Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Osobne si myslim ze toto je len vyvrcholenie aktualneho stavu okolo hier, ich marketingu a vyvuju. Prakticky zakapali demoverzie. Je tu nejaka obmedzena 2 hodinova moznost vratenia penazi na Steame a len na Steame (co ked hra je kupena inde?) co ale nemusi pre vsetky hry byt dostacujuce (ako prave NMS kde je ten gamplay rozsiahly). Oblubeny argument ze su tu Let's playe z Youtubu ale ako rozne nedavne kauzy ukazuju ani toto nieje ciste a vydavatelia radi pustia gros ak mozu mat pozitivnu review. No a samotne herne magaziny a weby tiez lietaju kade tade. Z hier sa stal obrovsky business a tocia sa tam uz fakt velke prachy a v takom pripade vydavatelia a investori sa radi poistia. No a hraci su z toho mnoho krat frustrovany. Kupia si BF3 ktory sa ale neda hrat koli serverom a dalsim bugom. Po roku sa to ako tak vyladi ale uz je tu BF4 a tak sa servery vypraznia a velka cast hracov prejde na novu "verziu" kde sa to ale zasa opakuje. UBI kopiruje svoje mechaniky a herne principy ako cez kopirak z hry do hry a casto krat este aj dementne.
    • Ano, souhlasím s tebou, ale proboha, když už slovensky, tak s diakritikou, takto se tvůj příspěvek nedá skoro číst *4* .
  • A co třeba propragace každý druhý hry od Ubisoftu *1* na youtube je luxusní videjko downgradu z dob E3 a pak výslednej produkt.
  • co? sak Polacek vo fight clube chytal hystericky zachvat ked obhajoval NMS. za vsetko mozu hraci! (take trapne bany sa daju obist vpnkom:))
    • Myslím, že Petr jen chtěl připomenout, že ne všechny chyby byly na straně Hello Games a že očekávání bylo příliš vysoké, pokud si smím dovolit interpretovat to, o čem Petr v několika videích hovořil. Možná tě překvapím, ale Sean Murray není satan, není čirým herním zlem a vše co se stalo má podstatně hlubší důvody.
      • eStar
        Ne, Sean Murray není satan, ale za to totálně nezvládl PR kampaň. Někdy se měl nejdřív zamyslet a na otázku odpovědět například "nevím jestli tuto funkci budeme schopni implementovat, ale pokusíme se" místo toho aby všechno tupě odsouhlasil. Za tohle, ale může vinit pouze sám sebe a nikoliv hráče, ti jen čekali to co jim bylo slíbeno.
        • Neni pravda, ze jen nezvladl PR. On celou dobu vedome lhal az do posledni chvile. Na blogu oficialnich strankach NMS sam Murray napsal post (3 dny pred releasem), kde vynasel
          do nebe vsechny ty featury, ktere nasliboval a ktere ve hre nejsou. Navic tam dal vsechny odkazy na prezentaci hry behem poslednich dvou let, kde tyto lzi rika.
          To neni nezvladnute PR, to je klamani zakaznika a lhani.
          • To ovsem delaji uplne vsichni ...
      • Satan to neni, ale ty hlubší důvody asi všichny známe *4* .
  • Ještě bych dodal:

    Sean Murray udělal řadu chyb, o tom nemůže nikdo pochybovat. Zatím jsem ale ještě neviděl kritiku Sony. Osobně se domnívám, že Sony ve všem hraje podstatně větší roli. Klidně si zaspekuluju a napíšu, že Sony malé studio dohnalo k některým chybám. Když jsem pak viděl to vystoupení kohosi ze Sony, který kritizoval Hello Games, přišlo mi to velmi falšené a podrazácké. Osobně se domnívám, že minimálně cena byla od Sony diktována. Také bych věřil, že tam byl tlak na větší hype a urychlení vývoje.

    Navíc připomenu, že hra se stala terčem kritiky a nedůvěry dávno před vydáním. Navíc se hra chybně posouvala směrem do mainstreamu, kde ale skončit neměla. Elite Dangerous také nemůže být mainstreamovou hrou už vzhledem ke své povaze.

    Na jednom příkladě zmíním hysterickou povahu celé záležitosti: Tolik kritizovaný "konec" hry. Přitom Sean Murray řekl zcela jasně, že hra má takový "konec", který může někoho naštvat a někoho jiného potěšit. Že to není příběhová hra bylo přitom jasné od začátku. Hledat nějaký super konec mohl tak jen najivka. A tak je to snad u všech věcí u této hry. Prostě lidé čekali zbytečně moc a Sean Murray byl tak neprozíravý, že nezasáhl a s vidinou vysokých prodejů nechal rozjet vlak jménem hype.
    • Všem velmi děkuju za mínuska. Je to potěšující.

      Nechci tu spamovat. Jen cítím, že všechno kolem téhle hry není úplně správně chápáno a není úplně spravedlivé. Uvedl jsem několik svých názorů - žádných obecných pravd ale jen mých názorů.

      Nejsem žádný fanboy této hry. V mnoha ohledech je to katastrofa - ovšem naštěstí řešitelná modifikacemi. Hru momentálně nehraju - po cca 60 hodinách jsem se vrátil k Elite Dangerous, příležitostně hraju Space Engineers a čekám na Star Citizen. Jednou se k NMS určitě vrátím, neboť hraní mě docela bavilo. Nyní čekám na více modifikací a přecijenom, člověk si občas musí od každé hry odpočinout.
    • Hra měla vyjít v EA a měla stát 20 euro. Pak by si každý umyl ruce. Jenže tohle si Sony nepřála a tak vyšlo co vyšlo a za tu cenu. Můj názor.

      Zkuste si někdo zhodnotit třeba hru Space Engineers, jako kdyby právě teď vyšla. Hra funguje tak všelijak a řada prvků funguje jen v ideálním stavu. Nebo si porovnejte zkušenosti a možnosti týmu Hello Games a týmu kolem Elite Dangerous a následně srovnejte obsahovou náplň obou her. Podle mě mnoho rozdílů, pokud jde o obsahovou náplň nenajdete. Já hraju obě hry a po obsahové stránce neviniká ani jedna.
      • Tak Space Engineers je taky polovicny oj*b. Im to prechadza lebo cena je predsa len prijatelnejsia oproti NMS a tak nejak sa tam nieco deje a lata a hlavne nieje to az taky mainstream, respektive nieje za tym taka marketnigova masaz ako mal NMS. Na druhu stranu nebolo by odveci sa pozriet na Minerwars 2081 tiez od Keen SW. To bol cisty odrb na backerov.
        • U SE jsem byl docela rád za free-weekend na steamu. I na foru bylo připnuté, jak se omlouvají hráčům, že těsně před víkendem byl nějaký větší update a ten se (jak jsem pochopil z dalších postů, tak jako obvykle) vůbec nepovedl. Povedlo se mi spustit snad jen nějaký tutoriál, který stejně po nějakém čase padnul, cokoliv jiného padlo prakticky hned. Nicméně už jsem pochopil, proč to tak rádi dávají do slev, zabugovanější hru jsem snad neviděl.
          Přemýšlím jestli vůbec z EA vzešlo něco opravdu kvalitního, zatím je to buďto průšvih nebo je to tak tak na hraně jakože ok, ale žádný předem slibovaný zázrak.
  • Prosím, aby tu někdo připomenul, v čem Sean Murray všem lhal. Díky. Netvrdím, že nelhal. Jen pro diskuzi by bylo zajímavější si připomenout, v čem všem lhal. Netřeba okládat videama a tak.
    • Je toho hromada, vsechno je shrnuto zde https://www.reddit.com/r/Games/comments/4y1h9i/wheres_the_no_mans_sky_we_were_sold_on_a_big_list/
    • Oka tak jen tak z patra jo, ptali se ho bude možné potkat hráče, bude možné interakce mezi nima jinýmu slovy bude tam multiplayer, a on odpověděl ano ano a ano, mluvil o rozsáhlé AI ekonomice kde uvidíme lodě vylejtat a přilejtat do mateřskejch lodí, sliboval velký space souboje kde by mělo záležet na kterou stranu se přikloníme atd atd, když k tomu pak přidáš věci z jejich videí a deníčků kde těch fičur bylo o hromady víc, třeba typ hvězdné brány a připočteš k tomu tu největší lež a tou je to že hra bude mít zajímavej a dobrej konec tak máš spoooooustu lží na jednu jak to tady fanboys obhajujou indie hru, za 60 éček. Neříkám že sony nemá svuj podíl taky to podělali ale pochybuju že někdo se krčil za křeslem s pistolí a nutil Murraye vykládat tyhle žvásty.
  • Zajímalo by mě proč řeší jen tuhle hru? Proč ne Bioshock Infinite? Motorstorm? Mass Effect? Watch Dogs? Simcity? X Rebirth? Nebo třeba i Witcher 3 je na Steamu prodávaný těmito obrázky: http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/292030/ss_107600c1337accc09104f7a8aa7f275f23cad096.1920x1080.jpg?t=1473245639
    http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/292030/ss_90a33d7764a2d23306091bfcb52265c3506b4fdb.1920x1080.jpg?t=1473245639
    což také není zcela reprezentativní.

    Já neříkám, že marketing NMS byl v pořádku. Ale toto není problém NMS. To je problém který se týká globálně snad všech her. Dnes už nejen AAA, ale často i Indie. Řešit to tím, že spráskáme jednoho obětního beránka, protože je to zrovna "in" taky není ideální řešení.
    • Sean Murray lhal asi v každém interview co podal. A to ne o relativne irelevantních (v celkovém měřítku) věcech, jako je grafika. On lhal o gameplayi. Opakovaně a doteď se ani neomluvil. Doteď se nad tím zavíraly obě oči, ale NMS překročil únosnou mez. Někdy prostě člověk musí říct "a dost". Ty je možná vidíš jako "obětního beránka", já je vidím jako lháře mezi lháři, kteří každý zaslouží více či méně potrestat.
      • No já jen pořád nechápu, proč trestat jen je a ne ty ostatní?
        Teď třeba vyšlo Bioshock Infinite Remastered ani po těch letech a další práci to nemá nic společného s tím, co slibovali. Proč to nikomu nevadí? Proč o tom není jediný článek?
        Na celé NMS kauze je jen vidět jak jsou lidi ovlivnitelní. A jak začne být něco "trending" tak hned přiskočí a začnou přitakávat. Ale když se totéž stane u jiné hry a není tak v módě na to nadávat, tak to najednou neřeší :-D Třeba ti už můžu předem prozradit, že to čeká i Mafii 3. Kde budou lidi (víceméně jen češi) hromadně nadávat na věci, které v jiných hrách nejsou a nikdy jim to nechybělo a nevadilo. Ale od Mafie 2 je to v módě, tak mají potřebu jít do stáda :-D
        • Iggy - jsi hloupej nebo co? Tak tam tu stížnost zadej na ostatní hry a máš to když to nechápeš a nebo se pořád tak hloupě neptej...
    • nightborne
      Jenže čéče, on je docela rozdíl grafickej downgrade (což taky není úplně košer, samozřejmě), a situace, kdy snad polovina věcí, který autoři explicitně řekli, že tam budou, v hotovým produktu zkrátka a dobře neni.
      • Však u spousty her to taky není jen grafický downgrade. Vzpomínáš na tuhle hru:
        https://www.youtube.com/watch?v=Y_DSfjAdhlU
        Já teda nic takového nedostal ani přihližně. A to nejde o trailer ale přímo gameplay video. Mass Effect 3 taky nebyl ořezaný jen graficky. Stejně tak Watch Dogs s jejich simulací větru a já nevím čeho všeho. Přikrášlování her během marketingu je naprosto běžné. Není to správně, ale není to problém NMS. Je to globální. A nějak mi uniká důvod, proč za to zpráskat jedinou hru (navíc takovou kterou aspoň atuoři aktivně dodělávají a má už 9 patchů. Imho lepší přístup než spousta her, co vyjde brokne a nikdy dodělaná není - Takové Tropico 5 je na PS4 rok a půl, mám save corrupting bug a nevyšel ani jeden jediný patch. To je přístup na který by se mělo plivat mnohem víc). Ale z nějakého důvodu, to všem vadí jen u NMS. Proč? Protože je to teď módě? Počkej až vyjde Last Guardian. Myslíš, že splní co lidi čekají a že bude vypadat jak první trailer. Nebude, ale všichni budou řvát nadšením.
        • Lukyz
          Co je špatnýho na tom videu z Bioshocku?
          Sice to není úplně úsek z finální hry, ale grafika i gameplay víceméně odpovídají.
          • Vždyť gameplay a hlavně Elizabeth (která byla tak hypovaná) je úplně někde jinde. Nemluvě o slibovaných věcech jako epické souboje se Songbirdem (kolik, že jich tam bylo? 0?) apod.
            • Takže když někde něco slíbili a nedodrželi, je ok, že to dělaj ostatní. Budeme ukazovat prstem a říkat: "vždyť ty to dělaj taky". Myslim že nechápeš ten hlavní princip, proč s tim lidi nesouhlasí...
      • Veny
        A které že to kromě multiplayeru jsou?
        • nightborne
          Mně tam osobně chyběl nejvíc ten avizovanej frakční systém a astronomická přesnost - geologický složení v závislosti na pozici v soustavě, led na pólech, skutečný pohyby vesmírnejch těles atd. Ale každej si vybere to svoje, na co se těšil =).
        • MickeyMutant
          Plha se hlásí... Sory, Veny*3*

          EDIT: Tady máš ten notorický seznam z Redditu. Můžeš si vybrat.
          • Veny
            V pořádku, děkuju. Buď seznam není tak notorický, nebo mě hype tak moc nezasáhl... no, chybí toho tam opravdu dost *1*
            • Co tam chybí jsou ale nezřídka blbosti. Trochu to připomíná Vávrův článek o Skyrimu, kde musel vařit z vody, aby toho dal dohromady tolik. Nutno podotknout, že jsem s ním ve většině souhlasil.

              Například:

              Ve hře nejsou motýly. Pr*ser. Nelze přistát na asteroidu. Jo, řekl to. Dobrý. Řekl blbost, protože je to huba nevymáchaná, jak by se v čechách asi řeklo. Na co ale přistávat na asteroidech? V takovém duchu je toho více. Něco maličkosti, něco blbosti a pár větších věcí, které buď chybí, nebo nejsou ve hře dokončené (frakce, větší flotily apod.).

              Největší problém vidím v nejasnosti, jak reálně vypadá herní svět a zda-li jsou tam skutečné soustavy jako v Elite Dangerous. Já osobně soustavy neviděl - jen náhodně rozložené koule.
  • Z NMS se stal otloukánek první třídy. Nemyslím si, že je to úplně fér.

    Kdejaká hra se prezentuje přinejmenším vágně. Už tu bylo tolik případů, kdy grafická podoba z trailerů neodpovídala výsledné podobě poté, co hra vyšla a každý, kdo se aspoň trochu orientuje, chápe proč. Horší je to samozřejmě s herními prvky a obsahem - i tam se často až lže (koukám na tebe The Division. Že Hello Games hru neprezentovali hru ideálně, je naprosto zjevné. Na druhou stranu tahle hysterie už jde fakt za hranu. Stačí se podívat na youtube. Takový zástup až nenávistných videí jsem ještě k žádné hře neviděl a to hraju už dobrých 25 let. Toto už je prostě moc.

    Mně se nelíbí, jak se prezentují hry obecně. Když už tohle kritizovat, tak u všech her. Minimálně nepřesnosti jsou velmi časté. Řada vývojářů se raději schovává za Předběžný přístup a kryjí si takto záda - vždycky se mohou zasmát a říci, že hra je přece ještě ve vývoji, no ne? A je fuk, že je v předběžném přístupu třeba 3 roky. I toto považuju za špatné. Předběžný přístup by měl být časově omezený a pak vydat. nebo skončit. Hello Games aspoň měli odvahu svůj titul (jistě pod velkým tlakem Sony) vydat. Že vydali polotovar, je zjevné.

    Osobně si myslím, že No Man's Sky není špatná hra. Cenovka je ovšem zcela mimo realitu a to je nejspíše také důvod, proč řada lidí na hru kouká tak přísně. Já se ani nedivím. Jen bych si přál poněkud věcnější debatu. Navíc se bojím, že Hello Games bude natolik znechuceno, že hru nebude dále vyvíjet, což by byla škoda. Základ to není špatný.
    • Zetko, ty mi taky připadáš jak mentál, pořád opakuješ do zblbnutí to svoje obhajování NMS, myslím že to je v pořádku že je někdo klepne přes prsty za ty lživý bláboly...
    • MickeyMutant
      Tak dlouho se chodí, až se ucho...
      • Ty tu bohužel jen plácáš a rochníš se ve své blaženosti podařené nenávisti k této hře a vývojářům. Neviděl jsem tu žádné reálné argumenty. Z tvé strany jsem jen viděl radostné výkřiky, jak se to všechno pěkně p*sralo. Takový mám z tých příspěvků dojem. Samozřejmě se mohu plést. Jsem jen blb na diskuzi games.cz. *1*
        • Opravuji předešlý příspěvek poté, co si dodal do svého příspěvku link - tedy argument. Argument tedy máš. Věnovat se všemu z toho linku by bylo na dlouho. Rychle jsem to projel očima. Řada věcí jsou prostě blbosti - maličkosti. Mně osobně nejvíce vadí fakt, že nejde o vesmír. Herní prostor je jen místo, kde jsou náhodně a blbě rozházené koule, na které lze přistát. Toto jsem ale v podstatě čekal, protože jsem to viděl už na těch vůbec nejstarších prezentací hry.
        • MickeyMutant
          Rozepíšu to, pokud jsi to nepobral. Tím utrženým uchem jsem měl na mysli, že tohle je poslední z řady svých předchůdců, kteří v reklamní kampani nakládají s fakty podobně benevolentním způsobem. Tady to gradovalo, protože to bylo z různých důvodů nejočividnější. A tak pohár trpělivosti přetekl a ucho se utrhlo. Nepíšu tedy nic zásadně odlišného od tvého textu, na který reaguju.
  • MickeyMutant
    S příjmy z prodejů nebude pro Hello Games ani případný nepříznivý soudní verdikt určitě problémem. Naopak tím podtrhnou zprávu, kterou vysílají do světa: nezáleží na tom, co říkáte a ukazujete, důležité je vzbudit pozornost a vydělat. Po vydání můžete mlčet jako zařízlá ryba, kritiky stejně kafrání do roka a do dne přejde a zbude profit. Takhle se to prostě vyplácí.
    • Firingo
      Boužel je to tak. NMS je vrcholným příkladem toho jaká je síla marketingu. Nikdo vlastně netušil co přesně hra nabídne, jak se bude hrát atd. Přesto když vyskočila na Steamu s šílenou cenou 60E všichni už vytahovali peněženky. Je to třeba jak hlídat marketingovou kampan, protože tohle už opravdu hraničí s klamavou reklamou, která slibovala něco zcela jiného, než byl finální produkt, ale i aby zákazníci byli opatrní a kritičtí a nevyhazovali nějakých 1600 Kč za produkt od kterého vlastně ani nevědí co čekat *1*
    • Sean Murray není zrovna PR týpek. Kdo ho viděl, bylo mu to hned jasné. Je to ten klasický programátor zcela mimo reálný svět, když to trochu úmyslně přeženu. A teď mi řekni, jak má tenhle týpek, co sotva zvládá komunikaci z očí do očí postavit se před řekl bych až uměle naštvanou herní komunitu a omlouvat se. Navíc po té, co mu Sony podtrhla nohy.

      Na jejich webu je několik prohlášení. Jejich jedinou relevantní odpovědí není brekot Sean Murrayho na youtube ale uvolňování patchů a to dělají. Hru se jim např. podařilo v mnoha ohledech technicky doladit.
      • MickeyMutant
        Sean Murray zvládal komunikaci mnoho měsíců až let před vydáním. Po něm je na jeho twitteru najednou pusto a prázdno. Nechápu, proč by se teď se stejným entuziasmem k problému nemohl postavit čelem a pokusit se vysvětlit, jak k celé téhle situaci došlo. Vlastně chápu, je to kombinace dobrých rad PR oddělení a syndromu Zeman-Peroutka.
  • Majkl
    Co si budeme povídat, to že autoři zalezli někam do díry a odmítají se k celému fiasku vyjádřit celé situaci taky moc nepomáhá
  • Lukyz
    Náhodou, nebylo by přeci pro všechny lepší, kdyby se tím vytvořil nějaký precedens, že ukázky, trailery a screenshoty musí být v kvalitě odpovídající finálnímu produktu, pokud nebude zřetelně např. watermarkem uvedeno, že se nejedná o záběry ze hry?

    Já chápu tvrzení, že reklamě člověk nemůže věřit a souhlasím, ale proč by vlastně měli tvůrci prezentovat něco úplně jinak než tomu ve skutečnosti je? Samo nepočítám CGI trailery.
    • nekromant33
      Já si myslím, že takovýhle věci by se dali obcházet slovíčkařením. Herní mechaniky se zakryjou těžko, ale stačí když řeknou, že ta daná věc ve hře bude "eventually", tak budou argumentovat, že neslibovali v den vydání ale ve formě obsahovýho patche nebo DLC. Pokud jde o grafiku, tak si tam snad vždycky můžou lupnout disclaimer, že "toto video nereprezentuje finální produkt".
    • Jenže co když to byly záběry ze hry? Když mají demo jedné planety a vypadá to božsky, natěšeně z toho udělají videjko a o pár let později zjistí, že to takhle utáhne ty planety jen dvě, tak to... zoptimalizují.

      Je pravda, že to E3 video vypadalo božsky, ale ty ostatní co pak ukazovali a ty youtuby docela jasně ukazovali co očekávat... nepříjde mi to jako 100% klamání a lhaní lidem.
      • A koho to zajima? Vis co, prid, k reznikovi ... odprezentuje ti paradni kus svickovy .... a do tasky ti vrazi klisku(za cenu ty svickovy samo). Nestezuj si, je to prece jen reklama a nemuzes prece cekat, ze dostanes to, co ti nekdo predvadi.
    • a prodeje by šli pěkně dolů - a velcí vydavatelé by se museli zase začít snažit. to by byla paráda *3* ale asi to tak jednoduchý nebude.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit