Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • cs lidi hraje tedy jestenekdo MP v prvnim IL-2 Sturmovik jestli jo napiste na pitr2000@seznam.cz
  • Jsme slované a buďme na to hrdý!
  • Malá poznámka, my nejsme slované, ale kelti. Viz. např http://cs.wikipedia.org/wiki/Keltov%C3%A9.
    • ales.smutny
      Jakožto člověk s několika roky archeologie musím tuto romantickou domněnku a legendu vyvrátit... Na druhou stranu vám ale učitě nevyvrátím, že teoreticky nějaký ten kus krve z dob osídlení oněmi kmeny (jimž trochu popularizačně říkáme globálně Keltové) mít můžee. Můžeme:) Problém je v tom, že laténské skupiny byly vytlačeny nejprve vlnou Germánů a posléze Slovanů.

      Dobré je nechat si udělat test podle stěru z úst, stojí pár tisíc a patrilineárně najde původní majoritní DNA. Takže zdraví skandinávská větev Slovanů ;)
    • Keltové u nás sice žili, ale není pravda že bychom byli všíchni jejich potomci. Menšina ano, ale pozdější slovanské osídlení bylo mnohem hustší než keltské. Proto se češi označují za západoslovanský národ.
  • Článek určitě podnětný a vymykající se běžné novinkové produkci, ale zdá se mi, že příliš zobecňuje. Ty rozdíly, které jmenuje, jsou dány spíše tím, co píše níže Unreal. Na západě je tvorba her větší byznys, lépe nalajnovaný, zaměřený na širší vrstvy, takže také víc dělaný podle zavedených šablon jako jasně srozumitelné dobro/zlo. Na východě do toho přece jen proniká víc osobitosti.
  • toto strasne nemam rad, ked niekto ocividne nieco pokasle (vacsinou zly betatest) a potom sa z toho robi "oldschool". Na to sme v nasich zemepisnych sirkach doslova experti (S.T.A.L.K.E.Rovia, Boilnig Point, Another War, Inquisitor atd.) Ale je pravda ze hry z tychto koncin byvaju velmi originalne a zaujimave.
    Co sa tyka humoru tak u mna vyhravaju sice neslovanske Fallouty alebo napr. Beneath a steel sky, ale do kolien ma poslala Zoltanova hlaska v druhom Zaklinacovi. Nieco v tom zmysle: "Horší než pít sám je eném sraat v partyji" *2*
  • Já jsem si zase všiml, že hry z východu jsou často velice technologicky vyspělé narozdíl od některé západní produkce, která vesměs vychází na unreal enginu, který je dnes už hodně za zenitem a hry se často podobojí jedná druhé co se týče grafického kabátku. Z východu pochází top grafické orgie jako Metro 2033 či Witcher II přes realiticky vypadající Stalkery až po velice pěkné hry na pohled jako Two Worlds II nebo Call of juarez série.
    • Drom
      me teda posledni technologicke video unreal enginu neprislo ani trochu za zenitem.
      • Black_Hand
        jj, nevim co porad vsichni rozsirujou ty pitomosti o zastaralosti UE3. ja asi tak posledni pracuju s UDK a vubec si nemuzu stezovat. porad tam pridavaji novy ficury atd. samotny engine vam neudela celou grafiku, zalezi jak ho pouzijete a jak dobry mate obsah.
  • mely bi ste udelat clanek o ney hrach tedy hrach na xboks protoze hri na xboks = ney grafyka ney ovladanyy a ney kvalyta
    • don't feed troll *1*
    • smejki
      máš tam chybu *1*
      • taki jsy zapomnyl na Soni... :D
      • Aha melo to byt ovladany promynte.
  • autor asi zapomněl, že my jsme taky slovanský národ a takže třeba Mafia a Vietkong by to chtělo přidat :D
  • No jako ta kultůra má taky vliv, ale já si myslím že momentálně je rozdíl v tom, že zatímco v zámoří(Japonci, USA...) je tvorba her v podstatě dobře rozkvétající průmyslový obor, tak od nás na východ je to spíš ojedinělé a ty elitnější studia se musí snažit, aby se hrou prorazili, poněvadž tu investoři raději dají prachy třeba do kukuřice.

    Z toho taky plyne to, že se snaží hru dělat co nejkomplexnější, ale díky menšímu rozpočtu většinou není čas na doladění a pak tu máme ty budgety, které by byly s rozpočty ze zámoří aaa tituly. Např Persecutors, Stalkeři, Boiling Point, ale taky i Zaklínač 2, který by podle mě ještě tak měsíc ladění navíc potřeboval(takový aaaa budget, ale ony ty patche zase budou).

    Takový zaměstnanec vývojářské firmy někde z Ameriky to bere prostě jako práci, kterou udělá a jde domů. A když se firma s hrami rozpadne, tak je v pohodě, páč ho ihned sebere jiná. Zato takový nadějný ukrajinský programátor získá místo a myslím si, že je si hned vědom, že se musí snažit tu hru udělat dobře, jinak firma zkrachuje a on se může stěhovat na ulici.

    A z toho taky plyne poslední faktor a to ta rozsáhlost/omezenost a kvalita/sračk*vost hry. Totiž tím, že je to v zámoří velký byznys musí mířit na co nejširší skupiny lidí. Tady u nás musí mířit na ty, co hrají úmyslně(hráči s velkým H). Pak je tam taky ovšem i ten faktor, že se těch nadějných firem z východu ujme nějaký investor ze západu a to pak vyústí třeba v Mafiu 2, či Bulletstorm. A tím nechci říct, že se třeba takový Stalker, či Zaklínač neprodává v zámoří, jen mi slova Chernobyl a Geralt přijdou povědomější, než nějakému chodícímu hamburgrovi z New Yorku.
  • Já teda netušim, kde autor sebral to s tim humorem. Doporučoval bych mu dojet se někdy podívat na Ukrajinu, nebo do Ruska, kde jsem musel větší část života žít a jestli tam žijou hrozně vtipný lidi, tak já sem asi Bruce Willis... *1* Druhá věc - celej ten slavnej Zaklínač, kterej se tak dává za vzor "slovanský hry" se stejně jako celý polský báje a mýty odvolává spíš k Vikingům, ne ke starejm Slovanům, ať do mě třeba Perun uhodí! *1* Tenhle článek je prostě vyfabulovanej pseudovědeckej blábol na úrovni těch, jaký se většinou tisknou do ženskejch časopisů o grilování, nemá žádnou vypovídací hodnotu a jen opakuje klasický stereotypy - když sem hrál Zaklínače, tak sem si řikal "Supr, konečně RPGčko, kde nezachraňuju svět!", ale od konce první kalpitoly, bylo jasný, že to sou zase kecy, znova sem ten svět zachraňoval, byť se mě propagační materiály a PR managerský kecy snažily přesvědčit o opaku... *3*
    Autore, timhle panslávksym paskvilem, bys udělal radost Palackýmu a dalším obrozencům, ale toto je fakt mimo mísu, neráčejte se zlobit vážění pánové... *4*
    • Kde přesně jsi zachraňoval svět v Zaklínači 2? Ani v jedničce toho moc na celosvětovou záchranu nebylo. :)
      • Se dvojkou čekám až bude vychytaná, stejně jako jsem si počkal s jedničkou *2* No, nic ve zlým hele, ale příběh typu "Hele, teďka musíš chytit tajnou superorganizaci, co ukořistila suprčuprmagický lektvary, co můžou pohnojit celej svět a eště k tomu máš s sebou malý kouzelný dítě se superčuperschopnostma a musíš ho chránit, jinak bude celej svět pohnojenej", to mi s dovolením připadá jen jako šikovně zabalenej klasickej příběh typu zachraňování světa... *5*Vim, že to v tom nemusí bejt nutně vidět, PR materiály nakecaj ledacos a páč někteý lidi sou jako ovečky a rádi se jen pasou a nepřemejšlej, docvaknout jim to nemusí, ale já se opít rohlíkem nenechám *3*
        • O žádném celém světě se tam nemluví. A ta superorganizace zas tak moc velká nebyla. Jak něco přesahuje pár království, už je to celý svět. :)
          Zahraj si to pořádně, mluvíš nesmysly.
          • Děkuju za vysvětlení, radši se půjdu zahrabat *1* U nás doma se řiká "Každá liška chválí svůj vocas a ta co ho nemá, ta se těm ostatním směje a řiká že ho na nic nepotřebuje." Takže asi tak - mysli si co chceš, na rozdíl od tebe já nikdy toho druhýho nemám za debila, jenom prostě vidim věci tak jak vidim. Jo a že to bylo jen pár království a já debílek z toho hned dělám světovou věc? Když bude mít teď v Německu pár lidí sračku a umře, hned je z toho taky světová věc, nebo snad ne? Takhle to prostě ve světě chodí *2* Anebo první světová válka? Taky to bylo přece jen "pár království", tak proč z toho hned dělat světovou věc, možná by se měla stát znova, třeba sou to jen nesmysly co??? *5*
    • No pokud vím, tak se Sapkowsky sám odvolává s inspirací na rytíře kulatého stolu, a pokud vím, tak tato mytologie má k nordlingům zatraceně blízko.
      • Mytologie okolo rytířů kulatéto stolu by měla být převážně keltská. Pokud si dobře vzpomínám z různých dokumentů a knížek, tak ovlinění seveřany je spíš jen v jménech, oslovení, výzbroji a podobně...
      • Áno, přesně tak... *3*Vono stačí, když člověk študuje dějiny raně středověký západní Evropy, tak musí padat údivem, jak sou všechny ty ména franskejch a normanskejch velmožů čtenáři Sapkovskýho knížek povědomý.*1*
    • Jak se odvolávají k Vikingům? Jen se ptám, tak doufám v odpověď, neznám Polskou mytologii ani jejich báje. Jinak Ukrajince znám jen nějaký přistěhovalce tady a zas takoví suchaři to nejsou, mají sice humor trochu víc ironickej a možná i trochu víc stupidní, ale to je asi jen tím, že jsou ze slabších sociálních vrstev a život k nim nebyl moc milej, tak to asi moc vypovídající hodnotu odemě nemá. :D Východ mě nikdy moc nebral, spíš ten sever a nejdál na východě jsem byl na Slovensku. :D
      • Oni měli díky tomu, že přes Balt to není do Skandinávie daleko, dycky k severskejm kulturám dost blízko, Vikingové je většinou teda přijeli vysekat a nabrat si nějaký ty otroky, ale pozdějš se to zlepšilo a první polskej knížě Mieszko I. (Měšek) byl dokonce otcem princezny Světoslavy, která se provdala do Norska a stala se matkou největšího norskýho krále Knuta Velikýho. Jak řikám, Poláci na tyhle vztahy nedaj dopustit a různý šermířský a historický kluby se severskou tématikou sou četnější než jinde - http://www.polishforums.com/archives/2009/history-poland-34/polish-vikings-relations-20259/
        • Děkuji :) Zase jsem o něco chytřejší
    • souhlas, taky mi to připadá jako z prdu kulička. Žádná metoda, žádný měřítka, spíše jen deklarace autorových dojmů. Navíc ten vzorek je zákonitě malej.
    • Hral si zaklínača ?Runový kameň Svarog,Perun na stenách a na Marigoldovovom oblečení Svarga a kopec iných odkazov na slovanskú mytológiu.
      • Hrál a neříkám, že tam nejsou slovanský prvky, ALE nejsou to JENOM slovanský prvky, víme? A zrovna runy teda Slovani opravdu, ale opravdu neměli *1* *1* *1* Když to navíc vemeš důkladně, tak většina dochovanejch (tj. křesťanama, který christianizovali a podnikali křížový výpravy proti "pohanům na východě") zmínek o těchhle bozích pochází z Pobaltí a tam už je to krapet jiná věc... O tom, co uctívali Slovani ve střední a středovýchodní Evropě se ví víceméně prd a Radegast v Beskydech je jen krásnej romantickej výmysl *3*
        • V Zaklínači ale je spousta takových "romantických výmyslů". Každopádně tvoje "nejsou tam jenom slovanské prvky" (inspirace v artušovské legendě je snad jasná každému) má v tomto případě stejný význam jako "nejsou tam jen západní prvky" u Oblivionu. Takové FF je přeplněné prvky převzatými ze "západu", ale nikdo nezpochybňuje, že jde o typicky asijskou hru.
          • No však taky až bude článek o asijskejch hrách, tak budu reagovat tak, jak jsi naznačil *1*
        • Jako bůh Radegast je možná romantickej výmysl, ale pivo radegast je boží. *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit