Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tak jsem si našel čas to shlédnout a "Dušek of war" a navazující (nedám si snídani Thore) jsou joke měsíce :D
  • Že já jsem na tu diskuzi vůbec klikal.
    • Náhodou, tentokrát je myslím diskuse v normě. Nikdo tu nehejtuje redaktory a diskutuje se tu o fyzice, takže se méně znalí i něco přiučí.
  • Pavel chodil do astronomického kroužku? *8*
  • čtvrtý rozměr neexistuje.
    • Doporučuji to napsat vědcům, kteří pracují na teorii strun, aby věděli, že to dělají naprosto zbytečně, protože Fixer řekl :D
    • je to skoro lákavá myšlenka, že by vesmír existoval jen ve 3D prostoru a nepřesahoval hranice toho co známe, takhle jednoduché to ale bohužel nebude, čím víc se v tom fyzikové vrtaj, tim víc se ukazuje pravý opak, snaží se skloubit newtonovskou a kvantovou fyziku, který jdou naprosto naproti sobě tak že by spolu neměly existovat ve stejnym vesmíru, do jednoho konceptu teorie všeho, teorie stun, která ovšem počítá s existencí 11 rozměrů, respektive bez toho jim ty rovnice vůbec nevycházej *1*
      • myslel si relaivistickú a kvantovú, lebo newtonovská je len aproximácia tej relativistickej pre nízke rýchlosti a stavy s nemennou hmotnosťou telies.
        • děkuji, neměl bys nějaké tipy, kde si o tom přečíst víc?
          • Začni wikinou: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ctvrt%C3%BD_rozm%C4%9Br
            • Není za co. Touhu po vědění je potřeba vždy podporovat :)
            • udělal jsem si radost a koupil trojici knížek od Greena jako epub, ještě jednou dík za tip *4*
            • Super, díky!
            • Teď takhle na rychlo z toho co vyšlo česky: Michio Kaku - Dále než einstein, Paralelní světy a Brian Green - Elegantní vesmír, Struktura vesmíru. To by ti na chvíli mohlo vystačit.
            • nedával bych odkaz na českou wikinu, v anglické verzi je ta stránka mnohem obsáhlejší, zajímaly by mě spiš nějaké knížky mimo Stručné historie času, kterou jsem samozřejmě už četl *4*
  • Trochu me zarazilo, ze tam rozebirate 4D prostor, ale přitom peknym pripadem 4D byla hra Soul Reaver. Tak pracujete ve 3D svete, ale aby jste se dostali přes nejakou mriz nebo prekazku, jste presli do jiného světa, kde se zmenili proporce světa.. :)

    Podle me 4D prostor uz se ve hrach pouzil a da se celkem dobře představit.
    • TheGGG
      wut? Ty asi nevíš, co se z vědeckého hlediska bere jako 4. prostor že?
      • MikeR
        Co se z vědeckého hlediska bere jako 4. prostor, netuší nejspíš ani samotní vědci. Pouč nás. *5*
        • PreidaQ
          Nechci vám kazit zábavu. Ale opravdu není potřeba raketového inženýra na to, aby člověk věděl, že každé těleso kromě tří souřadnic polohy existuje také v čase jako čtvrtém prostoru (x, y, z, t). GGG vs The World 1:0.
          • MikeR
            Přesně jak praví MT (díky). Navíc když už mluvíš o čase, je tomu dávno, hodně dávno, kdy byl čas brán jako čtvrtý rozměr. Na to máme dnes takovou záležitost zvanou časoprostor a rozměr času je v něm vnímán jinak. Současná věda měří čtvrtý (obecně n-tý) rozměr stejně jako první tři rozměry.

            Edit: no, vida, než jsem to napsal, tak tu máš ještě vysvětlení od zaty. *1*
          • Máš to chlapče kapku pomotané. To co popisuješ je časoprostor a pokud si to dobře pamatuji, vektory se uvádějí ve formátu (t, x, y, z). Jenže časoprostor != čtyřrozměrný prostor a ve vědě (fyzice) to platí již hodně dlouho.
          • Pleteš si pojmy dimenze a prostor. Prostor může být obecně n-rozměrný (n-dimenzionální), kde n je od 1 do nekonečna.
            Máš sice plnou hubu raketového inženýringu, ale osobně bych ti nesvěřil ani jednorychlostní kolotoč, ty mudrlante jeden.
      • Á, geniální matematik spekulující s refundy na steamu si bere do huby vědu. Tak na to si počkám. Popcorn please!
    • To fakt neni 4D hra...
    • no, nazyvat stav, kde jsou mozne pouze 2 hodnoty, jako rozmer, je trochu premrsteny imho.
    • fallanga
      V Soul Reaver to nebylo přímo 4D. Byla to pouze "pozměněná" realita.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit