Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Se divim, že zrovna Bugbearu nevěří. Vždyť Flatout série byla dle mě celkem úspěšná. Mám koupené všechny díly (kromě toho jednoho, co nedělal BB, to se nedá považovat za Flatout díl) a jakmile spustili předobjednávky NCG, neváhal jsem, vlezl na jejich stránky a cáloval.

    Ačkoli toho v tom leaku a pre-alphě moc není, už teď mi to naservírovalo hodiny zábavy. Už mám u NCG nahráno víc hodin, než mají dva díly Cod dohromady... *1*
    • Osobně se obávám, že vydavatele si toho všímají, a právě proto dotlačí vývojáře využít KickStarter jako zdroj financování. Pro ně to znamená šetřené peníze a pak nálepka "skvělého" vydavatele. Takže nakonec si vývoj budeme všichni platit sami.

      No a proč ne... vydavatelé by měli být o to více zkrácení o prémie z prodejů, a větší procenta by měli jít vývojářům.
      • Tak u Deliverance tohle platí na 100% . Bakala se začal cukat z dlouhého vývoje a položil Vávrovi nůž na krk - takže ukaž že zaujmeš zákazníka a já budu pokračovat ve financování naší company .

        Vydavatel v takovém případě přijde ke zlatému vejci a podnikatelské riziko na sebe převezmou sami zákazníci - a o tom to je - Jistý zisk .
        • Nemas pravdu. S Bakalou byla dohoda, ze zafinancuje jenom prototyp pro vydavatele. Uz v tom je riziko a ne jisty zisk. A to, ze nabidl projekt dofinancovat, kdyz vsichni zkuseni vydavatele ho jako riskantni odmitli, je opet risk a nikoliv jisty zisk.
    • souhlas!!!
  • LionelHutz
    Musím se ztotožnit s hojně mínuskovaným názorem, že vydávání her je prostě business a tečka, vidíte to moc růžově a idealisticky, nemůžete po firmách typu EA/Activision chtít, aby se chovali jako indie vývojáři, ani aby neždímali svoje značky co to dá - to by je akcionáři neměli moc v lásce *2* ale buďme rádi, že právě díky crowdsourcingu vznikají i tyhle hry. Mimochodem "Kicksrateru"? úsměvný překlep *1*
    • ses typo zastance b modelu a pritom i model byl tady daleko driv, dehet na tebe
    • já ale nezpochybňuju jejich business, jsou užiteční, jsem rád, že existují publisheři, jenom říkám, že to dělají špatně a že lidi, co o hrách rozhodují, je nejspíš ani nehrají... takže to je asi jako kdyby muzikant napsal písničku a vydavatel by mu řekl, že to má celý špatně, že má předělat tohle a támhleto, že tam má dát nějaký kroutící se zadky (twerking), jinak se to nebude prodávat. tečka. tento přístup v jiných odvětví kromě filmu není (a je to kvůli obrovské ceně vývoje)... podle mě by zkrátka stačilo, aby o tom rozhodoval někdo kompetentnější... nějaký vizionář, typu Steve Jobs... před Iphonem nebyla poptávka po dotykových smartphonech, protože neexistovali a pak se z nich stal naprostý hit, který uplně předělal celý průmyslový odvětví mobilních telefonů... ale to dnešní publisheři video her neudělají... neznám hráče, kterýho by nebavilo ničení aut (třeba starý destruction derby na PS)... proč aspoň nezkusili udělat jedno NFS s dobrým destrukčním modelem, pro obrovské publishery by to nebyl žádný problém, když to udělali nějakcí "indie" (nejsou uplně indie, vim, ale rozpočtem jsou prostě někdy uplně jinde než publisheři) vývojaři z Bugbear (či jak)... ale i pod publisherama vznikají super hry... publisheři nerovná se zlo, ale prostě to dělají špatně, málo inovují
      • co jsem tak vycetl, destrukcni model ve hrach nedovolujou hlavne licencni podminky s automobilkama (nevim proc, asi nechtej ukazovat, ze v tech rychlostech jsou ty rakety pri narazu jak z papiru)
    • Jestli to je pouze obchod pak víš, že riziková investice toho může hodně dát i sebrat. A to bych rád viděl.
      Klidně mohou vydávat COD 20 to je jedno ale proč nepodpořit zajímavé věci, když na to mám? To je tupost.

      - snad nastane doba kdy prostředníci zaniknou a bude to OK. Každý se pustí do toho čemu věří.
    • Nám nevadí ždímání, nýbrž absence jakékoliv inovace.
  • Inquisitor
    Jo FlatOut, nejzábavnější závody.
  • Duch flat outu zase ožil *5* .
  • Tipický dnešní vydavatel: "Haha, vy jste se rozhodli vytvořit nějakou kreativní hru? Na to vám kašlem, o to by nebyl zájem, vraťte se až vytvoříte další klon Call of Duty" (A dostalo mě že captcha u tohohle komentu bylo MW2 :D)
    • Mart9
      i na games jsou podprahové reklamy :)
  • paneboze, at pojdou Publisheři, kteří to mají jenom jako business... kdo by chtel hrat call of duty 8, nebo NFS 16... na NCG čekám celý život... s dnešní technologií a hadrwarem mi neříkejte, že nejde udělat hra s dobrým destrukčním modelem, protože v tomto směru se od dob Mafie (jedničky) nic nezměnilo, což je 12 let... hlavně že do NFS dávají nějaký EMP... co tam dají příště? rakety? křídla? nesmrtelnost (ou ta už tam vlastně je)? crowdfunding je v tomto ohledu vyjímečný!!! miluju tu ideu... ačkoli ne všechny projekty jsou úspěšný... myslím, že early acces bude za 10 let uplně normální i pro velké studia a publishery
    • Kdo by to hral, prece ty miliony lidi, kteri to kupujou.
  • Presne jak napasal Walltar dole - vydavatele jsou investori a bussinessmani, ne charita a hispteri.

    Na druhou stranu, vyvojari by si obcas mohli uvedomit, ze jsou spolecnost jako kazda jina. Taky mam genialni napad prodavat sportovni vybaveni a nevim co, ale potrebuju sehnat prachy. Rozdil je, ze kdyz neco podelam / neuchytnu se, tak ztratim vse co mam + neco navic diky pujckam.

    Kdyz neco podela vyvojar, co ztrati? "Nooo jako sorry hosi no, ted se to nepovedlo, ALE..."
    Hra je predem zaplacena z penez nekoho jinyho a muzou vesele tvorit neco jinyho.

    Nejsem vyvojar, programovani me k smrti nudi a nevim co vsechno, ale nelibi se mi pristup "dejte mi prachy predem, at mam krytou prdel". Vidim to proste jako byznys a k tomu je take potreba tak pristupovat. Jako pekny priklad mi prijde uz tisickrat zmineny Notch - kutil proste neco doma na koleni, ukazal ze ma neco hotovy a zacal prodavat pristup do alfy a z vydelanych penez dal financoval vyvoj. Vetsina vyvojaru dnes aspon co mi prijde funguje stylem "dejte mi prachy jinak na to se*u uplne". Chapu ale, ze tohle funguje pouze do urcite "velikosti hry" - zminene Kingdom Come by asi v parte par kamaradu doma na koleni zbouchat slo prinejlepsim za par let.
    • nj, ale to je právě ten problém, hrál by si radši hru, kterou vymyslel businessman, ktery přemýšlí jen nad tím, jak tě co nejvíc podojit? nebo by si radši hrál hru, od vývojáře, který dělá hry celý život, miluje hry a hraje je a snaží se je udělat, aby pobavil lidi?

      samozřejmě že to většinou nevymýšlí busnissmani (publisheři), ale hodně do toho kecají, co se týče kingdom come, tak by řekli "přidejte tam draky, aby to bylo zábavný"

      "dejte mi prachy, at mam krytou prdel".... to je uplný bullshit, jako když si vezmeš, že na tý hře dělá třeba 50 lidí po dobu 5 let... jako ty bys dělal 5 let zadarmo? spousta z nich má třeba ženu a děti a 5 let by prostě dělali zadarmo s nejistým výsledkem, to prostě není možný *16*
      • walltar
        Otázka není o tom jakou hru by jsme radši hráli, ale jakou hru vydavatel zainvestuje. Co já bych chtěl hrát v tomhle případě není vůbec relevantní. Jediné co relevantní je, je pravděpodobné riziko a pravděpodobný výnos.

        Proto si já myslím, že nemá cenu si stěžovat na velké vydavatele a ani na ně nadávat ... pokud chceš hrát hry od vývojářů pro hráče tak je tu Kickstarter, Steam Early Access, studia co si vydávají hry samy atd.

        A dokud si tohle sami hráči neuvědomí, tak prostě bude minimum větších projektů na těchto platformách.

        U her jsou 3 strany, které mohou nést risk ... Vydavatel (investor), Studio, Hráč a pokud ani jedna strana není ochotná ten risk vzít na sebe, tak hra prostě nebude. A osočování těch ostatních tomu nepomůže. Já jako hráč takové riziko na sebe beru celkem často, už sem přispěl na dost projektů na KS i jinde. Jako investor už bych něco takového neudělal.
        • ucho
          neříkám, že nemáš pravdu, ale tady je řeč o něčem trochu jiném. tedy tady nikdo nechtěl, aby se investovalo do nějaké myšlenky, obě hry už měly co ukázat a ten, kdo má oči, tam potenciál uvidí. samozřejmě Next Car Game nemusí mít velké prodeje, ale ten vývoj rovněž nebude drahý a k dokončení jim nechybí pokud vím ani rok... co se týče Kingdom Come, tam mám ve Warhorse rovněž důvěru a o prodeje se taky nebojím. a pokud si spočítáš náklady a odhadneš počet prodaných kusů, rovněž tam prakticky nemůže být řeč o propadáku a věřím, že hra by se zaplatila i několikrát... tedy to riziko opět není tak velké (víc bych se bál, kdyby to vypadalo jako každé jiné tuctové RPG). ale vlastně je dobře, že si ty hry budou vydávat sami. alespoň jim do toho nikdo nekecá (tedy tak, aby to ovlivnil) a budou mít větší kontrolu nad zisky...

          samozřejmě že jde o byznys a vydavatel by měl investici rozmýšlet. rovněž by se ale měl orientovat na trhu s hrami a měl by poznat, co by mohlo mít potenciál. a i když by nešlo o mega výdělečnou značku, pořád je lepší s nějakou tou novou značkou přijít. pokud bude Kingdom Come úspěch, předpokládám, že se dočkáme dalších pokračování...
        • to co chceš hrát samozřejmě relevantni je, protože jsi koncový uživatel, platící zákazník, nabídka a poptávka, a prave vydavatele by meli podporovat ve vlastnim zajmu hry, ktere chce zakaznik hrat, ale bohuzel jsou to zkostnatele prebujele instituce... maji to jako business a snazi se snizit riziko tim, ze nezkousi nic noveho, zadne inovace, zadny pokrok a na to si stezovat muzem a diky KS je ta moznost tyto publishery obejit, coz je parada...

          no dyt jo... bingo, kickstarter je v tomhle super
          • walltar
            Ale oni to přesně dělají ... dělají to co chce zákazník. Proto tomu říkáme Mainsteam. Protože to jsou věci, které jsou dělané pro většinu.

            Uvědom si, že tady na diskusích se schází lidi, se specifickým zájmem, se specifickýma názorama, s chutí svoje názory vyjádřit... Drtivá většina zákazníků tuhle potřebu nemá. Ti si zahrajou hru, odloží ji a jdou dělat něco jinýho. Nemají potřebu se hrama zabývat když zrovna nehrají. A jejich 60$ je stejných jako našich 60$.
            • neříkám, že si to kupuju každý rok (gran turismo)... a NFS bych si nekoupil nikdy a i kdybych si nekupoval nic, tak bych jim dal zpravu: "o zavodni hry neni zadny zajem, uz vubec do nich nema cenu investovat (inovovat)" naštěstí jsou torenty a člověk si může vyzkoušet, za co má cenu utrácet, prostě se s tim smiř, že by svoji praci mohli delat lepe a to o dost
            • walltar
              No jo ale to děláš chybu, že si to každý rok jdeš koupit ... to dáváš vývojářům jasnou zprávu "Tak jak to je mě to vyhovuje a není potřeba nic měnit".
            • no ale dělají to špatně, neznám nikoho kolem mě (a všichni jsou casual hráči, včetně mě), kdo nemá rád Gran turismo nebo Forzu, který by nebral v takové hře pěkný destrukční model + další inovace, ale přesto si to jdu koupit, protože nic lepšího není, takže určitě nedělají to, co všichni chtějí, rozhodně to není tak, že každý rok chci o trochu lepší grafiku a o trochu lepší vymodelování aut, to je prostě málo na hru, která inkasuje nevím kolik stovek milionů každý rok...
              jako vem si to z mého pohledu... jsem člověk, co od Mafie touží po super autech, při kterých ve 300km/h se rozlítne auto na šrot a ne že se odrazí od stěny ke stěně (viz NFS) a 12 let se kromě Flatoutu (moc arkádový na mě) a GTA IV a V (akční hra, ne automobilová) neobjevilo vůbec nic, za 12 let!!! a ted přijde NCG s tím, že ejhle ono to jde a nepotřebujou na to ani 100 mega, ani 10 mega... každý hráč, co hraje auta, chce destrukční model... proto jsem na publishery naštvaný, protože ačkoli to chtějí všichni, tak se nic neobjevilo, místo toho tady máme pořád debilní NFS, které bude v příštím dílu obsahovat snad i rakety a rotačák, aby to bylo dost fun a inovativní a soundtrack bude mít lady gaga, aby to bylo dost cool... prostě neuvěřitelný, ať se zeptám kohokoli, kdo hraje jakékoli auta, tak všichni chtějí, aby se ničili)))
      • tak bud si verim pak zastavim dum vezmu uver a programuju ten svuj super uspesnej program, easy, ale kdyz chci aby mi nekdo dal prachy na neco cemu sam neverim natolik ze bych svuj barak zastavil no tak nebrecim, ze se kazdej hned nehrne do rizika to ze to 2 vyjde neznamena ze kazdej s napadem nakonec uspeje ale psat se bude jen o tech 2 co se jim to povedlo tech 390 co mezitim nepochodilo si nikdo ani nevsimne...
        • meles uplny okna... clovek, co prave dodelal skolu, nema dum, nemuze ho teda zastavit... navic vyvoj her je na nekolik let, to ze zastavis dum, tim se k..rva nenajis, natoz kdyz mas rodinu... plus vetsina lidi nejsou podnikatele a ani po tom netouzi... jsou radi zamestnani, vyhovuje jim to, takovych lidi je 99%

          vyvoj hry si predstavujes asi jako hurvinek valku
          • takovej clovek se muze nechat zamestnat u velkeho vydavatele a ziskat zkusenosti + si vydelat na ten barak/nebo vyvoj svoji hry/ (je prece dobrej plnej napadu to ho jiste vydavatel nalezite oceni) no a pak se ukaze zda tomu skutecne tak je. Jenze 90% mladejch co prave vylezli ze skoly si mysli ze sezrali Salomonovo h*vno a jsou mistri sveta a kazdej se z nich posadi na zadek a bude jim cpat penize horem dolem.... *1* *1* *1*
            • obvzlast borecci co vylezou ze skoly a chteji delat hry ti jsou fakt nejzoufalejsi
          • Klid, to je jen chlapek, co prodelal dva semestry na VŠE a zanechalo to na nem hluboke následky.
            • hele nepomlouvej mojí školu, jo xD chodím na VŠE, nevztekám se nad existencí publisherů, ale myslím, že to dělají špatně... což mi připomnělo vtip "kolik národohospodářů je potřeba na výměnu žárovky? žádný, kdyby potřebovala vyměnit, tak by ji trh dávno vyměnil"
  • Jack1947
    Nadpis me docela pobavil... To by tedy bylo kdyby koonecne povstal FLATOUT a pak se ani nedobral vydani no pfuj.
  • Pilgrim66
    sdílí?
  • Ristoro
    Takhle to má vypadat!! Ukázat hráčům jejich projekt před vydáním, popřípadě reagovat na přání hráčů. Kdyby to takhle dělali všichni a snažili se jako kluci z Bugbearu, nebyly by skoro žádné špatné hry. Hlavně, že si za svým výtvorem stojí. Hrál jsem to a je to bomba. Rozhodně podpořím jejich práci, když se tak snaží. Takhle se mají dělat hry!
    • To máš pravdu jenže velcí vývojáři se ty špatné hry právě snaží protlačit :D COD a early access to by byla sranda *2* , by skončilo hned potom co by to začlo.
      • Ristoro
        A to by byla bomba. Ty největší sra*ky jako CoD a poslední NFS by potom už taky nikdo vydávat nechtěl.
    • jenže velkým firmám je jedno jestli bude špatná nebo dobrá, těm jde akorát o to vyrýžovat z ní co nejvíc peněz a hráči jsou pro ně až na posledním místě, takže na politiku early accesu jen ztěží přistoupí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit