Přejít na výpis diskuzí

Arthur C. Clarke

OSOBNOST 31.12.2006 
2 příspěvky

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Na anglické verzi Wikipedie se píše, že se A. C. Clarke přestěhoval na Šrí Lanku kvůli zálibě v potápění, ale mám takové podezření, že pravým důvodem pro definitivní odchod z jeho rodné země byla jeho homosexualita, která se tehdy v prudérní Británii příliš nenosila, a upřímně, nenosí se tam ani v současnosti. Sám jsem toho byl svědkem při svém pobytu v jihozápadní Anglii před několika málo lety, kdy jsem v dobré víře zcela upřímně odpověděl na dotaz místních, že homosexualita je každého soukromá věc a v ČR už s ní má jen málokdo problém, a to včetně mně, což vyvolalo tak negativní reakci, že jsem byl doslova v šoku, že se ještě v současnosti najdou takto zpátečnicky smýšlející lidé. Pro ilustraci vám ostatním stačí odstrašující osud jiného britského homosexuála z období, kdy Clarke odešel na Šrí Lanku, a to matematika a počítačového vědce Alana Turinga, který během druhé světové války prolomil nacistický kód Enigma, ale bohužel ani něco tak výjimečného ho nezachránilo před nemilosrdnou britskou justicí, která ho roku 1952 odsoudila za "nepřístojné chování" (homosexuální vztah) a byl chemicky vykastrován. Byla mu odebrána bezpečnostní prověrka a znemožněno dále vědecky pracovat a následkem této potupy spáchal dva roky nato sebevraždu. Podotýkám, že důvod Clarkeova odchodu z GB, tak jak ho tady předkládám, je pouze moje domněnka, ale po svých zkušenostech z UK dokonce ještě padesát let poté mám podezření, že by na ní mohlo být něco pravdy. Ubohého Clarkea totiž zaprdění Britové nenechali na pokoji ani ve stáří, kdy už dokonce ani nemohl chodit - britský bulvární časopis ho nařkl z pedofilie (viz. článek), a to zrovna v době, kdy mu měl být udělen šlechtický titul, který díky tomu nakonec dostal mnohem později, a s tímto cejchem byl tento výjimečný člověk nucen žít více než deset let, než byl definitivně očištěn. Pro mě to byl především skvělý spisovatel a jeho odchodem svět utrpěl citelnou ztrátu. A že měl rád pindíky namísto pipinek? Ono to dneska ještě někoho (normálního) zajímá? Já si pořád myslím, že je to každého soukromá věc.
  • Smrt génia

    Dozvěděl jsem se to až dnes.Pan Clarke je od včerejška mrtvý.Je mi ho líto.Byl to opravdu velmi dobrý spisovatel.Jeho tvorbu popravdě moc neznám,ale i tak se stal díky svému dílu nesmrtelným.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit