Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • "první sekce, která byla pouze informativní s textovým a audiovizuálním doprovodem, komentujícím kvality jednotlivých děl, konceptů, příběhy vývoje, designu atd. Druhá část, a nejspíš i ta nejdůležitější, měla za úkol demonstrovat vývoj technických možností her a umělecké inovace v designu herních mechanik." Tak co tam dělá Minecraft?! Hlasování měli přenechat 20+.
  • K čemu ten pojem "umění" vlastně potřebujeme? Myslím prakticky, ne kvůli tomu, aby akademici nějak ospravedlnili svou existenci (a bylo o čem psát Mgr. práce, pardon za rýpanec *1* ).
    • Strike
      V pohodě, ne každý je na stejné vlně. Ohledně k čemu umění, Mgr. práce atd. => Jenova Chen (budu se věnovat v příštím článku) - hlava thatgamecompany taky psal svou diplomovou práci na téma hry a umění atd., následkem čehož byla hra flOw. Hle nyní... Journey, Flower, flOw i studio je úspěšné.

      Akademie a její ospravedlnění vs exaktní/neexaktní vědy, to je otázka životních hodnot.
      • Já mám humanitní vzdělání a chápu, proč je dobré mít i věci, které prvoplánově neslouží ekonomice apod., ale třeba jenom pohladí po duši, připomenou nějaké sdílené hodnoty atd. atd. Spíš mě šlo o samotný pojem "umění" coby nástroj moci ála "tohle už je umění, tu máš grant, tohle není umění, tu máš suchý z nosu". *4*
        • Strike
          Tak to je jiná a bohužel musím souhlasit... Mnohdy to takto funguje... To se ale možná přesouváme k problematice systému grantů, společnosti a dalším věcem, jež jsou uhhh na diskuzi k pivu nejspíš a které stejně nevyřešíme. *3*
    • frantisek_nejezchleba
      možná proto, abys měl pojmenování pro hodnotný výsledek práce člověka (skupiny lidí). Jestli si četl 1984, tak určitě víš, co osekaný slovník teoreticky může způsobit s inteligencí společnosti.
      • Já jsem to naschvál nadsadil, smajlíka pro rozvernost tu nemají. *4* Nicméně šlo mi spíš o to, že diskuse o tom, jestli "výsledek práce člověka" X lze podřadit pod "umění" nebo ne, mi přijde nepraktická a celý ten problém umělý.
        • frantisek_nejezchleba
          umělé umění. :))

          No, takhle to vyzní líp. Jestli ti vadí, že se lidé snaží až moc škatulkovat a dráždí tě debaty o tom, jestli lejno na klacku (viz výše) je uměním, nebo ne, tak samozřejmě souhlas, mám to zřejmě podobně.

          Ovšem mít možnost něco označit za umění je velice důležité. A to, že na internetu vyjde podobný článek, jako tento, pod kterým debatujeme, beru jako svátek a krok kupředu.
          • nightborne
            Mě na možnosti označit objekt za umění fascinuje to, že co je uměním pro tebe, nemusí být pro mě (a naopak, samozřejmě), a oba budeme v právu... zrovna tady si totiž opravdu nemyslím, že by existovala nějaká univerzální pravda =).
            • Tak to s tebou souhlasím. To první je řemeslo, líbivé obrázky, ale není v nich nic víc. Child of Light má víc, je tam vmalovaná nálada, něco co brnká na mou vnitřní pečlivě uschovanou poetickou duši.
            • nightborne
              Hah, rozumím, taky překlikávám z práce a v důsledku dělám pěkný prd =)).

              http://sakimichan.deviantart.com/ - velice populární člověk na deviantu. Podle mě osobně má dovednost, jistě, ale na každým druhým kroku tam najdeš procítěnější díla. Vzhledem k jeho 22 milionům pageviews je ale bezpečné očekávat, že by početná skupina lidí nesouhlasila.

              https://www.google.com/search?site=&tbm=isch&source=hp&biw=2194&bih=1089&q=child+of+light&oq=child+of+light&gs_l=img.3..0j0i30l9.345.1422.0.1524.14.10.0.2.2.0.166.1251.2j8.10.0....0...1ac.1.64.img..3.11.1143.zerdhAXn-Ag

              tuš-akvarel Child of Lightu na mě nicméně působí jako pohlazení. Subjektivně jde tedy o umění, i když i zde by se jistě ozvaly nesouhlasné hlasy =).
            • frantisek_nejezchleba
              pokud budu mít dnes večer čas, rozepíšu se (teď tady furt odbíhám od práce). Když tak sem postni nějaké odkazy toho, co jsi vyjmenoval, rád se mrknu. :)
            • nightborne
              Hmm... dráždí? Proč to =)?

              Pod mou fascinací si představ spíš spokojenost s tou svobodou, kterou to s sebou nese - například Sakimiho digitální malby, který na deviantartu žerou statisíce lidí, mi osobně přijdou přinejlepším jako vcelku povedené řemeslo, ale ne jako umění. Dav lidí by jistě nesouhlasil. Naopak třeba audiovizuál Child of Light pro mě umění je, protože vyvolává duševní a citovou odezvu i potěšení. Opět by jistě mnoho lidí nesouhlasilo. A jelikož se problematika nedá stoprocentně definovat, všichni máme pravdu, a to je na tom super, no ne =))?
            • frantisek_nejezchleba
              jo, to je pravda. Mě tedy tohle spíš dráždí, než fascinuje, ale to už je debata na jiné téma.
  • Uz se nekdy transformoval tezky business ve velke umeni ?
    • že by to byl Film?
      • S filmem je to presne naopak.
        • frantisek_nejezchleba
          vidíš to moc černě. Je to temné, ale ne tak moc, jak si asi myslíš. Třeba Nolan se za svou kariéru párkrát snažil mít ve svých dílech i něco víc, než jen pěkný obal. Zajímavé jsou z tohohle pohledu taky některé pohádky od Pixaru. Řekl bych, že solidní prachy měl i Kubrick a ten taky netočil škvár. Z historie pak ten Tarkovskij...
          • Jsou tu samozrejme vyjimky, jako treba ten Nolan, ale osobnosti jako Kubrick, Herzog, Leone, Peckinpah, Coppola atd., kteri tocili to co chteli a ne, co chteli filmove spolecnosti, tech uz se jaksi temer nedostava.
            • Scorsese by jeste taky mohl mit neco v rukavu, pravda. Mozna i Darabont. jinak omluva za hrubku v predchozim postu.
            • frantisek_nejezchleba
              byť mám proti jeho pozdějším filmům výhrady, tak bych jmenoval dále třeba Scorseseho. Gondry taky bude mít dost peněz v zádech... asi.
        • frantisek_nejezchleba
          vidíš to moc černě. Je to temné, ale ne tak moc, jak si asi myslíš. Třeba Nolan se za svou kariéru párkrát snažil mít ve svých dílech i něco víc, než jen pěkný obal. Zajímavé jsou z tohohle pohledu taky některé pohádky od Pixaru. Řekl bych, že solidní prachy měl i Kubrick a ten taky netočil škvár. Z historie pak ten Tarkovskij...
    • frantisek_nejezchleba
      v Sovětském svazu k tomu měli velice blízko. Minimálně po stránce výdajů se filmy z jejich země daly označit za velký business. Přitom právě z tohoto prostředí pocházel třeba Andrej Tarkovskij.
      • Ano, velke umeni delaji vyjimecni lide a u her je to tak, ze ti vyjimecni lide, kteri mozna meli potencial hry povysit, odesli vytvaret pro penize braky na mobily ve velkem.
        • frantisek_nejezchleba
          pak možná nebyli až tak výjimeční, jak by si umění zasluhovalo.
          • Mozna byli, ale doba a spolecnost to zaridila jinak.
            • Nevim to, myslim si to. Je to tak u vseho, ze musi napred prijit neco kulervouciho, aby to upoutalo velke mnozstvi lidi, ale u her to tak pujde zrejme pomalu, az se vymeni generace. Indie hraju, ale jen to, co vydrzi delsi dobu, nemam rad kratke hry.
            • Pro me bohuzel nic takoveho, o cem bych si vazne rekl, ze uz je umeni a co by me natolik ovlivnilo, nevyslo. A nejen pro me - proste nic, co by dokazalo upoutat svet a lidi, kteri ani nehraji, se jeste nevytvorilo.
              • frantisek_nejezchleba

                Reakce na příspěvek:

                AAA hry těchto kvalit de facto nevycházejí. Indie hraješ? Tam bys snad mohl něco nalézt...

                Jak víš, že nic neupoutalo svět a lidi, co nehrají? Vždyť ten článek popisuje nějakou muzejní činnost. Předpokládám (a fakt, že existuje i jakási stálá expozice mi snad dává za pravdu), že to zaujalo velké množství lidí, kteří ke hrám mají daleko.
            • Zjednodusovani ti jde. Dneska se vetsina umelcu musi zaprodat, aby se vubec uzivili/prezili a v herni branzi to plati dvojite nekompromisne, protoze na to neni potreba jen talent, ale taky tezke penize.
              • frantisek_nejezchleba

                Reakce na příspěvek:

                Last of Us je třeba uměním, pro mě... vyšlo to.
                Chápu, kam míříš, ale jde to jak s penězi (Last of Us), tak i bez nich (Rohrer).
            • frantisek_nejezchleba
              sorry, jestli jsem se tě dotkl.
              Nic si nenaklikávám.
              Pokud se někdo zaprodává, je to jeho problém. Michal David třeba může být fantastický hudebník, ale mám plakat, že se prezentuje jako čistě prodejní skladatel? Není to problém doby, ale jeho problém. Rozumieš?
            • Medvidku ? Trapnym ponizovanim a klikanim si svoji pravdu nevynutis, chlapce.
            • frantisek_nejezchleba
              pak určitě nebyli, medvídku.
  • Umění je namalovaná žlutá čára na jinak zcela prázdném papíru.Umění je rozšlapaný rezavý kýbl ze skládky. Umění je ... prostě cokoliv. *1*
  • na to co je a co není umění bychom se měli zeptat nejpovolanějšího z nejpovolaných, prof. Milana Knížáka, Dr. A
    • del0
      Není třeba. Knížák už se k tomuhle dávno vyjadřoval. Umění je to, co jako umění funguje. Myslím, že celkem rozumný výrok.
    • tak bacha to je velký umělec echt umělec, vždyť se podívej na jeho výtvory hnus humus a on na tom vydělává miliony, to je to UMĚNÍ! *1* to hnedtak někdo nedokáže *3*
    • frantisek_nejezchleba
      :D :D
  • Hra jako Last of as je sama uměleckým dílem protože má emotivní příběh a interakci kterou sami prožívate a muj nazor je že hry prochazí vývojem třeba tim že se přidává fotorežim a tim hráč sám vytváří umělecká díla a pak jsou hry přimo zaměřený na uměleckou tvorbu hráče např dreams teda teprve vyjde. Gta 5 vlastni editor.. a nevím co se jestě chystá ohledně dalšího pridávání prvku do her (-; Můj názor je že hry jsou jen další evoluce umění která se stále vyvíjí
    • U toho as ti chybí jedno s!
  • smejki
    Tanec je uměním, o tom nelze pochybovat
    https://vimeo.com/16021520
    • Tohle myslí někdo vážně? Z toho jsem se málem pozvracela. Jako fakt, to je nechutný.
    • Pane bože!!!!! To sem nechtěl vidět. Úplně se mně vohrnuly nohy v pěst *11*
    • Strike
      Jó performance... Tak to jsme už úplně někde jinde *15*
      • Vojta_Ilavsky
        "Jestli je cílem umění vyjádřit touhu po setkání s krásou, s živou krásou, pak je všechno jiné umění než performance jen podvrh, kompromis, nesmyslná touha po nesmrtelnosti a brak."
        • Strike
          Dobrá citace. Autor? Osobně performance nezpochybňuji. Věřím, že je těžké ji přijmout. A vážně přijmout - beze smíchu nebo pohrdání 2x tak.
          • Vojta_Ilavsky
            Slova Kima Jongha(autor), z knihy Mám právo se zničit. Je to silně vytržené z kontextu, po zaznamenání performance na video jednou z postav. Knihu doporučuji.
            EDIT: Jestli se nepletu.
    • nightborne
      Tohle je můj každodenní ranní rituál.
  • A uz je to zase tady - o hrach bez her od vysokoskolskeho teoretika.
  • já třeba narazil na umění, které jen využilo formu (médium) hry..
    • nějak jsem se zaseknul na slově narazit (vysloveno ženským hlasem, jemně leč nekompromisně)
  • Vojta_Ilavsky
    Cokoliv co má přesah, duši, myšlenku, je umění. Hry do té skupiny svým způsobem taky patří, byť jen některé, a pouze částmi. Ryze subjektivní, hodnotit z nich pouze části a nebrat je jako nový druh umění sám o sobě.
    Nabízí se otázka, zda se má hra brát jako celek, nebo jako slátanina různých druhů umění a ty od sebe odděleně soudit, nebo posuzovat hru jako soubor všech složek které jsou zastoupeny. Jak to máte vy?
    • Strike
      Díky Vojto za výborný vhled. Ano, to co píšeš, je přesně jeden z problémů, kterému se nejspíš budu věnovat v Mgr. práci. Osobně si myslím, že záleží dost na hře a aparátu, kterým budeme hru posuzovat.

      Některé hry považuji za umělecké, ač jejich uměleckost nevychází z jejich vlastní podstaty – interaktivitě. Jsou tedy umělecké ve výsledku tím, že dobře mixují ostatní média ve správném poměru tak, že se mi to líbí. Příklad třeba Dear Esther – poetická hra, s nápadem, duší, literární kvalitou a množinou interpretací. Herně však samo o sobě nic nového, co bych neviděl od prvních FPS a explorativních her.

      Pak jsou tu ale hry, které považuji za umělecké tím, že jejich umění tkví v samotné hratelnosti. Tzn. nelze jejich složky separovat, tak aby předaly své poselství. Například Brothers: A Tale of Two Sons a konec hry => zápletka s ovladačem, kterou jsem rozebíral ve svém minulém článku.

      Za mě to lze tedy rozdělit na dvě kategorie: Umění her (Dear Esther) a Herní umění (Brothers, Passage)
      • frantisek_nejezchleba
        troufám si tvrdit, že tímto příspěvkem jsi přesně definoval to, čeho všeho dosud herní médium dosáhlo (zkoumáno optikou člověka chtivého umění).

        Palčivou otázkou pro mne však po přečtení článku zůstává: potřebuje umění muzea, aby mohlo žít?
        • Strike
          Díky za přečtení a skvělou otázku! Osobně věřím, že muzeum vůbec není potřeba - podobně jako kritici Dickieho teorie, představené v článku. Muzeum svým způsobem akorát buduje institucionální kánon. Ten je však na obecné povědomí lidí o tom, co je umění či není stále dosti důležitý. Tomuto kánonu i přes vědomí jeho existence máme tendence podléhat.

          Otázka "Co je Umění" se díky muzeím mnohdy stává otázkou sociologie.
      • Trochu zbytečnej studijní odbor nemyslíš? *3*
        • Strike
          Čau a díky za názor. Věřím, že není zbytečný. Jestliže jako média výtvarné umění, literatura, hudba, film mají vlastní obor, proč by nemohlo něco podobného existovat i u her? I hry jakožto médium mají své vlastní specifika, jazyk, kulturu, publikum, průmysl, ekonomiku atd. Praxe západních univerzit, kde GS je běžné, mluví celkem jasně. Co je však velkou otázkou, je konkrétní podoba/náplň oboru například zde v ČR. *3*
          • Nemáš zač. Nazdar.
    • S tím celkem je to zajímavá myšlenka a nedokážu si na ní odpovědět. Hry jsou v dnešní době velmi komplexní.
      • Vojta_Ilavsky
        Vždycky když si vybavím umění v souvislosti s hrami, tak se mi nikdy nevybaví hra jakožto celek, ale pouze část z ní, třeba skvělá hudba kterou poslouchám i mimo hru a nemusím ji sní ani mít asociovanou, ta hudba obstojí sama o sobě, když se vytrhne z kontextu(hry), tak je stále vynikající. Asi už můj problém že radši separuju části a poté je soudím nezávisle na sobě, než abych v afektu a celkovém dojmu hodnotil přímo to zakomponováni a výsledný dílo. Každá složka by podle mě měla fungovat sama o sobě a v jiném díle by měla působit stejný rozruch a zájem jako právě v tomhle.
        • vonTossis
          Myslím, že jsou i hry, které v celém svém rozsahu působí umělecky a přerůstají svým "charisma" minimálně svůj žánr. Na mě takovým celistvým uměleckým dojmem zapůsobil třeba "Ori" a to ani nemusí mít extrémně originální hratelnost. Je to dle mého primárně o tom subjektivním dojmu, i když je řada definic a pouček o tom, jak k umění přistupovat.
        • S tím zcela nesouhlasím, pokud vezmu analogii ve filmech celkový dojem může dělat souhra hudby s obrazem. Pouze osamostatněný obraz či hudba mohou sami o sobě působit dobře avšak jejich kombinace dává výslednému dílu ten pravý umělecký význam či působení na diváka. U her oproti filmům hraje důležitou roli interaktivita, která do díla přidává osobitost pozorovatele. Větší dynamika mačkání kláves může zcela změnit podobu díla. Dá se říci že umělecké hry jsou vlastně jen interaktivní umělecká díla s určitým cílem pro hráče. Kdyby se z hry odebral cíl (ať už je to lepší skóre, dosažený checkpoint atp.) pak se jedná o něco s čím se v galeriích setkáváme běžně. Avšak každá hra není uměním stejně jako každá audiovizuální nahrávka není uměním (například reklamy)
        • nightborne
          Já bych osobně hry bral/nebral jako umění podle celkovýho dojmu... přirovnal bych to třeba k nějakýmu mixed media obrazu, například akvarel s tuší a podobně. Taky bych třeba neřekl, že na tomto obraze je malba uměním, ale ta tuš už nikoliv =).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit