Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ruská Pravda: Čeští legionáři kradli zlato

Svět

  8:08
MOSKVA/PRAHA - O oslavách 90. výročí vzniku Československa se v ruských médiích objevila jen nepatrná zmínka, a to pouze v některých novinách. Přesto se výjimka našla – byl jí bývalý komunistický, nyní oficiálně nezávislý, ale stále levicově zaměřený a oblíbený deník Pravda. Ten ve své rozsáhlé stati přišel s tvrzením, že českoslovenští legionáři kradli během svého tažení po ruském území carské zlato.
Českoslovenští legionáři

Českoslovenští legionáři foto: Lidovky.cz

„Československý vojenský sbor se aktivně zúčastnil bojů za občanské války v Rusku a vyvezl odsud značnou část carského zlata,“ napsala Pravda. A na důkaz tohoto obvinění uvedla, že i britský The Economist již v roce 1925 přišel s tvrzením, že československá Legiobanka vděčí za svůj kapitál právě carskému zlatu. Měl o tom vědět i prezident Edvard Beneš, který legionáře – podle ruských novinářů zloděje – považoval za národní hrdiny.

Ruská Pravda se svým obviněním přišla den po 28. říjnu. Autoři článku vycházeli jednak z tvrzení několika ruských historiků, kteří už v roce 1960 v časopise Historie SSSR napsali, že čeští legionáři „ukradli 30 563 liber zlata“.

Zdrojem jejich článků se ale stal i český časopis Reflex, ve kterém se článek Stanislava Motla o možné krádeži ruského zlata československými legionáři objevil v lednu loňského roku. To ale Pravda nijak nezdůraznila. Popsala pouze velmi podrobně okolnosti vzniku československého státu a především jeho vztah k tehdejšímu Rusku.

A ruský deník nezůstal jen u minulosti. Naznačil, že dnes, kdy už nejsme spojenci, by se téma ukradeného zlata mohlo opět dostat mezi body bilaterálních jednání. Pravda ovšem přiznává, že šance na jakékoliv vyrovnání prakticky neexistuje.

Článek bývalé hlásné trouby sovětských komunistů byl svým rozsahem výjimečný. Většina ruských tiskových agentur zaznamenala v souvislosti s 28. říjnem především to, s jakým „rozmachem“ se tentokrát narozeniny Československa slavily a jaké dramatické události na české politické scéně oslavy doprovázely.

Nechybělo ani srovnání s rozbouřenou a krajně nestabilní politickou situací na Ukrajině i zdůraznění pochybnosti o blížícím se českém předsednictví Evropské unie.

Oficiálně ale nikdo v Rusku oslavy 28. října nekomentoval. Deník Pravda si tak monopol na šíření „pravdy“ opět ponechal sám.