to byl, znemožnění pionýrského slibu bylo velkým trestem (ostudou) a využívalo se k řešení ideologický problémů rodičů i k řešení školních kázeňských a prospěchových prohřešků problematického jedince. 

        • Pod křídly Svazarmu byli hezky schováni i přátelé vyspělé západní audio-techniky. Vznikly tzv. Hi.fi kluby, kde na kvalitních výrobcích SONY, Akai atd. byly přehrávány nejlepší výtvory západní kultury.
          • Pamätám!

            Byla zde ovšem i daň: ozvučit náměstí při dvou manifestacích ročně - jmenovat je nebudu, protože jistě nemusím. 

            • Vážení, věcné argumenty mají cenu tam, kde je vůle diskutovat - nikoliv nadávat a vykřikovat. Kdo zažil ví, kdo ne - musí věřit tomu, co napsala nepříliš vážená paní redaktorka. 

      • KIMCID

        Každý režim měl své pionýry,skauty,hitlerjinge atd.

  • Článek samý blábol, ale jak se říká: "stokrát opakovaná lež se stává pravdou", ....

  • Paní redaktorka Šárka Novotná analysovala "Pionýr" naprosto přesně

    a s hlubokou znalostí problematiky...

    • jsi hňup, hňupe

  • A já se ptám - proč bolševik pod nickem "xxdef" lidem lže - přímo nestydatě  

    ...........je to snad jeho práce, je za to snad i placen, za šíření polopravd a lží? 

    Degradace mozků přeživších bolševiků zjevně "úspěšně" pokračuje. 

    Ale ono je snad něco - té degradaci - v bolševické dutině lební k disposici?

  • Tohle bylo vymývání mozků od nejútlejšího mládí. Jiskřičky, pionýr a ostatní bylo zakázáno. Degradace národa a jak je vidět dosah až do dneška.

    • Již v šedesátých letech o žádné další vymývání mozků a degradaci národa (co to vlastně je?) nešlo.

      Problém byl jinde, v personální oblasti. Vedení jisker a pionýrů bylo v náplni práce pedagogů, tedy skoro výhradně učitelek, kterým občas pomohly studentky pedagogických fakult v rámci povinné praxe. Jako klubovny byla využívány běžné školní třídy a náplň zájmové činnosti byla nulová - lze použít citát týkající se svazácké organizace (přibližně):

      "A jaký je program toho vašeho SOVH?" /  "Prosím žádnej." / "No tak to by se s programem SŠČSM nekřížilo?" / "To by se nekřížilo." (Marie Kubátová, Průšvihy mladého Werthera, Mladá fronta, Praha 1970).

      Jelikož byla pionýrská organizace pevně spjata se školou, byly za neúčast na schůzkách vyžadovány omluvenky, což postihovalo zejména jedince věnující se jiným zájmům, než žádným, například sportu a umění. Právě v oblasti zájmové umělecké výchovy našla uplatnění snaha pionýrských vedoucích chlubit se cizím peřím a přisvojovat si výsledky práce jiných pedagogů, a to až do nucení dětí k účasti na přehlídkách zájmové činnost v pionýrských krojích atd.  

      Výše popsané se týká velkých měst a tedy hlavně sídlištních škol, na vesnicích byla situace pestřejší.

    • Tramping v Posázaví a v Brdech neorganisoval nikdo.

      Prostě se tam jelo, kecalo u ohně, jedlo, pilo a zalezlo

      do spacáků a spalo...

      Dodnes jsme nepochopil, co na tom tehdejším četníkům

      vadilo....

  • gaheris

    Běžte přímo do (_!_) s pomlouváním organizace pionýr! To jsou jen hodně hloupý řeči od někoho kdo o tom nic neví!

  • Kolik roků je paní redaktorce Novotné? Zažila to, co popisuje nebo to má načtené? 


    • Není to otázka věku, ale motivace. Článek je zpracován podle pravidel uměleckého uniformalismu, kdy uniforma vítězí nad realitou. Styl v základě definovali za normalisace bratři Jiří a Vladimír Justové.

  • Omlouvám se všem "profesionálním ideologům." Chápu žlučovité výpady směrem k minulosti a někdy i jejich pohnutky. Jen bojovat za pomoci lži se lží mi nepřipadá logické.

    Vzpomínám, když jsem z důvodu nemoci nedostal ve třetí třídě ZDŠ (tak se škola tenkrát jmenovala) pionýrský šátek! Jak strašně mě to jako kluka mrzelo. Houby jsem dbal na nějakou ideologii, jen jsem chtěl patřit mezi kamarády.

    Později v dospělém věku jsem s kamarády organizoval letní dětské tábory (to byl prosím oficiální název) Brontosaura.

    Vedli jsme děti k lásce k přírodě, respektu k lidem a prostředí, učili jsme se poznávat faunu a floru a učili se uzly, morzeovku atd. Na ideologii nebyl čas, ani nálada, nemuseli jsme nosit ani rudé šátky. 

    Když tady čtu některé vzteklé příspěvky, tak jsem žil asi na jiné planetě. 

    Asi je potřeba rozlišit padesátá a šedesátá léta od osmdesátých. Jen pro spravedlnost pravdu.

    Neobhajuji žádný politický systém, ale myslím, že na všechno plivat je prostě ubohé. Lidé si dobu, ve které žijí nevyberou, musí žít, když jsou na světě.  

    • josef.chmela

      Naprostý souhlas.

  • Dnešní režim je daleko sofistikovanější.Žádné šátky nejsou potřeba.Už ve školách je jim vtloukáno do hlav jak je důležité multikulturní prostředí,že neexistují pouze dvě pohlaví,že bez EU a USA nebudeme existovat atd.Po dokonalém vypláchnutí hlav,kterému děti podléhají nejsnáze se za jásotu těchto dětí vytvoří společenství novodobých otroků bez vlastního myšlení.No není to skvělá budoucnost?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit