Královna proti Zemanově lavině neměla šanci, ale majestát to zvládl, hodnotí audienci znalci etikety

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 19. 6. 2017 14:35
Královna Alžběta II. v pátek přijala ve svém sídle českého prezidenta Miloše Zemana s jeho manželkou a dcerou. Už před návštěvou znalci protokolu upozorňovali na celou řadu možných úskalí návštěvy a nebezpečí faux pas. Prezidentu Zemanovi se jich podle bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka a bývalého velvyslance v Londýně Michaela Žantovského už jen v prvních okamžicích audience povedlo hned několik.
Setkání prezidenta Miloíše Zemana a královny Alžběty II. | Video: Reuters

Praha - První okamžiky páteční audience prezidenta Miloše Zemana u královny Alžběty II. poznamenaly podle znalců etikety neznalost, neúcta a nezdvořilost. Královna Zemana přijala v Buckinghamském paláci i s jeho manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou, přičemž zpravodajské agentury zveřejnily přibližně minutové video z počátku návštěvy.

Podle znalce etikety a mluvčího bývalého prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka se české hlavě státu povedlo při setkání hned několik faux pas. Bývalého diplomata v Londýně Michaela Žantovského průběh schůzky nepřekvapil. "Jsme všichni rádi, že to nebylo horší," řekl Žantovský.

Zemanovi na první porušení protokolu stačilo pár vteřin, a to hned při vstupu do místnosti. Prezidentovi se nepodařilo dodržet několikrát zmiňované pravidlo, že první má začít hovořit královna. "Vaše Výsosti," vítal prezident radostně královnu ještě dříve, než jí byl představen a už když procházel dveřmi. "Není možné už od dveří začít halasit, tak jako když přicházíme ke kamarádům domů na návštěvu," zdůraznil Špaček s tím, že prezident pojal setkání spíše jako přátelskou návštěvu, ne jako audienci u královny.

Připomněl, že audience je formální, protokolární záležitost, při které královna blahosklonně uděluje hostovi příležitost, aby s ní promluvil. "Ale ona musí mít tu situaci pevně v rukou, ona je ta, která určuje parametry a intence chování," připomněl bývalý mluvčí Hradu.

Zeman posléze horlivě vyprávěl o svém setkání s expremiérem Tonym Blairem ve chvíli, kdy se královna ptala jeho manželky a dcery, pokolikáté jsou v Londýně. Taková výřečnost je podle Špačka nevhodná. "Královna chtěla něco pronést, ale v té lavině prezidentových slov, jak mlel páté přes deváté, neměla šanci se prosadit, což není role britské královny," řekl Špaček s tím, že to je projev nedostatečného respektu, pokory a úcty k hlavě britského impéria. 

Nešťastné ze Zemanovy strany bylo i opakované kladení otázek Alžbětě II. "Královně není možné klást otázky. Otázky pokládá jenom královna," podotkl Špaček a upozornil na Zemanovu poznámku: "Vy jste se potkala s deseti premiéry, nemýlím se?" "To byla nešťastná narážka na její věk, a navíc královna musela přisvědčit. To se nedělá. Host musí přisvědčit jí," upřesnil Špaček.

Obdaroval Zeman královnu broží z e-shopu?

Zeman královně přivezl i dva dary. Kromě šátku s motivem díla Václava Hollara ji věnoval i pozlacenou brož osázenou českými granáty. Tu Hrad zakoupil nejspíše v obchodě Granát Turnov. Na jejich e-shopu lze šperk zakoupit za 8450 korun. Podle vyjádření společnosti se jedná o jejich výrobek, jestli u nich ale byla skutečně zakoupena, zástupce firmy nedokázal potvrdit. Připustil ale, že firma s Hradem delší dobu spolupracuje.

Na fakt, že brož byla zakoupena ve zmiňované firmě, upozornil reportér České televize František Lutonský. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na upozornění reagoval na svém osobním twitterovém účtu smrští urážek. "Tenhle idiot dělá zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT. Takže idiotovi vzkazuji: jde o ukázku umu českých rukou. Brož s českým granátem," napsal Ovčáček redaktorovi.

Problémy v komunikaci s královnou zavinila i jazyková bariéra, kdy ze Zemanových slov královna nejspíš vyrozuměla, že je v Londýně poprvé, načež prezident začal hovořit o tom, jak se před třemi lety v Londýně setkal právě s Blairem. Opakovaně používal i nevhodná a nezdvořilá slova. "Nebuďme malicherní, nebuďme puntičkáři," vyzval však ke shovívavosti spisovatel a překladatel Žantovský a dodal: "Pan prezident neovládá angličtinu tak dobře, jak je o sobě přesvědčen."

Nevhodné bylo podle Špačka také oblečení, které prezident Zeman na návštěvu s královnou zvolil. "Špatně padnoucí oblek a boty, které jsou extrémně nápadné svým bílým lemováním," zkritizoval znalec etikety s tím, že na tak mimořádně důležitou událost si prezident Zeman mohl nechat ušít dobře padnoucí sako nebo žaket a nechat vyrobit zdravotní boty, které budou vypadat decentněji a společenštěji.

Špaček ještě upozorňuje na to, že se prezidentu Zemanovi nepodařilo dodržet ani správné oslovování královny, které neustále říkal Vaše Výsosti, přestože se toto oslovení používá jen při přivítání a loučení. V "běžné" konverzaci s královnou se používá oslovení madam. "Není to vyloženě faux pas, ale je to hyperkorektní a je to projevem neznalosti," dodal Špaček.

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt upozornil na to, že za drobnými přešlapy a protokolárními prohřešky pana prezidenta mohla stát i nervozita ze setkání s královnou.

Ani smršť Zemanových přešlapů však Alžbětu II. viditelně nerozhodila. "Britská královna je už tak dlouho královnou, že zažila nejrůznější návštěvy a je trénovaná," dodal Špaček. Žantovský audienci hodnotí podobně. "Britský majestát to vydržel, český národ taky, takže máme to za sebou," uzavřel Žantovský.

 

Právě se děje

Další zprávy