Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tajná depeše do Prahy: Rusové na Krymu porušují práva lidí

    Situace v oblasti lidských práv na Krymu se po jeho anexi Ruskem podle českého velvyslanectví v Kyjevě dramaticky zhoršila. V tajné zprávě do Prahy uvádí, že Rusko tam porušuje všechna lidská práva a svobody.

    Po obsazení poloostrova prý zahájilo masové represe proti obyvatelům. Informoval o tom Český rozhlas, který má kopii zprávy k dispozici.

    Zpráva pochází z loňského léta, podle zdrojů Radiožurnálu ale podobné informace do Prahy přicházejí neustále.
    • jasně, Praha opora utiskovaných...a ještě bude nějaká anekdota?
  • Poslanec Ransdorf o Krymu. O čem česká média mlčí

    „Byla to moje vůbec první návštěva Krymu, přijel jsem tam na pozvání Mezinárodního mediálního klubu Formát A3, setkal jsem se s celou řadou zástupců místního tisku, s obyvateli, kteří přišli na večerní setkání se mnou do hotelu Moskva v Simferopolu. Zajímalo je úplně všechno — vztah České republiky ke konfliktu na Ukrajině, mezinárodní politika, ekonomika. A já jsem se zase chtěl především dozvědět to, o čem jsem se v českých médiích nedočetl — jak se žije na Krymu po tom, co se připojil k Rusku. Přijímali mě neuvěřitelně srdečně. Kromě Simferopolu jsem byl ještě i v Jaltě, Livadii, v místech spojených s Jaltskou konferencí, byl jsem v Bachčisaraji, místě památném pro krymské Tatary, zajímal jsem se o život v dětském táboře Artěk.
    Můj hlavní dojem je následující: tvrzení Kyjeva, že Krym je liduprázdný, je lživé. V Simferopolu a Jaltě jsem viděl ulice plné aut, jak vyprávějí starousedlíci, nic takového tu dřív nebylo. Z Krymu skutečně odjelo 6 tisíc lidí, zato sem 200 tisíc přijelo. Obyvatelé Krymu se teď samozřejmě potýkají se spoustou problémů. Strašným šokem bylo, když kyjevské úřady přestaly zásobovat poloostrov vodou, což samozřejmě zasáhlo lidi a hlavně zemědělské pozemky na severu. Důsledkem byla velké neúroda. Vývoz potravin na Krym Ukrajina zakázala a učinila tak navzdory vůli podnikatelů obou zemí. Krymské úřady teď aktivně rozvíjejí vlastní potravinářský průmysl. Zatím jsou hlavní naděje spojovány s dodávkami z Ruska.

    Jak vypadá v těchto dnech Simferopol, Jalta, neviděl jste tam lidi se samopaly, „zelené človíčky", jak se procházejí po ulicích?
    Ale prosím vás! Je tu absolutně normální, mírový život. Opakuji, místní obyvatelé mi říkali, že to, že tu není válka, si dnes cení nade vše. Viděl jsem na Krymu spoustu turistů, hlavně ruských. Slyšel jsem, že letos jich tam má přijet asi tak pět milionů. Otázka samozřejmě je, jak takovou spoustu lidí uživit. Dalším nesmírně důležitým problémem je zásobování elektřinou. Seznámili mě s federálními infrastrukturními projekty rozvoje Krymu do roku 2020. Jsou velice ambiciózní, a když se uskuteční, pak se sem během nejbližších pěti let pohrnou investice, bude možné uplatnit režim výlučné ekonomické zóny. Zatím ale kvůli kyjevské blokádě existuje poloostrov fakticky jako ostrov…

    Hodně se mluvilo o utlačování krymských Tatarů novými úřady. Jaký je váš dojem?
    Byl jsem ve zdejším parlamentě, kde mě informovali o novém zákonu o vzdělání. Zaručuje výuku na všech úrovních v třech jazycích — ruském, ukrajinském a krymsko-tatarském. A to i přes to, že Rusů je na Krymu téměř 80%, Ukrajinců 5-7% a krymských Tatarů 12-13%. Takže jsem přesvědčen, že kdyby Kyjev včas souhlasil s federalizací nebo decentralizací moci, pak by Krym z Ukrajiny nevystoupil. Co ale uslyšeli obyvatelé Krymu od Turčynova z Nejvyšší rady jako odpověď na své požadavky poskytnout jim větší pravomoci? Pouze jedno — „jste separatisté, teroristé, bude proti vám zahájeno soudní řízení".
  • Makarevič popudil ruské politiky nejen koncertem. "Všechny nás ženou směrem k Severní Koreji. Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří cestovní pasy," prohlásil před kamerou ukrajinské televize o situaci v Rusku po zákazu západních potravin.


    Známý satirik Viktor Šenderovič usoudil, že litovat lze prý hlavně Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětské časy. Řády, tituly a vyznamenání už přece odebírali tvůrci sovětské vodíkové bomby, akademikovi Andreji Sacharovovi, jakmile se projevil jako opozičník.
  • To je Ruská totalita - jako za starých komunistických časů. Opozici zavře nebo zabije.

    Tlak na příslušníky krymskotatarského národa ze strany okupačních úřadů na poloostrově Krym se v posledních dnech dramaticky stupňuje. Nejdříve ruské tajné služby FSB uzavřely hlavní kancelář Medžlisu (krymskotatarský parlament) ve Simferopolu. . Majitelem domu je ovšem „Fond Krym“. Jenže i jeho majetek byl úředně zabaven.


    Zakladatelem fondu je duchovní lídr Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, úhlavní odpůrce připojení poloostrova k Rusku a „noční můra“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten ho marně přemlouval k loajalitě výměnou mj. za „teplé křeslo“ v některém ze státních ruských orgánů. Džemilev vždy odmítl. Rusové mu „za odměnu“ zakázali vrátit se na Krym.
  • Jinak se ASDE podívej na totalitu v Rusku.
    Rusko svobodu slova samo neuznává.

    Ruský zpěvák kritizoval anexi Krymu. Nazvali ho kolaborantem s fašisty
    Zpěvák a zakladatel legendární ruské kapely Mašina vremeni Andrej Makarevič tak ostře kritizoval ruskou anexi Krymu, že mu hrozí odebrání státního vyznamenání a titulu národního umělce

    "Pakliže děláme vše správně, tak proč je celý svět proti nám?" ptal se na sociálních sítí
    • Patriote, nesleduji situaci v Rusku do detailů. V každém případějsem zaznamenal, že naše propaganda a Rusku z části lže a z části si vybírá jen věci co se jí hodí do krámu.
      Mě je do Ruska kulový, Rus si ve volbách zvolil Putina a je s nim spokojenej. Vybral si ve volbách a je spokojenej, kapišto? Co je na tom totalitního?
      Mě je svoboda v Rusku u riti o tu ať bojuje Rus. Do všech zemí co jsme rozvrtali ve jménu demokracie jsme přinesli jen zmar a smrt tak kde furt bereme drzost tam strkat rypák.
      Ve srovnání s Ukrajinou je v Rusku ráj na zemi a to i v oblasti demokratických práv.

      A za poslední mě zajímá demokracie u nás: nějak si nevzpomínám, že bych ve volbách hlasoval o studeno či horko válčení proti Rusku a už vůbec si nemohu vzpomenout, kdy Evropani hlasovali a dovozu netáhel za účelem jejich výkrmu a následnému se podřízení jejich primitivním manýrům. Nevidím tu po demokracii ani stopy. Šmírování a mediální likvidace každého kdo se opováží ceknout. A my chceme vyučovat demokracii?
      • Nelze přehlížet že Putin po Sovětsku trestá lidi pouze za opačný názor.

        Volby v Rusku jsou parodie což uznal i Medveděv.
        Na hlavní TV stanice mají přístup jen Putinovci a opozice je pronásledována.
        • No řekl bych, že to jsou z velké části jen pohádky, ale jak říkám to je starost Rusů.
          V Rusku opozice nemá šanci protože se totálně blamovala spoluprací s pokrytecky se chovajícím Západem. Většina opozice Putina kritizuje za měkký přístup. Těch " vašich" jsoutam tak 3 procenta.
          A když píšu pokryteckým tak tím myslím práva pro Tatary a dělostřlecké granáty na ruskou menšinu na Ukrajině a neobčanství pro menšinu v Pobaltí. Co si o tom každý člověk s minimální schopností logické úvahy tak asi má myslet? POKRYTECTVÍ bez limitu.
          • Není to pohádka ale skutečnost.

            Pokud dav Putinovců volá po tom aby internetová kritička Putina byla utopena
            tak to svědčí o totalitní povaze režimu který nesnese jiný názor
            • Simčo, ty skutečně neumíš diskutovat - to dostáváš jen předepsané reakce?
            • Takovej plků vám internet namele pět metráků od jekékoliv názorové skupiny. U té vaší rusofobní spíš třista tun než pět metráků.
  • Velmi správné rozhodnutí Francouzů.

    Čehopak se Kyjev bojí, že vyhrožuje a chce cestu "zakázat"? Že francouzští poslanci zjistí pravdu o mínění obyvatel Krymu, odlišný stav věcí než jak je nám vtloukán EUSA propagandou? *3*
    • Ukrajina se nebojí.

      Ukrajina pouze správně říká že svět musí dát najevo že Ruskou krádež Krymu neuznává.
  • To kolemjdeš.

    Rusák se chová jako vždy. Všechny odpůrce jeho hrůzovlády postřílí nebo pozávírá.


    Tatarská televize má namále

    Uplynulý rok přinesl změny i do vysílání tatarské televize. Nesmí se mluvit o Ukrajině ani disidentech. Kritika vlády není na místě. "Vše, co říkáme a ukazujeme, není moc oblíbené. Informujeme o tom, co se děje. Někde koušeme a informujeme o věcech, které státní moc poslouchá těžce," tvrdí ředitel televize ATR Ševket Memetov. Policie jim zabavila archiv a úřady už třikrát vrátili žádost o prodloužení licence - hrozí, že budou muset vysílání ukončit.
    • diskuze ti nejde, ale , koukám, našlas další text, tak ho sem zase, prosím pěkně, zkopíruj *15* *15* *15* *15* , Simčo
    • A co filmy s ideologicky závadnými herci? Taky zakázaný jako na UA?
      • Tady nešlo o film. šlo o to že ten herec - multimilionář který utekl do Ruska
        aby platil menší daně než ve Francii urážel Ukrajinu.
        • No já nevím jestli je pravda co píšete, ale pokud ano tak v obou případech je potlačována svoboda slova.
          Tj. Buď pro svobodu jste nebo ne. Nebo to rozlišujete tak nějak jak se vám to hodí? Podle marxistické dialektiky?
          • I svoboda slova má své hranice.
            Pokud ten Francouzský frajírek s davem Kremelských mládežníků ječí
            že Ukrajina patří Rusku tak je to hodně přes čáru.
            Ukrajina je samostatný stát a není divu že se těmto drzostem brání.
            • Já ji neobhajuju, já jen nechápu to vaše selektivní viděni světa.
            • Vraždu nemůžeš obhajovat tím že u sousedů se vraždí také
            • No tak schválně, kolik jich bylo letos? Já pak nebudu línej a dohledám počty zavražděných na Ukrajině.
            • Jsi demagog.

              V Rusku vraždí opoziční novináře a politiky jak na běžícím pásu.
              Kreml několikrát nezákonně jednoduše zrušil nepohodlná opoziční TV a rádia.

              Rusko ukradlo Krym s Tatary. Takže Tatarská menšina se nedobrovolně ocitla
              v Rusku.
            • Mohl byste mi poskytnout odkazy na ona závadná tvrzení?
              A jak je to se svobodou v Kyjevě? Minulý týden zavražděná novinářka, člověk už je nestačí počítat a to vám nevadí? O mrtvém novináři v Rusku se mele tři roky a mrtví v Kyjevě nestojí za zmínku?
              Btw, když to tak vezmu Rusko je taky samostaný stát a pokud jsou ty vaše zvěsti o utlačovaných tatarech pravdivý, tak asi taky byli moc drzí jak vyříkáte situaci, kdy má někdo na věc jiný názor.
  • No zřejmě už mají těch mééédiální zaručených pravd dost a chtějí vědět jak to tam opravdu vypadá.... on takový Karas má pěkně vypasené básnické střevo... asi z těch ryb co je jezdí na svou daču chytat... a že ho nechaj ... je divný... asi tam ta demogracije jinak funguje.
    • Já už mám také dost lží Putina který měsíc popírá Ruské vojáky na Krymu
      a pak přizná že je tam poslal.
      • Něco jako s těmi neexistujícími nácky, který Kongres zakázal cvičit?
  • Tady je pár názorů občanů Krymu na Ruské okupanty.

    Krymští Tataři volají o pomoc: Jsme utlačováni, dokonce mizí lidé

    Menšina krymských Tatarů vyzvala na konferenci v Simferopolu generálního tajemníka OSN k pomoci proti údajným represím, kterým je vystavena ze strany ruské okupační správy. Tataři si po březnové ruské anexi stěžují na národnostní a náboženský útlak, jejich neoficiální šéf Mustafa Džemilev na Krym pět let nesmí. "Vypadá to tak, že vláda potřebuje loajalitu za každou cenu: lidé jsou zastrašovaní, krymskotatarské organizace také a dokonce mizí i lidé," popsal šéfredaktor tatarské sekce Rádia Svobodná Evropa Rim Gilfanov. "Do dvaceti mladých Tatarů zmizelo," dodal.
    • no a co ma jako beeeejt???!!!
  • Hm, tak snad letí nějakým odkloněným koridorem... *2*
    • hahaha juuu eeee haaaaa haha no to je hlod !!!! uujiiii heeeee haha!!!!!!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit